Турция, първата страна в света, която подписа споразумение с Глобалния съвет за устойчив туризъм (GSTC) на правителствено ниво, организира уникална панелна дискусия, фокусирана върху туризма в турския павилион на COP 28 (28-та Конференция на страните по UNFCCC Рамкова конвенция на Обединените нации по изменение на климата).

Панелната дискусия на Турция на Конференцията на ООН за изменението на климата се фокусира върху пионерската Национална програма за устойчив туризъм на страната. Модериран от проф. д-р Хасан Али Карасар, ректор на университета Кападокия, към панела се присъединиха Каан Кашиф Кавалоглу, член на борда на Турската агенция за насърчаване и развитие на туризма (TGA), д-р Елиф Балджъ Фисуноглу, изпълняващ длъжността генерален мениджър на TGA, CB (Ram) Ramkumar, заместник-председател на GSTC, и Еркан Яджъ, президент на Турската Федерация на хотелиерите (Türofed).

На панела CB (Ram) Ramkumar каза: „Устойчивостта е много подробна тема и виждаме, че много държави все още обсъждат основите на своята пътна карта в туристическата индустрия. Турция, от друга страна, вече приключи своята правна основа и стартира своята програма, която вече е задължителна за всички места за настаняване. Програмата започна да създава измерими резултати със стотици сертифицирани и проверени хотели и по този начин Турция сега дава глобален пример за устойчивост в туризма.‘

Д-р Елиф Балджъ Фисуноглу, изпълняващ длъжността генерален мениджър на TGA, обясни как е структурирана и изпълнена програмата на Турция. Д-р Фисуноглу каза: „Основите на нашия подход за устойчивост датират от 2008 г., когато Министерството на културата и туризма стартира своята програма „Зелена звезда“. След като Турция подписа Парижкото споразумение през 2021 г., напредъкът ни се ускори и ние подписахме споразумението си за сътрудничество с GSTC през 2022 г. 2023 г. отбеляза началото на нашата програма и с наближаването на края на годината, можем с гордост да споделим, че

над 1 милион легла в Турция

вече са сертифицирани и проверени.“

Членът на борда на TGA Каан Кашиф Кавалоглу добави: „Туристическата индустрия играе жизненоважна роля за мобилността на милиони хора и всяка отделна бизнес единица, представена в цялостната екосистема, има основни задачи и отговорности за постигане на нулеви емисии. До 2030 г. ще имаме 100 % сертифицирана инфраструктура за настаняване в Турция, осигуряваща международни стандарти за устойчив туризъм с всички заинтересовани страни в туристическия сектор”.

Националната програма за устойчив туризъм на Турция има четири основни приоритета: устойчиво управление, екологична устойчивост, културна устойчивост и социално-икономическа устойчивост. В този контекст Турция има 19 културни, 2 смесени обекта на световното наследство на ЮНЕСКО, 82 обекта на културното и природно наследство в предварителния списък на ЮНЕСКО, 8 творчески града на ЮНЕСКО и 25 нематериални културни наследства, което я прави 2-ра в света.

Турция също има 5 ресторанта в Мишлен Гайд

със зелени звезди, фокусирани върху устойчивостта, което показва, че турската гастрономическа екосистема също е много наясно с устойчивите подходи.

Еркан Яджъ, президент на Турската Федерация на хотелиерите, заяви, че освен нематериалните ползи, които програмата носи, хотелите в Турция започнаха да виждат и икономическите ползи от сертифицирането. Яджъ каза: „Има очевидно търсене на устойчив туризъм и ние сме свидетели, че нашите сертифицирани хотели се издигат нагоре в списъка за разглеждане на пътуващите“.

Проф. д-р Хасан Али Карасар, ректор на университета Кападокия и партньор по програмата на TGA, каза, че програмата допълнително ще повиши стандартите на туристическите съоръжения и има за цел не само да насърчи устойчиви и отговорни туристически практики, но и да гарантира устойчивостта на туристическите дейности. Това става чрез опазване на ресурсите на природното и културното наследство, подпомагане на социално-икономическото развитие, смекчаване на неблагоприятните последици от глобалното изменение на климата, отговor на променящите се очаквания на потребителите, фокусирани върху устойчивостта, и положителен принос за благосъстоянието на дестинациите.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара