Не очаквайте класики като Толстой и Достоевски. Подбрали сме две сравнително нови и една по-стара книга, които са забавни, поучителни и ще ви подтикнат да мислите за тях дълго след като сте ги прочели.
1. Клара и слънцето: Казуо Ишигуро
Този роман е разказан от робота Клара. При създаването си тя е най-съвременен модел с напреднал изкуствен интелект, което я прави желана придобивка. Клара разказва за първите си дни, когато научава за човешката раса и поведението ѝ. Тя е избрана от едно младо момиче, за което роботът се превръща в настойник и приятел. Благодарение на нея Клара преживява интересен живот, в който всеки ден научава повече за хората и техните мотиви. Романът на Ишигуро разглежда изкуствения интелект от съвсем различна гледна точка – читателят съпреживява с Клара нейните недоразумения и радости, когато роботът е доволен, че е полезен. Но тогава си задаваме въпроса: къде е границата между машина и интелигентно същество? Докато хората често изхвърлят стария тостер и го заменят с нов, етично ли е да се постъпи по същия начин с робота? И как самата „машина“ възприема своето износване и остаряване? Клара и слънцето е лиричен роман, който със сигурност ще остане в съзнанието ви.
Знаете ли, че съветът да четете на светната лампа, за да не “съсипете” очите си не е верен? Няма научни доказателства, че четенето при слаба светлина води до късогледство. По-лошото зрение на близко разстояние обикновено се дължи на продължително гледане на малки обекти (книги, хартия, екрани и т.н.). Препоръчваме да четете при подходящо осветление (лампионите са добър вариант, тъй като разпространяват светлината по-равномерно) и да си правите почивки от време на време.
2. Заекът с кехлибарени очи: Едмънд дьо Ваал
Авторът на книгата, британски керамик и писател, наследява от предците си колекция от миниатюрни фигурки, изработени от различни видове дърво (една от тях е заекът с кехлибарени очи, който дава заглавие на книгата). Това са т.нар. нецуке – японски фигурки, създадени от майстори, които са били търсени колекционерски предмети в Европа. Дьо Ваал решава да използва различни източници, документи и публични архиви, за да проследи пътя на тези фигурки в семейството и съдбата на своите предци. Те са били част от образованата еврейска фамилия Ефруси, като първите нецуке се появяват в края на XIX век, когато семейството е било установено в Париж. Семейната хроника продължава в предвоенна Виена, а след това се пренася в Япония и САЩ заради двете световни войни. Търсенето на Дьо Ваал ни води през континенти и поколения и представлява наистина завладяваща и понякога спираща дъха история. Най-важното е, че тя е много информативна – през погледа на образованото и способно семейство Ефруси читателят научава много за живота на богатите и обикновените хора по онова време.
3. Експедиции на изток: Фицрой Маклийн
В сравнение с първите две книги, това произведение е истински литературен „дядо“ – публикувано за първи път преди 75 години. Това обаче не омаловажава качеството му! Написано е от сър Фицрой Маклийн, британски дипломат, войник и, както се твърди, предшественик на Джеймс Бонд. Той и Иън Флеминг, авторът на книгите за Бонд, били близки приятели. Експедиции на изток са мемоари за живота на Маклийн през периода 1937-1945 г. И през тези осем години той наистина е постигнал много:
- През 30-те години служи като дипломат в Съветския съюз и е свидетел на сталинските процеси.
- През този период предприема редица пътувания на изток до Самарканд, Баку, Кабул и Бухара – райони, до които повечето хора нямат достъп.
- По време на Втората световна война се освобождава от дипломатическата служба и се присъединява към Специалните въздушни сили (SAS) в Северна Африка.
- Разработва и ръководи операцията, довела до залавянето на пронацистки персийски генерал.
- Последните две години от войната прекарва в Югославия, където се бие с партизаните на Тито срещу германската армия.
- Ако за някого наистина може да се каже, че е „мъжкар“, това е Фицрой Маклийн. Тази невероятна история трябва да се прочете!
0 Коментара