Колчем прекося оживения столичен площад, който носи нейното име, очите ми я търсят. Все ми се ще да я видя излята от бронз или изсечена от гранит (даже от гранит по ми допада), силна и властна, зряла, каквато е в представата ми.
Една одухотворена българка, дето няма възраст и дето от почит към заслугата и мъдростта й още на младини простичко и уважително нарекли „баба“. Баба Неделя. Възрожденката, станала първата учителка в София в ония далечни, последни десетилетия на вековното робство.
Колчем мина през Сопот и разквася устни на чучура на Хаджимарковата къща или смълчана прекрача портата на Сопотския метох с витите асми по чардаците, търся дирите й.
Защото тя се е родила в този градец през 1826 година. Тук е расла в хайдушката пазва на Балкана, тук е чула първите родолюбиви слова. В манастира, при игуненката, леля си Теофана, се научила на четмо и писмо. Тук се е пробудила неутолимата н жажда за знание, за наука.
Не било по хала на фамилията й да я прати да учи по-нататък. Пък и счели грамотността й за достатъчна. Момиче е,
стан и хурка, нощви и люлки са орисията й.
Тъй мислел тейко й, тъй думала и майка й, макар младата Неделя да изгаряла от желание да учи още и още, да знае още и още. Гдето откривала писано, на часа го поглъщала, а после критично и дълго размишлявала над него. Иначе животът на младата сопотчанка Неделя Петкова течал като на останалите й дружки: забола китка на ухото си, менците й напил напет момък, сватба вдигнали след време, люлки залюляла. Една, две, до пет. Невръстно било петото й чедо, а самата тя едва прекрачила тридесетте години, когато вързала черна вдовишка кърпа и на ръцете й легнала нерадата участ.
Каква ще да е била тази сила на духа, че да не я сломи ни вдовишка орис, ни катадневна непосилна грижа за голяма челяд! И вретено въртяла, и стан слагала през дългите зимни нощи, гозби и корито затлачвали дните й, но все открадвала късни и тихи мигове да се свие одве до газеничето,
да забоде глава в редовете на някое писание.
Трябва много да са я уважавали съгражданите й, за да се разчуе по други градища мъдростта й. Сам Найден Геров, тогава руски консул в Пловдив, й дава препоръчително писмо и я изпраща в София при Сава Филаретов. По това време той търсел жена като нея за
първото девическо училище,
което отваряли. Била година 1858. Първата от почти тридесетгодишната апостолска просветителска дейност на Неделя Петкова — Караиванова от Сопот. Първа и за първото девическо софийско училище. Най-напред събират десетина палави присмехулни девойчета в хаджийската къща до Митрополията. Даскалицата приласкаел, събира вниманието им над книгата. Само подир две години девойчетата са почти 300! Не ще да се е стигнало дотам, ако не е имало упоритост, педагогически такт, родолюбива все- отдайност. След гадина-две се сдобиват и с нова сграда. В нея и до днес, на сегашната улица „Лавеле“, учат курсистите от текстилния техникум „Вело Благоева“.
Пръснала се славата на девическото софийско училище по изстрадалата българска земя. И други момичета дръзнали да мечтаят за четмо и писмо. Затуй Неделя Петкова тръгва от град на град училища да отваря, малки момичета да ограмотява, да ги буди за знания. В един от градовете, като си тръгва, оставя за заместница голямата си щерка. В Самоков ученичките на Неделя Петкова са около 220, другаде – по-малко, нейде – повече. Раздира се, пламенното й сърце между дома и децата в училището, но не чува никой от нея с жалба себе си да пожали. Преглъща личните си горести и е готова всекиму съвет да даде, насърчителна дума в трудна минута да каже. И дава все повече ухо за народните, за бунтовните работи.
По неизбродните пътища на преситеното от тегло отечество
броди с неуловими стъпки Апостола.
Пратеници на Българския централен революционен комитет в потайни часове сбират мъже с трескави очи, за да изрекат свещената клетва, че обричат главите си на борбата за свобода. Сама обрекла живота си на своя народ, на неговото просвещение, може ли Неделя Петкова да остане глуха за революционното му дело! Тя отваря къщата си за народните пратеници, посреща с примряло сърце самия Апостол, неуловимия Левски.
Поема паметната заръка да ушие знаме.
Българско, революционно. На зелен сатен със златен лъв по средата и със заветните слова „Свобода или смърт“.
И отново, не отново, а непрекъснато и предано народната учителка просвещава дъщерите на разбудена България, решена да заложи и тя глада за милата, мечтана свобода. Помага с каквото може, за да се приближи опияняващият страшен час, но и прозорливо отправя очите си в бъдното. На утрешна, на свободна България ще са нужни просветени мъже и жени. С руските консули по градищата дума е отваряла за това. Ох, с каква радост подбира измежду най-будните си момичете да ги прати в голямата Русия, с голямо образование да се сдобият.
В такива итощителни митарства минава животът й. Освобождението я сварва в Кюстендил. После се прибира в София, в оживенената, опиянена от свободата и до гуша потънала в устройствените си дела София. Уморена е, има право да отдъхне, но кога повече от сега е нужно знание на този изстрадал, вече свободен народ! Сама, доброволно си избира да иде на най-трудното, в Родопите, в долината иа Чепинското корито, да отваря очи и сърца на едно българско население, приело исляма със силата на ятагана.
И намира сили да откликва на всяко ново начинание в новозараждащия се културен и обществен живот. За първото Международно пловдивско изложение в 1891 г. сама с уморените си очи и ръце изгтъкава живописен килим за българската палата. Сякаш извезва с багри чудните пътища на своя живот: дивната синева на Балкана, розовата омара на родната долина, зелените губери на ливадите с кървавите дири на юнаците из тях, възторжените разгърнати хоризонти на младостта. За килима получава награда – сребърен медал. Трябва дълго да е ликувало сърцето й, понесло толкова болки, тръпнало в толкова радости, дочакало дни на свобода и почит. Трябва да е било много изтощено това нежно и твърдо сърце,
за да угасне само на 58 години!
Колчем мина през оживеното столично кръстовище, което носи името площад „Баба Неделя“, все се взирам да я зърна – от бронз или гранит, яка и одухотворена. Една от плеядата безсмъртни българки, на които ние, потомците, сме длъжници.
0 Коментара