Наближава празничната церемония по награждаване на победителите в конкурсната програма на Синелибри 2023, когато зрителите ще имат възможност да се срещнат с престижното международно жури.
Тя ще се състои на 20 октомври от 19:00 ч. в зала 1 на Националния дворец на културата. Непосредствено след тържественото връчване на отличията в състезанията за игрален и документален филм, ще бъде излъчена фарсовата черна комедия „Дворецът“ по случай 90-ата годишнина от рождението на режисьора Роман Полански.
В състава на журито в конкурса за пълнометражен игрален филм по литературна творба тази година влизат: френската режисьорка Леа Тодоров, чийто филм „Мария Монтесори: Новата жена“ е част от паралелната програма на фестивала; изтъкнатият канадски продуцент и кастинг-режисьор Бруно Розато, испанската филмова звезда Карла Нието и един от най-обичаните и награждавани български актьори – Иван Бърнев. Президент на журито на деветото издание на кино-литературния фестивал е световноизвестният
американски актьор и продуцент Уилям Болдуин,
който има в кариерата си не една и две роли във филмови адаптации на литературни произведения!
Кино-литературният фестивал продължава с пъстра палитра от събития до края на октомври. На 17 октомври в кино „Люмиер“ от 19:00 ч. е националната премиера на биографичната драма „Мария Монтесори: Новата жена“ с Жасмин Тринка в ролята на прочутата педагожка.
Филмът ще бъде представен лично от френската режисьорка и сценаристка Леа Тодоров, която ще се включи и в разговор с публиката. Дъщеря на световноизвестния философ, семиотик и интелектуалец Цветан Тодоров, на 18 октомври Леа Тодоров ще участва в още едно знаково събитие: представяне на емоционален филмов спектакъл с текстове, архиви и видеоклипове, посветен на баща й и неговата амбивалентна връзка с родната му страна. Става дума за своеобразния пърформанс „Цветан Тодоров, България и аз“, който ще бъде показан във Френския институт.
В рамките на традиционния вече модул Психоанализа и кино ще бъде дискутирана проницателната финландска драма „Четирима непораснали възрастни“ на режисьорката Селма Вилхунен. Събитието с модератори Светлозар Василев – психоаналитик и преподавател в НБУ, Надя Кожухарова, Марина Ангелова и Албена Василева, ще се състои на 18 октомври от 19:00 ч. в кино „Одеон“.
Испанската галавечер
ще се състои на 19 октомври в кино „Люмиер“ и ще бъде увенчана с прожекция на духовитата комедия „Истории, които не са за разказване“ на режисьора Сеск Гай.
Актьорът Иван Бърнев ще разкаже за участието си в театралната постановка „Съседите отгоре“ по едноименната пиеса на Гай, чиято филмова версия зрителите на фестивала вече познават. Самият Сеск Гай ще поздрави публиката в специална видеовръзка. Гост на вечерта ще бъде и нашумялата испанска актриса Карла Нието, член на журито на Синелибри 2023.
Също на 19 октомври е празничната вечер на полската култура, която предвижда официална премиера на филма „Филип“, блестяща военно-историческа драма по мотиви от полубиографичния роман на полския писател Леополд Тирманд. Филмът на Михал Квецински пресъздава убедително епохата и е заслужено удостоен с награди от Полския фестивал за най-добър пълнометражен игрален филм и за кинематография.
Прожекцията ще бъде съпроводена с дискусия с участието на Антони Георгиев, културен журналист и издател на списание „VAGABOND“. Премиерата се реализира в сътрудничество с Организация на евреите в България „Шалом“ под надслов „Заедно срещу антисемитизма. Ние помним!“ и с подкрепата на Посолството на Република Полша и Полския институт в София.
На 21 октомври в кино „Люмиер“, в рамките на модула „Кино с кауза“, ще се състои #РaноБудна Прожекция на психологическата драма „Само ние двамата“ и дискусия за насилието върху жени с участието на Валентина Димитрова, главен терапевт на фондация EMPROVE, Олга Минева, психолог и основател на фондация EMPROVE, и #ЖенитеSurvivors. Сценарият на „Само ние двамата“ не се интересува толкова от съспенса и
от зрелищния финал на самия филм,
колкото от механизмите на контрол над жертвата и от силата да се наруши мълчанието за претърпяно физическо или психическо насилие.
Напомняме, че текат записвания за участие в събитията от образователния модул на фестивала. На 22 октомври ще се състои семинар на тема: „(Не)изгубени в преводите – семиотични аспекти на трансформациите на литературните текстове във филмови сценарии“ с лектор проф. Христо Кафтанджиев. Семинарът ще се проведе в Каза Либри (Casa Libri) в рамките на 6 академични часа.
0 Коментара