Сещате ли се за онези сцени от филмите, в които мъжете си затъкват салфетката в яката на ризата, подобно на лигавник, или пък дамите грабват чашата за вино за тумбестата част вместо за столчето и в този момент целият сексапил, грация и елегантност… рязко се изпаряват.
Същото е и в живия живот, когато метнем салфетката в чинията след хранене, размахваме приборите, докато говорим, и още други малки или дребни фалове, които може да не са големи драми, но са в състояние лесно да превърнат извършителя в повод за неприятни шеги в компанията.
Ето няколко базови и златни правила, които помагат за безпогрешно поведение и могат да се прилагат както по време на официални поводи, така и на лежерни приятелски вечери.
Салфетката
Ако поводът е официален и има домакин, то трябва да следите неговото поведение. Едва след като домакинът вземе салфетката от масата, разгъне я и я постави в скута си, можете да направите същото. Ако поводът е неформален, то е добре да поставите салфетката в скута си при сядане на масата. Ако не сте го направили – веднага при изнасяне и сервиране на ястията на маста ви, трябва незабавно да поставите салфетката си в скута си. Салфетката се сгъва на две, като гънката сочи тялото, а краищата са напред. По време на хранене и преди отпиване на напитка, устните леко се попиват с вътрешната страна на салфетката.
Салфетката остава в скута по време на вечеря, докато се храните. Ако трябва да ставате по някое време и планирате да се върнете, поставете салфетката отляво на чинията си или на стола. Традиционно салфетките се поставят на стола, заеман от съответния гост като знак, че мястото е заето. В днешно време това не се прилага толкова често поради хигиенни съображения. След приключване на хранене, салфетката се поставя от лявата страна на чинията.
Ако дама носи твърде ярко червило е добре да попива устните си с хартиена салфетка, която да държи през цялото време вляво на чинията си, а да остави платнената в скута си.
Ако решите да не слагате салфетката в скута си, може да я държите вляво на чинията си и пак да я използвате за попиване на устни преди да отпивате.
Приборите
В повечето случаи важи правилото за използване на приборите „отвън навътре“ – т.е. започваме да се храним с приборите, които са подредени най-далече от чиниите за предястието, следват най-близко поставените до чинията за основното и тези, които са поставени пред самата чиния – за десерта.
Понякога не се налага да следваме това правило, защото много ресторанти отнасят използваните прибори за предястието и дават чист комплект за основното, а десертът се сервира заедно с нужните прибори – лъжичка, виличка или и двете. В някои ресторанти могат да заменят стандартния комплект прибори с такъв, който отговаря на поръчаната по-специфична храна, като нож за стек, прибори за риба, раци, охлюви и т.н. В зависимост от атмосферата и стила на ресторанта, понякога приборите може да бъдат поднесени заедно, върху салфетката, вместо от двете страни на чинията.
Има два основни подхода при използването на приборите: континентален и американски. Континенталният предполага непрестанното използване на вилица и нож, като вилицата се държи само с лявата ръка, а ножът само с дясната.
Докато американския начин на хранене, считан от някои за уместен само за неформални и семейни поводи, предполага използването на вилицата с лявата ръка при нарязването на храната, след което ножът се поставя в края на чинията, вилицата се прехвърля в дясната ръка, подобно на лъжица, след което храненето се осъществява само с нея.
Вилицата се държи с лявата ръка, освен в съвсем неформални случаи, в които не се изисква използване на нож и се храним с дясната ръка или при консумация на типични за неформална вечеря ястия, като паста и ризото.
Ножът се държи с дясната ръка, като освен за нарязване ни служи и за набождане/загребване на храната на вилицата. Не нарязвайте цялата храна в чинията си, а само хапката, която ще изядете.
Лъжицата държим само с дясната ръка, като за да се избегне разливане е по-добре супата да се яде, като се загребва отвътре навън.
Малките прибори за десерт: лъжичката се държи с дясната ръка, а виличката – с лявата.
Използваните прибори никога не бива да се оставят на масата – дори когато почиваме по време на хранене, приборите се поставят в чинията на Х или леко допрени по средата. Когато сме приключили с яденето, поставяме приборите по диагонал на чинията, като дръжките сочат надолу надясно, а върховете на приборите – нагоре и наляво.
Кафе и чай можем да разбъркаме със съответните лъжички с дясната ръка, като лъжичките никога не се облизват, а се поставят в чинийката на съответната чаша. Ако се налага да задържите приборите си за следващото ястие, можете да ги поставите върху хартиена салфетка.
Храненето с клечки има регионални особености, като в отделните азиатски държави те се използват по различен начин. Общото правило е да се държат в дясната ръка, да не се жестикулира, докато са в ръката ни и да не се поставят вертикално в съдове като купи, както бихме постъпили с лъжица, например.
Чиниите и чашите
Във всеки ресторант има различен подход към подредбата на масата и поднасянето на храната. Някои слагат предварително основни прибори, чаша за вода или вино и чиния за предястие, в други всичко се подрежда пред гостите, след като те са направили своята поръчка.
Не размествайте сами чиниите, изчаквайте те да бъдат отсервирани. Същото се отнася и до чашите.
Обикновено чашите се подреждат отпред вдясно спрямо чиниите, като чашата за вода винаги се поставя централно а вдясно от нея е тази за вино. Чашите за вино винаги се държат за столчето, както за да не повлияваме на температурата на течността, така и да не цапаме самата чаша и да не оставяме отпечатъци от пръсти. Посягаме към чашите си с дясната ръка, не се протягаме с лявата през чиниите.
Никога не се отпива с пълна уста. След сдъвкване и преглъщане на храната е добре да попием устни със салфетката си и чак след това да отпием. Когато отиваме от чашата си – независимо дали вода или вино, приборите ни си почиват в чинията, а не стоят в ръцете ни.
Основно или неформално сервиране:
1 – чиния
2 – чаша за вода
3 – чаша за вино
4 – вилица за салата/предястие
5 – вилица за основно ястие
6 – лъжица
7 – нож за салата/предястие
8 – нож за основно ястие
Формално сервиране:
1 – сервизна чиния
2 – чиния – може да бъде за супа, предястие, салата
3 – чинийка за хляб
4 – нож за масло
5 – чаша за вода
6 – чаша за червено вино
7 – чаша за бяло вино
8 – вилица за риба
9 – вилица за основно ястие
10 – вилица за салата
11 – вилица за стриди
12 – лъжица за супа
13 – лъжица за чай
14 – нож за риба
15 – нож за основно ястие
16 – нож за салата
17 – лъжичка за десерт
18 – виличка за десерт
В случаите, в които имаме сервизна чиния, то тя не се вдига докато всички не приключат с храненето, преди поднасянето на десертите. Сервизната чиния не се използва – нейната роля е да пази покривката и да придава по-елегантен вид на масата.
В случаите, в които имаме чинийка за хляб, която винаги се поставя горе вляво спрямо основната ни чиния, там поставяме хляба си.
Наздравиците
Когато има формален повод, наздравиците и тостовете са нещо обичайно. Обикновено домакинът се изправя, благодари на гостите за присъствието и вниманието и по този начин дава началото на вечерята. В по-големи компании и неформални вечери наздравиците са в началото, преди започването на храненето и е добре да бъдат кратки.
0 Коментара