Д-р Снежана Атанасова е един от най-изтъкнатите дерматолози в България. Тя е председател на Българската асоциация на естетичните дерматолози (BAAD). Завършва медицина в Държавния медицински университет в Курск, Русия, през 1998 г. А през 2005 се дипломира със специалност медицина и в Еберхард-Карл Университет в Тюбинген, Германия. През 2000 г. придобива специалност дерматовенеролог в Русия, а през 2012 г. и в България. Създател е и собственик на дерматологична клиника Ата-Дерма.
Снимки: Георги Андинов, стил: Стоян Апостолов, грим Силвия Бутева
Д-р Атанасова, вие сте дерматолог, каква е връзката между клиничната и естетичната дерматология? Може ли да се каже, че сте специалист по естетична медицина?
Връзката е очевадна, защото всъщност естетичната дерматология е направление в самата дерматология. Тя е неизбежно свързана и с клиничната част. Тоест, когато ние започнем да работим по различни белези, пигментации или капиляри по лицето, тези състояния много често са свързани с клинични диагнози – например акне, розацея, себореен дерматит или дисплазия на съединителната тъкан, може и да е някакво автоимунно заболяване или пигментно нарушение, което може да е хронично. Всъщност, за да се подберат и извършат правилно процедурите, без последствия, тук е необходимо задължително с тях да се занимава дерматолог. Много често хората бъркат и мислят, че това са козметични проблеми и козметични процедури. Разбира се, че не е така, а рисковете са много повече. Понякога една безобидно изглеждаща пигментация може да крие риск от злокачествен процес. Затова компетентното становище на лекар-дерматолог е от животоспасяващо значение.
Относно следващия ви въпрос, мога да кажа, че специалност „естетична медицина“ в България няма. Предпочитам да ме наричат естетичен дерматолог. Естетична медицина е едно събирателно понятие, което означава, че лекарят отсреща трябва да бъде човекът-оркестър и да разбира от много специалности. Естетичната медицина обединява такива специалности като: дерматология, пластично-възстановителна хирургия, лицево-челюстна хирургия, гинекология, стоматология и други. Не може един специалист да бъде еднакво компетентен във всичките тези направления. Така че това звучи несериозно и непрофесионално.
От 7 години сте председател на БААД (Българска асоциация на естетичните дерматолози), разкажете ни повече за каузата на вашата асоциация?
Ще отбележа първите три важни каузи в нашата асоциация. Ние се занимаваме с регулация в сферата на естетичната медицина и дерматология в България. Другата кауза ни е ограмотяването на хората и на нашите потенциални пациенти, за да са критични при избора си на специалист и на клиника или практика. Само по този начин всеки пациент ще бъде застрахован от това да получи някакво усложнение, което започна да се случва много често. Това е така, защото, за съжаление, тази сфера все още не е регулирана от държавата, а е много примамлива за различни самозванци и мошеници, както и за фирмите, които ги обучават и им продават продуктите си. Жалкото е, че и те не осъзнават каква отговорност носят.
Впоследствие, когато се получат усложнения, пациентите започват да търсят нас, дерматолозите. В асоциацията също така се занимаваме и с повишаването нивото на знания на колегите-специалисти, които членуват при нас. Няколко пъти в годината провеждаме обучения, както и международен конгрес по естетична дерматология, вътрешни обучения, които са за нашите членове, участваме в различни обществени форуми и присъстваме във всички медии.
Като казахте за усложнения и във връзка със скоро нашумяла история с изгорена пациентка, често ли попадат при вас такива пациенти, как да се предпазят те от такива ситуации?
Първото е да търсят практики, в които има дерматолог, който е в регистъра на лекарите, такава справка може да се направи в Българския лекарски съюз. За съжаление, в България в сферата на естетичната медицина практикуват хора, които не са регистрирани като лекари, никой не им проверява дипломите, но се представят за такива. Идват такива пациенти с изгаряния, за жалост от козметични салони, стоматологични практики и други съмнителни практики, където няма дерматолози и никой не поема отговорност за тях. Един от сложните случаи, които имах, е с пациент, който беше с изгорен торс отпред и отзад. В деня на процедурата вдигна температура, имаше многобройни изгаряния, бяха повече от сто по цялото тяло. След време, дори и да заздравеят, ще останат следи под формата на хипопигментни петна и белези.
Проблемът е, че апаратура, която изисква присъствие на лекар, е изключително достъпна за различни козметични салони и стоматологични практики, там където няма дерматолог и отговорността е нулева към пациентите, които получават подобни усложнения. Тук се намесват и отново фирмите, които продават много апаратура, която е с дерматологично приложение на места, където липсва специалист. Също така не се поддържа подобаващо. Ако видите все пак, че не получавате адекватна помощ на същото място, не губете време, потърсете дерматолог, който компетентно ще се намеси, за да намали видимите последствия. Много често в нашите практики се срещаме с такива пациенти.
През октомври предстои нов конгрес на БААД, каква ще е тазгодишна тема?
Тази година ще се проведе третият конгрес на БААД с международно участие. Темата на форума е: „Усложненията в естетичната дерматология“. Там ще обсъждаме такива теми и интересни клинични случаи като: усложнения след инжекционни процедури, биостимулиращите филъри, филъри, които съдържат хиалуронова киселина. Също ще обсъждаме усложнения след лифтинг с конци, след апаратни процедури, клинични случаи, реакция към хиалуронодаза, реакции след премахване на различни татуировки. Темите са много интересни и са взети от ежедневните ни практики. Ще говорим например и затова как след апаратни процедури се образуват хиперпигментации, белези и как да ги избегнем. Ще обсъждаме алгоритми на действие и как да процедираме, ако се случат някакви усложнения, стъпка по стъпка, както и да знае лекарят как да действа, за да намали възникнало усложнение.
Тази година ще ни гостуват доста колеги и от други държави. За конгреса в София пристига гост-лектора д-р Марина Ландау, известно име в света на естетичната медицина, дерматолог с много голям опит. Идва и д-р Матео Климентони, пластичен хирург с голям опит в апаратните методи и усложненията след тях. Ще говорим много и подробно за анатомията на лицето, ще имаме сесия с участието на световноизвестния лекар проф. Дениз Демирюек, а невроголът акад. проф.Миланов ще разкаже за приложението на ботулинов токсин при неврологични пациенти. Така че конгресът ще бъде много интересен и полезен за колегите дерматолози, пластични хирурзи и лицево-челюстни хирурзи. Всъщност на нашия конгрес се допускат само специалисти и специализанти.
Кои са последните тенденции в естетичната дерматология?
Напоследък много се говори за регенеративния потенциал на кожата за приложения на екзозоми, пептиди. От последния конгрес в Лисабон имаше доста противоречиви мнения за екзозомите, говореха както за ползи, така и за рисковете при приложението им. Тази тема всъщност все още е не толкова проучена и разрешена за инжекционно приложение в естетичната дерматология. Ако това са екзозоми, извлечени от собствената тъкан на пациента, тогава може да се използват, но другите екзозоми са само за топикално приложение. Много е актуална и темата за биостимулиращия ефект на дермалните филъри, разгръщат се повече възможности в биостимулацията и се ограничава приложението на хиалуроновите филъри. Има и доста интересни апаратни технологии, които навлизат в сферата на естетичната дерматология. Ако мога да обобщя, големият акцент е върху апаратните процедури, биостимулаторите, регенеративните процедури и ботулиновия токсин.
Мога да кажа, че малко залязва ерата на хиалуроновите филъри, излязоха доста публикации, които доказват, че те не се резорбират толкова бързо, колкото обявяват производителите. Оказва се, че те могат да стоят в тъканите години наред, което всъщност е леко притеснително. Много е важно клиничното и дерматологично мислене на лекаря, който работи с различни дермални, хиалуронови, биостимулиращи или хибридни филъри, апаратни методи, ботулинов токсин, различни пилинги и мезотерапевтични процедури. Всички тези процедури променят морфологията на кожата. Лекар, който се занимава с качеството на този орган, трябва да разбира както от физиологичните, така и от патологичните процеси. Търсете компетентни специалисти, за да нямате странични реакции и усложнения.
На каква възраст е добре една жена да започне да търси естетичен дерматолог?
Аз винаги казвам, че възраст няма, а има индикация. Нашата кожа започва да старее малко преди 25-годишна възраст, но естествено ние не го забелязваме. И още тогава, ако нямаме някакъв дерматологичен проблем, например мазна или суха кожа, розацея или себореен дерматит, е резонно да се потърси естетичен дерматолог за препоръки и превенция на стареенето, някъде около 20-25-годишна възраст.
В момента дерматолозите говорят много за „холистична грижа за лицето“. Какво се крие зад това?
Това не е инжектиране на 10-15 филъра в лицето едновременно, защото преди време имаше такава пропаганда и тя се криеше именно зад холистичния подход, но това е грешно и неправилно. Различните структури на лицето стареят едновременно, но с различна скорост. Това означава, че ние не можем да се обърнем само към дермални филъри, за да намалим скоростта на този процес. Когато едно лице старее ние ще съчетаваме няколко процедури, това може да бъде дермален биостимулиращ филър и филър с хиалуронова киселина, но в малки количества.Това може да бъде ботулинов токсин или апаратна процедура, а също конци, мезотерапевтични процедури или пилинги. Ние ще използваме комбинация от различни процедури, за да действаме на няколко процеса едновременно. Много важно е това да бъде съобразено с морфотипа на стареенето, с различните анамнестични данни на пациента. Има много критерии, които вашият естетичен дерматолог знае и самият той ще направи вашият план за превенция или за лечение на процесите на стареене.
Кои са вашите любими терапии и процедури, които си правите?
Аз от години не си слагам филъри с хиалуронова киселина, за да подържам обемите на лицето си. Ако си сложа подобен филър, това ще е съвсем лек рефреш на устните. Но това е така, защото за моя морфотип на стареене те се противопоказни. Затова избрах за себе си апарата „Ултерапи“ за поддръжка на свързочния апарат на лицето за контролиране процесите на стареене от гледна точка на повърхностни мастни пакети и за качеството на кожата. Тази процедура аз си правя един или два пъти годишно.
Също така прибягвам и до биостимулиращия филър „Радиес“ и задължително два пъти годишно си правя ботулинов токсин, като обработвам цяло лице, без това да се отразява на моята мимика. Използвам най-пречистения ботулинов токсин „Бокотюр“, който не натоварва моята имунна система и запазва мимиката, която да не ми формира статични бръчки. Вече не е модерно да имаш лице без мимики след ботулинов токсин. Мимиката трябва да присъства, просто не трябва да е толкова изразена.
Ако трябва да дадете три основни съвета за грижа за кожата на абсолютно начинаещ, какви биха били те?
Не пренебрегвайте грижата за кожата, тя започва от нейното почистване. Не трябва да си позволяваме да лягаме с грим или с неизмито лице. Грижата трябва да е сутрин и вечер. Също така бих препоръчала антиоксидантната грижа, ние живеем в слънчева държава и има доста негативно влияние от ултравиолетовите лъчи. Трябва да използваме и фотозащита, но тя не е 100 процентова защита. Затова аз винаги препоръчвам антиоксидантна грижа с фотозащита. Лятото можем спокойно да използваме ретинол съдържащи продукти за клетъчна стимулация.
Третият съвет е, след 20-25-годишна възраст потърсете вашия естетичен дерматолог, който да ви прегледа кожата и да ви даде насоки за превенция на стареенето. Не забравяйте, че от това колко критично ще подходите при избора на специалист, ще зависи какви резултати ще получите.
0 Коментара