Животът понякога ни изправя пред изпитания, които ни променят завинаги. Тези моменти ни изолират в свят без образи и думи. Понякога онова, което нямаме сили да изречем дори пред себе си, можем да напишем.
Един от най-значимите аспекти на терапевтичното писане е култивирането на способността да наблюдаваме нашите емоции и чувства.
Дарина Борисова
Емоционалната подкрепа за жени, претърпели ранна загуба на дете, е лична кауза на Дарина Борисова. Нейните ателиета по терапевтично писане са дом за всички, търсещи утеха и смисъл в изпитанията на живота.
Пътят на Дарина към майчинството е болезнен и травматичен. Преживява няколко пренатални загуби и за себе си споделя, че е майка на шест деца.
Четири от тях не е успяла да прегърне.
Това, което ѝ помага, освен подкрепата и грижата на семейството и приятелите ѝ е фактът, че говори открито за загубата и така среща и други жени, които са минали или премиват през същите изпитания. Осъзнава огромната нужда от подкрепа и грижа.
Скръбта от загубата е универсално, но и много самотно чувство. Сега Дарина е майка на две прекрасни деца и вярва, че никой не бива да преминава сам през загубата. Затова, след раждането на второто си дете, в търсене на себе си и своя професионален смисъл, тя открива писането като форма на терапия и се сертифицира за водещ на групи по терапевтично писане към Professional Writing Academy, Великобритания.
Животът я среща с Мария Станишева, режисьор и продуцент, за която социално ангажираното изкуство има важна мисия – да пробуди обществото и да говори по обществено значими теми, каквато безспорно е безплодието.
автори: Мария Скарпели, Мария Станишева, Руксандра Губернат, част от филмов проект „Аз съм всяка жена“
„Една от три: Субективни гледни точки за загубата на бременност и безплодието“ е амбициозен културен проект, плод на оригиналната идея и усилията на Мария Станишева и румънската й колежка Руксандра Губернат, който съчетава няколко елемента – интерактивна изложба, ателиета по терапевтично писане, публична кампания и обществен дебат.
Изложбата въздейства чрез силата на визуалното изкуство, родено от личните травматични преживявания на артистите и авторите в нея.
След успешното представяне на изложбата „Една от три“ в Букурещ през септември, тя ще бъде открита в София в галерия DOZA през февруари, след което предстоят представяния в Тимишоара, Варшава и други европейски градове.
Някои от историите, представени в изложбата, ще бъдат разгледани допълнително в пълнометражен анимационно-документален филм с работно заглавие “БЕЗДЕТНА”, който ще включва 5 интимни истории на същата тема. Ролите на режисьор и продуцент си поделят Мария Станишева и Руксандра Губернат.
От 16 ноември се
провеждат безплатни ателиетата по терапевтично писане
„Думи, за да прегърнеш загубата“, които Дарина определя като безопасно пространство, където всяка от нас да се чувства подкрепена да потърси утеха и да намери думи, с които да назове своята загуба.
„Целта е чрез поредица от внимателно подбрани средства – творческо и терапевтично писане, поезия, медитация, насочващи изображения и визуализации, да намерим правилните думи, които да ни преведат през тъгата и скръбта. Също така да ни помогнат да развием състрадание към себе си, емоционална устойчивост и усещане за смисъл.“, казва Дарина.
„Ателиетата по терапевтично писане не са психотерапевтични консултации. Те са срещи за подкрепа, където използваме писането и творческото изразяване като терапевтична практика за подобряване на благосъстоянието на хората, преживели загуба.“
Всяко ателие се случва в малка група до 12 човека в подкрепяща среда, където всеки да се чувства комфортно да изследва своя вътрешен свят.
Не е нужно да умеете или да обичате да пишете. Писането е мощен инструмент за себеизразяване. Фокусът е върху процеса на писане и прозренията, които могат да бъдат получени чрез този процес, а не върху създаването на завършено писмено произведение.
Вижте повече информация за ателиетата по терапевтично писане и се регистрирайте за безплатно участие на www.feellikewriting.com
1 от 3 жени преживява спонтанен аборт.
1 от 6 жени е изправена пред безплодие.
1 от 2 жени изпитва депресия/тревожност след загуба на бременност или други репродуктивни проблеми.
1% е годишното увеличение на проблемите с репродуктивността, както при жените, така и при мъжете.
Автор: Сабина Тупан
Консултант на програмата е „Национален Център по Психосоматика“, чиито специалисти са посветени на психоаналитичната работа в сферата на тежки, хронични и злокачествени заболявания, на перинаталната грижа и подкрепата на борбата за бебе, на съпровождането на ранното детско развитие и грижата за родителите.
0 Коментара