За 5000 години консумация чаят се е разпространил от Китай по целия свят и се е превърнал във втората най-популярна напитка след водата. Сега светът изпива 15 хил. чаши чай всяка секунда, като значителна част от тях са зелен чай.

В Китай има повече от 1500 разновидности на зеления чай. Разнообразието от вкусове и аромати зависи от района на отглеждане, климатичните условия и метода на производство. Зеленият чай се различава по няколко начина: регион на произход (Китай, Япония, Шри Ланка, Индия); размер на листата (едролистни, среднолистни, от смачкани листа);
форма на усуканото листо (иглолистно, плоско, спираловидно, завързано); топлинна обработка (печен, сушен във фурни, на открито); допълнителна обработка (неферментирали, леко ферментирали, ферментирали, пушени).

Зеленият чай съдържа голямо количество биологично активни вещества с антиоксидантни свойства, както и витамини (C, P, B, K, PP, A, D, E) и микроелементи (калций, мед, манган, флуор, цинк, йод, фосфор). Зеленият чай има 2-3 пъти повече витамин С от лимоните и портокалите.

Най-голямо въздействие върху човешкия организъм оказват кофеинът, аминокиселината теанин и полифенолите, включени в зеления чай, които са отговорни за вкуса на чая, а също така помагат на организма да се бори със свободните радикали, които увреждат клетките.

Благодарение на високото си съдържание на полезни вещества, зеленият чай оказва благоприятно въздействие върху много процеси и системи на нашия организъм.

Намаляване на стреса, въздействие върху съня

Благодарение на съдържанието си на теанин зеленият чай активира мозъчната дейност, но не предизвиква възбуда като кофеина, напротив, има релаксиращ ефект, помага за поддържане на яснотата на ума, подобрява съня, намалява нивата на стрес, има положителен ефект върху концентрацията.

Загуба на тегло

Аминокиселината EGCG (епигалокатехин галат) увеличава окисляването на мазнините и скоростта на метаболизма. Проучванията показват, че пиенето на четири чаши зелен чай дневно в продължение на осем седмици може значително да намали телесното тегло. Освен това зеленият чай може да намали нивата на грелина (хормона на глада), като потиска апетита.

Повишена острота на зрението

Проучванията показват, че катехините в зеления чай могат да подобрят остротата на зрението и да намалят риска от глаукома.

Влияние върху сърдечносъдовата система

Зеленият чай понижава кръвното налягане, като намалява риска от сърдечносъдови заболявания. В същото време учените твърдят, че положителните ефекти от пиенето на зелен чай при хипертония се отбелязват при продължителна употреба и ниски дози. Увеличаването на силата на напитката и честотата на употреба може да доведе до изостряне на хипертонията поради съдържащия се в чая кофеин.

Антитуморни свойства

Проучванията показват положителния ефект на зеления чай при лечението на редица тумори (рак на хранопровода, стомаха, панкреаса, дебелото черво, гърдата, яйчниците, простатата).

Вреди

Зеленият чай не се препоръчва да се пие едновременно с лекарства и витамини, тъй като съдържащите се в него вещества могат да намалят усвояването на микроелементите и лекарствата.

Например витамин К, съдържащ се в зеления чай, намалява ефекта на антикоагулантите – лекарства за разреждане на кръвта. Танините пречат на усвояването на желязото, както и на фолиевата киселина, необходима за вътреутробното развитие на плода, затова употребата на зелен чай не се препоръчва за бременни жени. Танините също така повишават киселинността на стомашния сок, затова зеленият чай не трябва да се пие при пептични язви и гастрит.

Противопоказания

Поради съдържанието на кофеин чаят трябва да се приема с повишено внимание при: диабет; повишена тревожност; стомашно-чревни заболявания при обостряне; бъбречни заболявания (кофеинът подпомага отделянето на калций от костите, което може да доведе до образуване на камъни в пикочния мехур).

Източник: Рамблер

Facebook Twitter Google+

0 Коментара