„Една боза от 6 стотинки“… реплика от прекрасен български филм.
Двойната или голямата боза пък беше 12 стотинки.
Аз съм от поколението, което израсна с боза в сладкарницата, вместо фреш и смути. Тулумбички, кадаиф и боза, това са нещата които предпочитам и до днес, но вече не консумирам с такава охота по други причини.
Тези дни, пазарувайки, ми се допи боза, бях чела много добри отзиви за тази на Harmonica и реших да я опитам. Факт, прекрасна боза от ръж. Половината изпих почти веднага, другата прибрах в хладилника. Нея ползвах за закваска на моята домашна боза. Може да се използва и приготвен ръжен квас.
Продукти:
1250 мл вода
1 1/4 чаша ръжено брашно (ползвах това на Екосем)
1 1/4 чаша захар
120 мл боза
Начин на приготвяне:
В сух тиган препичате брашното, като бъркате непрекъснато, за да не загори. Когато стане леко златисто, отстранявате от огъня, за да изстине.
Кипвате водата и прибавяте захарта, за да се разтопи.
Брашното се разтваря в в 200 мл вода (отделно от горепосоченото количество) и на тънка струйка се изсипва във водата, като непрекъснато се бърка (ползвах телена бъркалка).
Връщате на котлона и оставяте да поври 7-10 минути.
Оставяте сместа да се охлади до около 35-37 градуса.
Когато изстине прибавяте закваската, т.е. бозата.
Разбърквате хубаво и наливате в шишета или буркан. Оставете на стайна температура за 2-3 дни, за да ферментира.
Опитвайте я, моята стана за 2-3 дни, но и в стаята беше топло. Получи се много приятен леко резлив вкус.
* Ръженото брашно е с малко по-едра консистенция и като резултат се усеща леко в бозата. Ако искате напълно гладка течност, може да пасирате преди или след ферментация.
** Крайният резултат беше доста гъст за моя вкус и затова леко разредих с изворна вода. Ако го правите не прекалявайте, защото се губи вкуса.
Адаптирано от рецепта в групата „Страст с квас“
0 Коментара