Обратният лизинг е финансова транзакция, при която собственикът на актив (като недвижим имот, автомобил или оборудване) го продава на лизингова компания или банка и веднага след това го наема обратно под формата на лизингов договор. Това позволява на продавача да освободи замразен капитал и да го използва като актив, а в същото време да продължи с употребата му за своите бизнес или други цели.

Как работи обратният лизинг?

Собственикът продава своя актив на лизингова компания по предварително договорена цена. След продажбата се сключва лизингов договор за обратен лизинг, който позволява на предишния собственик да използва актива срещу периодични лизингови вноски. Възможно е да има опция за обратно изкупуване на актива след изтичане на лизинговия период или наемането на актива да продължи с определени условия.

Предимства на обратния лизинг

Като продава актива, продавачът получава парични средства, които могат да бъдат използвани за инвестиции, погасяване на дългове или оперативни разходи. И все пак, въпреки продажбата, лизингополучателят продължава да използва актива без прекъсване в дейността си. В допълнение, лизинговите вноски могат да бъдат признати като разходи, което намалява данъчната основа.

Недостатъци и рискове

Въпреки че в момента продавачът ще получи голяма сума парични средства, които са свободен капитал, в дългосрочен план лизинговите вноски могат да надхвърлят тази сума. Освен това активът вече не принадлежи на лизингополучателя, при което ако не се заплащат редовно дължимите вноски, лизинговата компания може да поиска собствеността да ѝ бъде върната. При това вие, като собственик на бизнес или физическо лице, повече няма да можете да използвате актива.

И тъй като тук говорим за лизингов договор, възможно е да са включени ограничения за използването на актива. Едно от тях, разбира се, е, че няма да можете да го продавате.

Още един недостатък е, че докато някои активи губят пазарна стойност с времето, други пък я увеличават. Пример за това са имотите – най-често те поскъпват непрекъснато. Съответно, при подписване на договор за обратен лизинг, цената на актива ще е една. Но ако в бъдеще се окаже, че активът вече е по-скъп, вие бихте изгубили от това потенциално увеличение.

Препоръки

Преди да решите дали ви е необходим обратен лизинг и дали той е подходящ за вас, запознайте се подробно с неговата същност, какво представлява и как се използва. Консултирайте се със счетоводители и финансови консултанти, за да сте сигурни, че това е правилният избор за вас. И вземете предвид не само краткосрочните, но и  дългосрочните финансови ефекти. Преценете дали да потърсите опцията за финансов лизинг или тази за обратен лизинг като е хубаво да се запознаете с разликата между обратен лизинг и финансов лизинг.

Преценете дали има други опции за финансиране, които бихте могли да използвате, и какви са потенциалните рискове от обратния лизинг за вас или вашия бизнес. В случай, че обратният лизинг е най-удачното решение, разгледайте кои институции и компании предлагат такъв. Сравнете офертите и винаги четете внимателно условията на всеки договор, преди да го подпишете. Обърнете внимание на лихвените проценти, на таксите и ограниченията.

Обратният лизинг може да се окаже подходящо решение за вашите лични или бизнес нужди. Той предоставя гъвкави и изгодни условия, с опции за финансиране и продължаващо използване на нужното оборудване или друг вид имущество. Разбира се, преди да изберете този тип услуга, уверете се, че тя е правилното решение за вас и винаги прочитайте внимателно условията по договорите, преди да подпишете.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара