За да влезете в зимен режим без стрес, трябва да помислите предварително за важни малки неща. Както шофьорите започват зимния сезон със смяна на гумите, а вкъщи прибират летните дрехи и вадят по-дебелите, така е важно и да промените начина си на живот и да помислите за здравето си.

Запасете се с витамини

Биологично активните добавки или естествените източници на витамини могат да помогнат: сушени плодове, сезонни плодове и билки, конфитюри, компоти и мръвки, замразени плодове. Ароматният чай с малини или мед и лимон не само сгрява, но и помага за укрепване на имунитета, осигурява на организма витамин С, влияе благоприятно на кръвоносните съдове. Освен това скоро ще започне сезонът на мандарините: поставете тези ярки сочни плодове в купа и те ще се превърнат в красива и полезна украса на интериора.

Движете се повече

През студения сезон често ви се иска да се увиете в топло одеяло и да прекарвате повече време на дивана пред телевизора или с книга. Тялото обаче изпитва остра нужда от движение и физически упражнения. Облечете се топло и излезте на разходка или поне се разхождайте 30 минути след работа. Намерете дейност, която ви доставя удоволствие, така че дори в лошото време да ви е приятно да ходите на басейн или да тренирате.

Променете обстановката

Психолозите и интериорните дизайнери са единодушни: промяната на обстановката може да има положителен ефект върху благосъстоянието и настроението ви. Новостта внася радост в ежедневието, а правилно подбраните цветове могат да преобразят интериора. Най-лесният начин да постигнете това е с помощта на текстила и аксесоарите: покривки за легла, декоративни възглавници, завеси, салфетки, вази, кърпи, съдове. Топлите нюанси ще помогнат да направите интериора по-уютен: кафяво, златисто, оранжево, червено. Слънчевите нюанси на оранжевото и жълтото подобряват настроението и зареждат с оптимизъм. Чифт оранжеви салфетки на кухненската маса ще направят ястията по-ярки и ще увеличат апетита. Но основното при червеното е да не се прекалява с него, тъй като в големи количества този цвят може да бъде уморителен и дразнещ.

Аромати

Възползвайте се от тайното невидимо оръжие – миризмата. Експертите по ароматерапия твърдят, че правилно подбраната композиция от масла и естери може да окаже сериозно въздействие върху настроението. Ароматите на джинджифил, ванилия и кафе могат да помогнат да направите къщата по-уютна през зимата. Добре е да се използват ароматни свещи и етерични масла с естествени миризми на бергамот, канела и цитруси. Те напомнят за зимните празници и предизвикват приятни емоции.

Мислете за зимата като за Коледа

Спомняте ли си как очакването на Коледа Нова година често става по-вълшебно и емоционално от самия празник? Въпросът е, че планирайки едно приятно събитие, ние вече сякаш го изживяваме, потапяме се в празнични емоции. Същият трик може да се направи и със зимата като цяло. Направете списък с най-яките и любими зимни събития и дейности. Нека той включва рождени дни на роднини и приятели, пътувания извън града, пързаляне с кънки, построяване на снежен човек или снежна крепост заедно с децата, каране на ски, ароматно греяно вино на пързалката, украсяване на къщата за Коледа, списък с книги и филми за дългите зимни вечери. Прехвърлете фокуса си върху приятните моменти от зимата и ще забележите, че тя ще премине лесно и ще донесе много хубави неща.

Защо можем да бъдем тъжни през зимата

Светлата част на деня става все по-кратка. От тъмнината хората по-често искат да спят: тялото е свикнало, че по това време на денонощието си почива. Умората и дискомфортът могат да бъдат свързани и с намаляване на нивата на витамин D и серотонин: това се дължи на липсата на слънчева светлина.

Студено ни е. Студът е стресиращ за организма. Когато ни е студено, тялото изразходва енергия, за да се затопли. Поради това се уморяваме по-бързо, отколкото през топлия сезон.  Физическата активност е намалена. Заради студеното време хората излизат по-рядко навън. По-малко се ходи пеша и повече се пътува с транспорт.

Виждаме по-малко ярки цветове. Ако през лятото има зелена трева, синьо небе и пъстри цветя, то през зимата има само бял сняг. Всичко останало е сиво и тъжно.

Как да си помогнете през зимата

Намерете нещо, което ви доставя удоволствие да правите. Когато правите нещо, което ви доставя удоволствие, мозъкът ви произвежда хормони на щастието като серотонин, ендорфин, окситоцин и допамин. Това подобрява настроението ви и кара тъгата ви да отшуми малко. Помислете какво ви носи радост: четене на книга, разходка в гората, ресторант с приятели. Това може да бъде абсолютно всяка дейност. Запишете любимите си дейности и се обърнете към списъка, когато ви е трудно.

Разберете какво не ви харесва през зимата. Опитайте се да разберете какво е това, което ви стресира през студения сезон. След това помислете какво можете да направите по отношение на дразнителите и запишете план за действие. Например, не се чувствате комфортно да се събуждате, когато е тъмно. Можете да си купите светъл будилник, който имитира изгрева. Или пък можете да се договорите с шефа си и да преместите работния си ден с един час, за да можете да стигнете до офиса по-късно.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара