Екип от американски учени твърди, че всеки, който е бил имунизиран като малък от туберколоза, по-трудно би се заразил с COVID-19. В екипа от биолози и вирусолози е и българката Виолета Руменова, предава NOVA.
Най-засегнатият град в света е заразеният Ню Йорк. Преди броени дни учени от Института по биотехнологии в мегаполиса обявиха, че може би имат решение – БЦЖ ваксината може да се окаже оръжие срещу врага.
Американските учени твърдят, че държави, където не се прилага ваксината, като Италия, Нидерландия и САЩ, са по-тежко засегнати от коронавируса. Това сподели проф. д-р Гонзало Отазу, доктор по биомедицина в Ню Йорк.
„Изненадахме се, когато установихе, че разпространението на заразата е различно, в зависимост от това къде живееш. В Италия смъртността е плашещо висока за разлика от Япония например, където смъртните случаи са в пъти по-малко, въпреки че властите в Токио регистрираха един от първите случаи на коронавирус“, обясни професор д-р Гонзало Отазу.
„Напълно правилно е твърдението, че ако сме ваксинирани, нямаме 100% имунитет за коронавирус . Въпреки че БЦЖ дава относителна защита на организма, държавите в Азия като Китай, Япония и Корея някак си успяха да органичат заразата и по-малко хора от очакваното се разболяха. Разбира се, заедно с драконовски мерки за социална изолация и карантина“, добави той.
В Китай БЦЖ ваксината се поставя от началото на 50-те до 70-те години на миналия век.
Българската следа в разработката е студентката по медицина Виолета Руменова, която учи, живее и работи от години в Ню Йорк. Тя заяви, че е готова да помага, ако я извикат на първа линия.
В България БЦЖ започва да се използва за първи път през 1928 г. и огромна част от населението е ваксинирано. Тя е задължителна за всички новородени от 51 година насам.
В арабския свят, по-специално Иран, БЦЖ ваксината е част от имунизационния календар от 1984 г. Но там смъртността от COVID-19 остава висока. На практика всеки иранец над 36 години не е защитен. В Япония смъртността е 100 пъти по-ниска, защото държавата ваксинира населението си от 1947 г. насам. Испания прилага БЦЖ само от 1965 до 1981 година, само 16 години и това според учените е причина за по-високата смъртност.
База за изследването е и анализа, че не толкова богати страни, но със задължителна ваксинация за туберкулоза, имат около 60 болни на 1 милион души. Докато страни с висок доход, но отказали се от ваксината имат 4 пъти висока заболеваемост – с други думи 270 болни на 1 милион население.
БЦЖ е жива лиофилизирана (дехидратирани чрез дълбоко замразяване под високо налягане живи бактерии) ваксина, съдържаща щам на Mycobacterium bovis, създадена в института „Pasteur” от Albert Calmette и Camille Guerin между 1906 и 1919 г. и използвана за пръв път през 1921 г. Поставя се на лявото рамо, интрадермално (вътрекожно).
Българската БЦЖ ваксина съдържа щама Sofia SL 222. В имунизационния календар понастоящем има 4 дози БЦЖ (до 12.5.2017 дозите бяха 5), 3 след проверка за имунен отговор към предишна БЦЖ с вътрекожен туберкулинов тест Манту (с каквато единствена цел е в календара) и отрицателните се ваксинират.
0 Коментара