Поднасянето на подаръци е многовековна традиция на почти всички народи. Тя спомага да се поддържат добри взаимоотношения между хората, да се създават приятелски чувства и добро настроение.
Съвсем наясно ли сме обаче кога, по какъв случай и как да поднесем един подарък? Защото подаряването се подчинява на известни правила, има своя етикет.
Така например на деца и младежи се правят подаръци най-често по случай рождените им дни. за Нова година, за края на учебната година, при получаване на зрелостно свидетелство и пр. На възрастните правим подаръци за рождения им ден. при сключване на брак, за годишника от сватбата или при юбилей. От далечни пътувания донасяме на близките си различни сувенири. На жените по случай Осми март е хубаво да се поднася освен цветя и малък подарък.
Когато отиваме при роднини или познати, които имат малки деца, добре е да носим и малки подаръци за децата – играчки, сладкиши или илюстровани книжки. Вниманието си кьм домакинята изразяваме с цветя.
За да изберем сполучливо един подарък, трябва добре да познаваме характера и вкусовете на този, на когото искаме да го поднесем. Понякога китка цвете доставя много по-голяма радост, отколкото скъпа вещ. Никога не бива да споменаваме колко пари сме похарчили за подаръка. Преди да купуваме подарък на някого, трябва да се постараем да узнаем с какво можем да му доставим най-голяма радост. Можем внимателно да се осведомим от близките му, понякога може да ни помогне дори случайно изтървана дума.
Основно правило е никога да не подаряваме нещо, което на нас самите не ни харесва.
И още един много важен момент: подаръкът не бива да се купува в последните минути, защото е напълно възможно поради краткото време да не можем да изберем най-доброто или онова, което предварително сме решили да подарим.
При избора на подарък трябва да бъдем внимателни. Например дрехи, чорапи, бельо можем да подаряваме само на членовете на семейството си или на близки роднини.
Жената не бива да приема подаръци от малко познати мъже. Само по изключение, като знак на благодарност за проявено внимание или услуга, тя може да приеме цветя, прочитна книга или кутия бонбони. Ще бъде проява на лош вкус, ако тя се съгласи да приеме различни украшения, шалове, кърпи и др. За проявена любезност жената може да се отблагодари с комплект писалка и молив, пепелник, интересна книга и др.
На близки познати или роднини мъже може да се подари вратовръзка, красиво шалче, комплект носни кърпи и пр. Макар че мъжете често получават като подарък бутилка алкохол, не бива да се смята, че такъв подарък е винаги уместен.
На по-далечни роднини или познати е прието да се подаряват цветя, красив комплект хартия и пликове за писма, книга, портмоне, ваза, луксозна кутия бонбони, набор писалка и молив. Изискани подаръци, които никога не правим без специален повод, са чаени или кафеени сервизи, сервиз за хранене, ръчно изработени художествени предмети, сребърни прибори, фини изелия от стъкло и др.
Жена може да подари цветя само на друга жена или на възрастен мъж. На млад мъж това е уместно само, ако той е болен.
Мъжът винаги може да поднесе на съпругата си букетче първи кокичета, теменужки, момини сълзи и др.
Цветята никога не се поднасят с обвивката. Държим ги в лявата си ръка, за да подадем дясната си за ръкуване при срещата.
Никога не бива вместо подарък да даваме пари. Това би било липса на такт и внимание. Когато човек получава такъв подарък, се чувствува неудобно.
Никога не забравяйте рождения ден на съпругата или съпруга, годишнината от сватбата ся. Тези дни винаги трябва да се отбелязват с подаръци и с тържествен обяд или вечеря.
Подаръкът винаги се връчва с няколко приветствени думи. Едно шеговито или оригинално пожелание ще допринесе за ефекта, ще стопли и зарадва близкия човек.
0 Коментара