Един от най-големите немскоезични вестници Нойе Цюрхер Цайтунг избира 100-те най-значими книги от целия свят, публикувани в първата четвърт на века.

Кои са книгите, които са ни формирали след 2000 година? Кои са наистина изключителните и оригинални книги от началото на века, които ще останат? Това е нашият канон на настоящето“, пишат редакторите от швейцарския вестник.

Романът на Георги Господинов „Времеубежище“ се нарежда сред книги на световно признати писатели, като Амос Оз („История за любов и мрак“), Мишел Уелбек („Платформата“), Джонатан Франзен („Свобода“), Даниел Келман („Тил), Светлана Алексиевич („Време секънд хенд“), Херта Мюлер („Всичко свое нося със себе си“), Олга Токарчук („Книгите на Якоб“), Хан Канг („Вегетарианката“) и др.

Избраните книги са в различни жанрове,

идващи от всички континенти на света. Всяка от книгите е представена с кратък текст и корица. В класацията има още един българин, пишещ в различна област, политологът Иван Кръстев с книгата си „След Европа“. Списъкът се води от романа „Аустерлиц“ на Зебалд.

1.86.0-IMYXMUG33LMOAZ6N3KSDIB6MMQ.0.1-4

Класацията на Нойе Цюрхер Цайтунг излиза месец след друга престижна такава, тази на Ню Йорк Таймс, събудила множество спорове сред литературните среди, най-вече с избора си предимно на англоезични автори. За разлика от нея настоящият списък се отнася с внимание към стойностни книги, идващи от различни езици.

Това е поредното световно признание за българския роман „Времеубежище“ след редица международни награди, като Международен Букър, Премио Стрега Еуропео и др. Преди месец Господинов бе удостоен от Френското министерство на културата с ордена Кавалер на литературата и изкуствата, както и с Голямата награда за литература на Софийския университет.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара