Кралица Елизабет II се готви за платинения си юбилей догодина – 70 години от възкачването на престола. Тя е синоним на островната нация и е сред най-влиятелните жени в света като патрон на 53 държави от Британската общност. В безпрецедентно продължителния си „трудов стаж“ тя е най-дълго управлявалият владетел на Великобритания, работил с 13 министър-председатели и срещал се на живо с 13 президенти на САЩ. С 4 деца, 8 внуци и вече 12 правнуци тя може да счита за успешна кариерата си и на жена. Като личност, казват биографите й, е притеснителна и срамежлива, но животът й доказва, че нищо не може да я отклони от служението и целите.
Макар и да намалява малко по малко публичните си ангажименти (които са били по над 320 годишно), на 95 навършени години Нейно величество е в отлична форма и с голямо желание да се занимава с делата си: нещо, за което са причина и желязната й самодисциплина и навици.
Всекидневието на една кралица
Елизабет II е рядко отдадена и дисциплинирана личност. За нея изпълнението на дълга е висша цел и тя не си позволява нищо да й попречи да следва правилата. Събужда се точно в 7,30 ч. и, докато се разсъни, слуша предаването „Днес“ по BBC4. През това време дългогодишната й помощница Анджела вече е приготвила ваната. После й помага да се облече в предварително определен тоалет от впечатляващата колекция в огромната гардеробна с огледала до тавана. Ритуалът включва чаша чай Earl Grey без захар със студено мляко и оформяне на знаковата прическа. Следва закуската, а под прозорците свири гайдар – традиция, към която Нейно величество е привързана, защото й напомня любимата Шотландия.
Кралицата влиза в кабинета си в 9,30 ч. и се захваща с държавните дела – за два часа. Първата среща е с нейния прессекретар за събитията по света. След това е времето за аудиенции на местни и чуждестранни сановници – за всеки са отредени по 10 минути. Обедната почивка започва в 13,30 ч. с обед, на който кралицата е сама или с някое от децата си. След обеда Нейно величество държи да се разхожда из красивите градини на двореца. Следва кратка почивка с Racing Post в ръка – Елизабет е голям фен на конните надбягвания и дори има собствен състезателен кон. В 17 ч. кралицата пие в трапезарията следобедния си чай, а после се връща в офиса си за час, за да приключи работата за деня. Ако не трябва да присъства на събитие, тя обикновено се оттегля в покоите си и вечеря върху сребърен поднос; гледа телевизия или чете писма от Британската общност и Обединеното кралство (получава до 70 хиляди годишно и на някои отговаря лично). Вечерта й носят програмата за следващия ден и часът за заспиване е 23.
Какво е менюто на Елизабет?
Нейно величество може да си позволи от пиле мляко, но стриктно съблюдава диетата си. Тя одобрява два пъти седмично менюто, представено от главния кралски готвач. То е на френски – традиция от времето на кралица Виктория. Елизабет II се наслаждава на леки ястия с безупречна презентация, а през деня пие натурална изворна вода от Малвърн, която ползва и за чая си. Елизабет поддържа отличната си физика до преклонна възраст с умереност: хапва 4 пъти дневно, но малки порции. Когато се храни сама е много дисциплинирана и не вкусва никакви въглехидратни гарнитури – паста, ориз, картофи.
Според братовчедка й Маргарет, Нейно величество не е съвсем аскет – обича аперитив с джин или Dubonnet (ликьор) с резен лимон и много лед преди обяда. С основното пие чаша вино, а вечер – сухо мартини.
В книгата си „Да ядеш кралски: рецепти и спомени от кухнята на двореца“, дългогодишният готвач Дарън Макгрейди разкрива как си мислел, че ще готви за приеми на крале и президенти, а започнал кариерата си в кралската кухня, режейки дроб и пилешко за любимите кучета от породата корги или белейки моркови за конете на кралицата.
Закуската на монарха, който може да си позволи всяка деликатесна храна на света, е съвсем семпла – няколко бисквити, мюсли и плодове; понякога – препечени филийки с мармалад, а много рядко – бъркани яйца с резен пушена сьомга и малко настърган трюфел за разкош. За обед кралицата обича риба на скара с тиквички и спанак или пиле на грил със салата. Ритуалът на следобедния чай – където и да е по света – включва сандвичи, нарязани на „пръстчета“ от тънки филийки хляб (без коричките) с краставица, яйце, сьомга или шунка; сконс (кифлички, които се поднасят със сметана и сладко) и парче торта. За вечеря Елизабет обича говеждо, фазан, еленско или риба от стопанствата на дворците Сандрингъм и Балморал. За десерт хапва ягоди и праскови, но не може да устои на шоколад – независимо дали е от луксозен шоколатиер или от масовите марки от супермаркета. Вечер се наслаждава и на чаша превъзходно френско шампанско.
Най-популярното ястие и за кралското семейство, и за персонала в двореца, е петъчният „фиш енд чипс“: пържено панирано филе от бяла риба с картофки. И докато съпругът й принц Филип „живеел, за да яде“ и се славел с барбекютата и апетита си за люти, силно подправени кърита, кралицата не обича много подправки, нито лук и чесън и, според готвача й, „яде, за да живее“.
Световният супер бранд
За 95-годишния юбилей на кралицата тази пролет бе излъчен новият документален филм „Елизабет на 95: Непобедимата кралица“. За направата му е поръчано проучване, защото е известно, че кралското семейство се наричат помежду си (а и са наричани) „Фирмата“. Резултатите са изненадващи – оказва се, че те са не просто търговска марка, а световен супер бранд: по-прочути и престижни от най-известните звезди на бизнеса, политиката, медиите и шоуто, сред които Бил Гейтс, Опра Уинфри, семейство Обама, Ким Кардашиян или Бионсе. Нещо повече – кралското семейство е сред петте най-най и наравно с мултинационалните брандове Coca-Cola, Nike и Microsoft.
Документалният филм разкрива как кралицата и принц Филип са действали заедно и неотклонно да защитават династията на Уиндзор на всяка цена. Анализират се бизнес операциите на „Фирмата“ и как тя печели пари, използвайки марката си, както и лобирането зад кулисите, за да защити приходите си и да избегне контрол. Бизнесът на фамилията в сферата на недвижимите имоти, финансите и хранителната индустрия има годишен оборот от около 1,7 млрд. паунда. Личното богатство на Елизабет се оценява на около 400 милиона – недвижимости, колекции от бижута, картини и пощенски марки, инвестиции и спестявания.
Оценява се, че стойността на имиджа на кралското семейство е около 70 милиарда паунда, а кралският личен бранд „тежи“ не по-малко от половината – а това е повече от значими британски бизнеси като Marks&Spencer например. Брандът на кралицата не девалвира от скандали като този около любимия й син – принц Андрю, нито от разрива между двама от внуците й – принцовете Уилям и Хари. Наблюдателите отчитат, че като Главен изпълнителен директор на „Фирмата“ тя предприема всички необходими действия, за да я защити, а принцът я е подкрепял във всичко. Това се отнася и до обръщението й към нацията, когато реагира публично на твърденията на Хари и Мегън за расизъм в кралското семейство. След 70 години на трона и само с небрежно вметнатото „Спомените могат да варират“, Елизабет II брилянтно защитава една от най-големите световни марки и оставя отворен въпроса как ли ще се справя следващият „Главен изпълнителен директор“.
Любопитно от задкулисието
- Милиони деца мечтаят да не ходят на училище, а принцеса Елизабет е искала да ходи. Дворцовият протокол по онова време обаче не го е позволявал и тя получава образованието си от частните учители в двореца. Изучавала е всички важни предмети, плюс конституционна история и право. Учила е и френски език от малка от белгийските си и френски гувернантки. За последен път е направила обръщението си на френски на държавен прием през 2014 г. и всички са били впечатлени колко добре се справя. През годините е поддържала езика в разговори с посланици и държавни глави, както и при посещенията си на френско говорещите райони на Канада. Децата и внуците й са посещавали училища и университети.
- Кралицата няма – а и не са й необходими – паспорт, шофьорска книжка или регистрационни табели на личните си автомобили. Но пък не е забравено, че е служила като механик и шофьор на камион по време на Втората световна война. Тя обичала да шофира за удоволствие.
- Елизабет и съпругът й принц Филип са трети братовчеди – тяхната обща прапрабаба е кралица Виктория. Все още в траур след смъртта му и в условия на рестрикции заради коронакризата, за 95-годишния си юбилей Елизабет II се лиши от обичайното мащабно честване с участието на 1400 войници и офицери, 200 конници и 400 музиканти, както се е случвало досега, както и от топовните салюти от Хайд парк, Уиндзор и Тауър.
- Елизабет II играе „главната роля“ в над 225 документални или игрални филма. През 2013-а британската филмова асоциация BAFTA дори й присъди специална награда „за забележителния й патронаж над филмовата и телевизионна индустрия“. Актрисата Клеър Фой сполучливо пресъздава образа на Елизабет като млада в по-ранните сезони на нашумелия сериал „Короната“ по Netflix.
- Кучетата корги и конете не са единствените „домашни любимци“ на кралицата: нейна собственост по традиция са и лебедите в езерата и делфините и китовете в териториалните води.
- Знаковите елегантни чантички, които носи Елизабет, са не само моден аксесоар. Нейно величество ги ползва, за да дава знак на служителите си. Ако сложи чантичката на масата, значи иска до 5 минути да си тръгне. Ако я пусне на пода, значи разговорът я отегчава и те трябва да измислят повод „да я спасят“.
- Кралицата получава много подаръци, а сред най-ексцентричните са животни: коне, понита, лебеди, крави, слонове, кенгуру, ленивец, крокодили, ягуари…. Мнозинството няма как да запази и ги дарява на Лондонския зоопарк.
- Сред най-странните професии на служба при кралицата е личният й поет. Сега длъжността се заема от Карол Ан Дъфи – първата жена на този пост, която има задължението да пише поеми за специалните дворцови събития като сватби и годишнини от коронацията.
- По време на властването си Елизабет е увековечена в над 130 портрета в различни стилове, но най-нестандартен е холографният (техника на изобразяване, която позволява записването и възпроизвеждането на триизмерни образи с помощта на лазер). Всички художници, рисували величеството споделяли, че тя трудно се задържала да позира на едно място, но и никой не смеел да й се скара.
- Елизабет е най-дълго управлявалият монарх в историята на Британската империя, но и любяща „ган-ган“. Според Кейт Мидълтън, най-големият й син – принц Джордж, се обръща така към прабаба си – кралицата, с което продължава започналата преди поколения традиция.
0 Коментара