Диетолог разказва какви са ползите от облепихата, какво  лекуват плодовете и маслото от облепиха, как да се използват правилно и как да си приготвите чай от облепиха.

Облепихата (Hippophae rhamnoides), известна още като ракитниксибирски ананас или морски зърнастец, е вид цъфтящо растение от семейство Миризливовърбови, което характерно расте по дюните, песъчливи и чакълести брегове на реки и ручеи, а също и по морския бряг в Европа и Азия. Представлява бодлив широколистен храст.

През септември узряват изключително лечебните и полезни плодове, които са източник на антиоксиданти, витамини, аминокиселини и много микроелементи. Тя съдържа 200 пъти повече витамин С от ябълките. И това е есенната кралица – облепихата. Педиатърът, диетолог Маряна Стегницкая ни разказва защо е много важно да включим този плод в диетата на възрастните и децата и при какви заболявания може да помогне облепихата.

Какви са ползите от облепихата

Плодовете на облепихата са полезни във всички части: пулпа, семена, сок и масла. Той съдържа 190 полезни съединения.

„Тези съединения съдържат витамините А, Е, К, които разтварят мазнините, също така липиди, органични киселини, аминокиселини, въглехидрати, витамини от група В. Плодовете и семената на облепихата съдържат аскорбинова киселина, антиоксиданти, тоцефероли, каротеноиди, флавоноиди и мастни киселини“, казва Мариана Стегницкая.

Ползите от този плод са безценни: облепихата има почти целия набор от витамини, минерали, фибри и 18 аминокиселини, така че действа на организма като витаминна бомба. Плодовете съдържат голяма част от аскорбиновата киселина, рибофлавин и тиамин, затова са много полезни при простудни заболявания. Също така облепихата е в състояние да забави процеса на стареене на кожата, облекчава напрежението и подобрява съня.

Укрепване на имунната система.

Плодовете на облепихата съдържат 200 пъти повече витамин С, отколкото ябълките. А тялото ни се нуждае от този витамин, за да бъде силен имунитетът. Също така витамин С помага за превръщането на мастните запаси в енергия, за усвояването на желязото от растителните продукти. Плодовете на облепихата имат високо съдържание на флавоноиди – пигменти с жълт цвят, които в пъти повишават имунитета към различни инфекциозни заболявания.

Сърдечно-съдово здраве.

Плодовете на облепихата поради високото съдържание на антиоксиданти нормализират високото кръвно налягане, помагат в борбата срещу образуването на кръвни съсиреци и намаляват нивото на „лошия“ холестерол в кръвта. Също така благодарение на антиоксидантите облепихата помага за предпазване на организма от свободните радикали, които са основната причина за стареенето, предпазва от рак и диабет.

Подпомага правилното функциониране на храносмилателната система. Тъй като плодовете съдържат високи нива на омега-7 полиненаситени киселини, те спомагат за намаляване на възпалението на чревната лигавица, очите и половите органи. Плодовете на облепихата са богати и на фибри, така че подпомагат цялостната микрофлора на храносмилателната система.

Предотвратява стареенето на кожата.

Плодовете на облепихата съдържат полиненаситени мастни киселини омега-3 и омега-6, които повишават нивото на колагена, отговорен за еластичността на кожата.
Какво лекува облепихата: лечебни свойства на маслото от облепиха

Заздравява рани.

Най-ценният компонент на плодовете на облепихата, разбира се, са техните масла. Маслото от морски зърнастец има 35% в състава си рядка палмитолеинова киселина, която е компонент на кожната мазнина и поддържа състава на тъканите, лекувайки рани.

Възпаления, стомашно-чревни разстройства.

Плодовете на облепихата имат високо съдържание на олеинова киселина до 17%, омега-3 и омега-6 в съответствие с 34% и 35%, които помагат за регулиране на метаболизма на организма, предотвратявайки чревни заболявания.

Пептична язва, гастрит, други поражения на лигавицата.

Също така маслото от плодовете и семената се използва при всички стомашни заболявания, за лечение на изгаряния, възпаления и измръзвания на тялото, псориазис и др. Тъй като поради високото съдържание на антиоксиданти маслото от морски зърнастец има антибактериално, противовъзпалително, обезболяващо действие, също така подпомага регенерацията на тъканите.

Регулиране на високото кръвно налягане.

Този плод е задължителен за хипертониците в прясна и замразена форма. Тъй като морският зърнастец съдържа антиоксиданти, които намаляват налягането, подобряват еластичността на кръвоносните съдове, като ги правят по-здрави.

Как да използвате правилно плодовете на облепихата и маслото от облепиха?

Пресни плодове.

Възрастните не трябва да консумират повече от петдесет грама плодове на ден, докато децата е добре да ограничат порцията до десет грама. В случай на заболяване възрастните могат да увеличат порцията до 5 супени лъжици.

Чай от настъргана облепиха със захар е добре да се пие веднъж дневно, защото има слабително действие. В чая можете да добавите мента, джинджифил, босилек и мед вместо захар. Можете също така да си приготвите морс, като разбиете плодовете с мед.

Маслото за профилактика или комплексно лечение трябва да се приема перорално два пъти дневно – сутрин и вечер. То трябва да се пие 20 минути преди хранене по една чаена лъжичка. Ако маслото се използва външно за лечение на изгаряния, можете да направите смес от масло и вазелин в равни части, която ще бъде много ефективна.

Плодовете на облепихата могат да се съхраняват пресни в хладилника до две седмици. Ако искате да ги запазите възможно най-дълго, трябва да ги смелите със захар и да ги изпратите във фризера, така ще можете да съхранявате облепихата до една година.

Кой не трябва да яде облепиха

Плодът няма твърде много противопоказания, но не трябва да се консумира при обостряне на заболявания. Не бива да ядете плодовете при наличие на камъни в пикочния мехур, бъбреците и жлъчката. Тъй като облепихата има жлъчегонно действие, тя може да допринесе за придвижването на камъните и да влоши работата на засегнатите органи.

Не трябва да ядете горски плодове, когато са влошени заболявания на стомаха, червата и панкреаса. Морският зърнастец не трябва да се консумира при панкреатит, хепатит и заболявания на кръвта.

Плодовете не трябва да се дават на деца под 12-годишна възраст. Трябва да се ограничи и употребата им при бременни жени. На останалите, които нямат противопоказания за здравето, плодовете от облепиха ще донесат само ползи.

Как да си приготвите чай от облепиха: проста рецепта за вкусотия

Стига да има пресни плодове, те могат да се замразяват, а също така от тях се приготвят желе, конфитюр, мед, налейка, чайове и компоти. Споделяме най-простите рецепти: какво може да се приготви от плодовете на облепихата.

Чай от морски зърнастец.

За напитката са ви необходими

100 г плодове от морски зърнастец,

500 мл вода,

1 портокал,

1 ч.л. мед,

1 пръчица канела.

Плодовете трябва да се измият, да се изсушат, да се изсипят в съд за варене и да се смелят. От половин портокал се изстисква сокът и се изсипва в съда за варене, добавя се пръчка канела. Плодовата смес трябва да се залее с вряла вода, да се покрие и да се остави да се запари за 10 минути.

Готовият чай преди сервиране се украсява с резенчета портокал и се добавя мед. Такава ароматна напитка ще развесели и стопли студения есенен или зимен сезон.

Мус от морски зърнастец

Необходимо е да вземете 400 г морски зърнастец, 600 мл преварена студена вода, 25 г желатин, 100 г захар.

Изсипете 250 г вода в желатина и оставете да набъбне, изсипете измитата облепиха и разтрийте, добавете 300 мл вода и претрийте през сито.

Сладкишът от плодовете се изсипва в тенджера, добавят се 300 мл вода, изсипва се захарта, вари се 10 минути.

Приготвеният сироп се прецежда и се изсипва в желатина, охлажда се. След това смесете сместа от горски плодове и сиропа и разбивайте в продължение на 2 минути, докато се появи гъста пяна. Изсипете във формички, поставете във фризера и след 30 минути можете да сервирате.

Чийзкейк с облепиха

За основата са ви необходими 50 г пълнозърнести бисквити, 1 с. л. пудра захар, 1 с. л. какао, 1 с. л. орехи, 50 г разтопено масло. Сложете всички съставки в блендер, натрошете, смесете с разтопеното масло, поставете във форма и намажете.

За крема се вземат 250 г маскарпоне, 250 г  „Филаделфия“, 200 г облепиха, 2 с. л. мед; 1 ч. л. лимонов сок.

От облепихата трябва да се изстиска сокът, да се смесят сирената и медът. В сместа от сирена бавно се изсипва сокът от плодовете и лимона и се разбърква добре.

Кремът трябва внимателно да се прехвърли във форма, да се изравни и да се постави в хладилника за 3-4 часа. Оставете го, за да има добър вкус.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара