Фондация „Детето и фолклора“ организира четири творчески ателиета „Млад фолклорист“ – две в училища с разширено изучаване на английски език и две в школи по изобразително изкуство. Целта е децата да се изявяват и на полето на фолклора, опознавайки неговата мъдрост, богатство и красота.
Задачата беше да илюстрират и превеждат български митове и легенди от началното време, когато светът не е още подреден, не е безопасен, а някогашните хора търсели своето място в него и обяснения за всичко, което виждали, усещали, непознавали.
Участниците от 51 СУ „Елисавета Багряна“ и Ателие „Приказен свят“ създадоха прекрасни илюстрации. Учениците от Първа английска гимназия и 19 СУ „Елин Пелин“ се включиха в превода на фолклорните образци. На практика станаха автори на красиво и мъдро като предците ни издание – „На прага на вълшебната вселена /Български митове и легенди/“
Как са сътворени Слънцето и звездите? Защо се скарали Слънцето и Луната? Защо луната свети отдалече? Какво представляват звездите? Защо те изгряват една по една на небосклона и някои са по-ярки от другите? Какво показва Млечният път? Откъде идват и къде спят облаците? Защо е високо небето? На какво се държи земята? Как са се образували планините? Защо Баба Марта ту плаче, ту се смее… Това са само част от въпросите, чийто отговори вече знаят участниците в творческите ателиета „Млад фолклорист“. Всеки от тях вече е открил своя „врата“ към митологията на старите българи, към мъдростта на предците ни.
Проектът „Ателие „Млад фолклорист“ / Образование и творчество на полета на фолклора“ е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.
0 Коментара