В продължение на две напрегнати години Уолтър Айзъксън следва Илон Мъск като сянка: присъства на срещите му, обикаля фабриките му, часове наред интервюира него, семейството му, приятелите, колегите и съперниците му. Резултатът е проникновена история, изпълнена с невероятни разкази за триумфи и сътресения, която излиза на български език с логото на „Софтпрес“.

Каквото и да си мислите за г-н Мъск, той е човек, когото си струва да разберете, а тази биография е книга, която си струва да прочетете.

— The Economist

В началото на 2022-ра – след година, в която „Спейс Екс“ изстрелва в орбита трийсет и една ракети, „Тесла“ продава един милион коли, а самият той се превръща в най-богатия човек в света – Мъск печално споделя пред Уолтър Айзъксън: „Трябва да изляза от кризисния режим на мислене, в който съм от около четиринайсет години или може би дори през по-голямата част от живота си“.Тъжна рекапитулация, не новогодишно обещание. Но, оказва се, дори в момента, когато прави това изявление, той тайно е купувал акции за „Туитър“.

Илон Мъск е от хората, които се чувстват най-живи

при наближаването на ураган и не се страхува сам да предизвиква бурите. Същевременно той е визионерът, който руши правилата и води всички ни към ерата на електрическите превозни средства, частните пътувания в Космоса и изкуствения интелект.

Той се движи с походката на мечок, устремен към набелязана цел, и изпълнява танцови движения, сякаш научени от роботпише Айзъксън. – С убедеността на пророк говори за необходимостта да поддържаме пламъка на човешкия ум,

да разгадаем Вселената и да спасим планетата.

Отначало си мисля, че всичко това са роли – мотивиращи речи и медийни фантазии на непораснало момче, което е чело твърде много пъти „Пътеводител на галактическия стопаджия“. Но колкото повече го опознавам, толкова повече се убеждавам, че чувството за мисия е негов основен мотиватор. Докато други предприемачи се мъчат да развият светоглед, той развива космоглед.“

С изключителния си талант да изследва процесите в дълбочина и да рисува голямата картина с щрихите на детайла, Уолтър Айзъксън предлага на читателите вътрешен поглед към различните лица на Мъск – от детето, жертва на тормоз, и неуверения тийнейджър, през вманиачения нърд и лишения от типичната емпатия многодетен баща, до неподражаемия визионер,

отправил поглед към звездите.

Основният въпрос в книгата е един: „Дали демоните, които движат Мъск, са и гориво за задвижване на иновациите и прогреса?“. Отговорът се крие в десетки интервюта и многочасови срещи на живо, които Айзъксън провежда като подготовка за книгата.

За българските читатели един от събеседниците му е особено важен. Кико Дончев, с когото авторът се среща многократно, е вицепрезидент по изстрелванията на „Спейс Екс“ и един от хората в близкото обкръжение на Мъск. Роден в България и емигрирал в Америка като дете, когато баща му започва работа в Мичиганския университет, Дончев се превръща в поредния ключ от разгадаване на сложния образ на визионера и получава специално място в биографията.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара