В неделя се връщаме към астрономическото зимно време. Смяната на времето е на 30 октомври в 4 ч сутринта. Трябва да преместим стрелките на часовника с час назад, съобщава Българският институт по метрология.
Смяната извършват автоматично всички компютри, смартфони и електронни часовници, ако разбира се настройките им не са били променени.
Астрономическото време прилагаме от октомври до март и затова се нарича още „зимно“. Повече от 70 страни по света все още сменят стрелките. В България това се прави от 1979 г., а в останалата част от Европа – доста по отдавна, от 1916 г.
През последните 20 години зимното часово време в ЕС започва в последната неделя на октомври и завършва в последната на март.
Астрономическото часово време е въведено, за да се спестяват разходи за осветление, като се увеличи продължителността на използване на дневната светлина. Негов инициатор е Бенджамин Франклин. В писмо от 1784 г. до редактор на в. „Парижки журнал“ американският политик предлага парижани да си лягат и да стават по-рано. Идеята прилага първо Германия по време на Първата световна война в периода 30 април-1 октомври 1916 г. Следва я Великобритания, която въвежда лятно часово време от 21 май до 1 октомври същата година.
Макар и положителна за икономията на енергия, за организма на човека подобна смяна не е положителна, а по-скоро носи дискомфорт.
0 Коментара