Проф. Флориан Фицал е специалист по хирургия на гърдата в австрийската частна болница Wiener Privatklinik и има над 15 години опит. Той е директор на отделението по хирургия на гърдата, както и заместник директор на Breast Health Center. През годините той е участвал в редица конференции и проучвания, автор е на над 150 публикации. Член е на множество професионални дружества в Австрия, като Австрийското дружество по хирургия ÖGC, Австрийската група за изследване на рака на гърдата и дебелото черво ABCSG (президентски съвет), Европейското общество по хирургична онкология ESSO (Examiner EBSQ FEBS Breast), Австрийското дружество по сенология ÖGS (член на борда), Австрийското дружество по хирургична онкология ACO-ASSO (член на борда), Европейското дружество по медицинска онкология ESMO. Награден е с множество награди: Награда за най-добра дисертация в областта на интензивната медицина за 1999 г. в Австрия (ÖGARI), Награда на Австрийското дружество по сенология през 2005 г. и 2009 г., Награда от град Виена за научен проект в областта на рака през 2011 г. и други.
Проф. Фитцал, вие сте специалист и по редки случаи на рак на гърдата. Какво представляват тези случаи? Как една жена би могла да знае, че нейният рак е „рядък“?
Съществуват няколко вида рак на гърдата, които не се срещат много често. Например случаите, когато се открива повече от един тумор в гърдата – мултифокални тумори в една област. За мен това са редки случаи на рак на гърдата. Откриват се по време на прегледите – с ултразвук и мамография, с които може да се установи дали туморите са повече от един. Най-големият проблем при този вид рак на гърдата е хирургията.
А защо е проблем хирургичното отстраняване? Защото трябва да решите дали да направите пълна мастектомия или частична ли?
Не, това общо взето е лесно да се реши. Проблемът е, че лекарят трябва да е в състояние да приложи много техники от пластичната хирургия по време на операцията. Ако не ги владее, не би могъл да оперира успешно. Повечето хирурзи биха направили директно мастектомия. Но ако владеят техниките, биха могли да предложат на жените и съхранение на гърдите. Трябва да увеличим процента на съхраняване на гърдите при операции на пациентки с рак. Имаме много прецизна апаратура, с които можем да установим наличието на повече от един тумор и да оперираме успешно, без да отстраняваме целите гърди.
Какви са предимствата на съхраняване на гърдите при пациентките с мултифокални тумори – от гледна точна на качество на живот и естетика, в сравнение с мастектомията?
Предимствата са много големи. Имаме много проучвания, които показват, че качеството на живот при жени със съхранени гърди след операция на тумори е по-високо от това на жените с мастектомия, дори след реконструкцията им. Която и да е реконструкция не е толкова добра колкото собствените ви гърди. Гърдите са ваши, ваша тъкан, усещате ги, меки са, най-често не ви болят, запазили сте чувствителността си – и в зърната, и в гърдите. Когато премахнем гърдите, няма вече никакво усещане. Реконструкцията им е само за външния вид – виждат се, там са, не няма никакво усещане.
Дори ако хирургът успее да запази зърната?
И да се запазят зърната, в тях вече няма усещане. Реконструираните гърди са много по-твърди от вашите собствени. И дори реконструкцията да е автоложна, с ваши собствени тъкани, те пак са по-твърди. Така че реконструкцията след мастектомия винаги е по-лоша от гледна точка на качеството на живот от съхранението на собствените гърди при операция на тумори.
А как стоят нещата при жените със силиконови импланти? Има ли например някакъв повишен риск при тях?
Различни са нещата. Собствените гърди са съхранени при тези жени, а силиконовите импланти се поставят под тях – съответно усещанията им са запазени, гърдите отгоре са меки. Разбира се, те чувстват импланта зад тях.
Колкото до риска от рак на гърдата при жени със силиконови импланти – няма данни за повишен риск от автоимунни заболявания. Единственият риск е от развитие на Анапластичен едроклетъчен лимфом, свързан със силиконови импланти на гърда, рядък тип Т-клетъчен лимфом. Това е наистина много рядко заболяване, което се причинява от имплантите при 1 на 10 000 жени. Имаше една компания, с чиито силиконови импланти по-висок процент жени бяха развили болестта, но тя беше отстранена от пазара. И мисля, че проблемът намаля още повече, така че мога да обобщя, че няма риск от гръдните импланти.
В България съществува следния проблем. Често, когато една жена е диагностицирана с рак на гърдата, веднага й предлагат операция, дори без да са взели биопсия, правят го по време на операцията. Какъв е пътят на пациентките при вас – какво й предлага т.нар. „ракова комисия“ като мултидисциплинарен подход към лечението?
Биопсията винаги, абсолютно винаги, е първото нещо, което трябва да се направи, за да се знае дали е рак или не е рак и ако е рак – какъв точно тип е. Има пет различни вида рак на гърдата, които познаваме към момента. От тези пет вида, три се нуждаят от лечение преди операцията. Това е стандарт, задължително. Защото, ако при тези случаи няма предоперативно лечение – химиотерапия, антитела или друго, зависи от биологията на тумора, не може да се приложи друга терапия след операцията. В момента разполагаме с много нови лекарства, които са наистина много усъвършенствани и добри, и които могат да се прилагат след това начално лечение преди операцията. При три от петте вида рак е стандарт да има предоперативно лечение.
Но и при петте вида рак на гърдата се налага хирургия?
Да, винаги. Не се оперира само при жените, които вече имат метастази в четвърти стадий – в костите, черния дроб. Разбира се, има някои изключения и там, които обсъждаме в раковата комисия.
Можете ли да излекувате рак в четвърти стадий?
В трети – можем, в четвърти, при наличие на метастази, можем да превърнем болестта в хронична, да поддържаме пациентката в добро състояние в продължение на много години – 10-15-20. За целта разполагаме с няколко различни лекарства, които можем да сменяме. Все още не можем да излекуваме рак на гърдата в четвърти стадий, но имаме средства да превърнем болестта в хронична за дълго време.
0 Коментара