На 25 февруари в зала “България” гостуват пианистът Сергей Редкин и диригентът Саша Гьотцел. В програмата на вечерта са включени Концерт за пиано и оркестър № 17 в сол мажор от Волфганг Амадеус Моцарт и Симфониета за камерен оркестър, оп. 23 от Александър Цемлински. На диригентския пулт застава главният гост-диригент на Софийската филхармония Саша Гьотцел.
Руският пианист Сергей Редкин вече е добре познат у нас. Започва да свири на пиано от петгодишна възраст, а на шест започва обучението си по пиано и композиция в музикалния лицей на Красноярск, където е роден, като ученик на Галина Богуславская и в Специалната музикална школа на Санкт Петербургската консерватория.
За периода 2012- 2015 г. Сергей печели едни от най-престижните награди в родината си и по света. През 2016 г. големият руски диригент Валерий Гергиев го кани като солист на оркестъра на Мариинския театър. Заедно изнасят концерти в Париж, Ню Йорк, Мексико, Мадрид, Будапеща и Мюнхен.
В концертния сезон 2018/2019 пианистът свири с филхармонията на Санкт – Петербург под диригенството на Юрий Темирканов, както и на престижният Люцернски международен фестивал. Солира на Симфоничния оркестър на името на П. И. Чайковски под палката на Владимир Федосеев в Москва. В периода осъществява първите си големи международни турнета в Япония и Великобритания, изпълнява клавирни рецитали в рамките на Люцернски международен фестивал и Вербие (Швейцария), Ноанският фестивал на името на Ф. Шопен във Франция и др.
А през лятото на 2020 година, по покана на Софийската филхармония, Редкин подари една незабравима вечер на почитателите си у нас, заедно със съпругата си – българката Виктория Василенко. Сергей Редкин е Artist in Residence към музикалния колеж „Кралица Елизабет“ в Белгия.
Маестро Саша Гьотцел е главен гост диригент на Софийската филхармония. Роден във Виена, на 5 години получава първите уроци по цигулка от баща си, а на 11 започва да учи дирижиране при проф. Рихард Остерайхер. На 19 вече свири във Виенската опера, където е силно вдъхновен от големи диригенти като Зубин Мета, Марис Янсонс и Сейджи Озава. Озава става негов учител и го кани на фестивала в Тенгълууд, след това той учи и при Йорма Панула и на 24 години започва да ръководи Австрийско-Корейската филхармония във Виена. От 2008 става артистичен директор и главен диригент на Истанбулската филхармония „Борусан”, за няколко години постига високи художествени резултати и международно признание, има участие на Залцбургския фестивал (2010), блестящ дебют на BBC Proms (2014) и прави първото си голямо турне в Европа (2017). Безброй международни рецензии подчертават неговата харизматичност и стилистична стабилност, с която обхваща репертоар от предкласическа до съвременна музика и постига върхови оркестрови изпълнения. Той е постоянен диригент на Pacific Music Festival в Япония, музикален директор на оркестъра в Атергау и главен гост диригент на Филхармония Канагава и Симфоничните оркестри на Бретан и Куопио (Финландия).
Саша Гьотцел е и много опитен и високо акламиран оперен диригент. След големия му успех със „Сватбата на Фигаро” през 2014 Виенската опера го ангажира до 2018 за продукциите на „Вълшебната флейта”, „Дон Жуан”, „Риголето” и „Кавалерът на розата”. А през 2017 дирижира „Тайният брак” на Чимароза в Националната опера на Лорен в Нанси. Работил е с певци като Пласидо Доминго, Хосе Карерас, Анна Нетребко, Рене Флеминг, Томас Хемпсън, Михаел Шаде и др.
Концертът с Редкин е пореден за маестро Гьотцел с националния ни филхармоничен оркестър, след него предстоят още музикални събития с любимеца на софийската публика.
Билети – на касата на зала „България“ и в Ивентим.
0 Коментара