Храната, която консумираме, може да повлияе на способността на организма ни да се бори с раковите клетки в дебелото черво, съобщи БГНЕС.
Потенциалният виновник: прекомерно количество на определени омега-6 мастни киселини – вероятно от свръхпреработени храни в диетата, които могат да попречат на противовъзпалителните и противотуморни свойства на друга основна мастна киселина – омега-3.
„Всеки ден в стомашно-чревния тракт има мутации и обикновено те се потушават веднага от имунната система с помощта на молекули или медиатори от омега-3“, казва д-р Тимъти Йетман, старши съавтор на изследването, публикувано в Gut, списанието на Британското дружество по гастроентерология.
„Но ако организмът ви е подложен години наред на хронична възпалителна среда, създадена от дисбаланс на омега-6, каквито обикновено се съдържат в свръхпреработените и нездравословните храни, смятам, че е по-лесно мутацията да се утвърди и по-трудно организмът да се пребори с нея“, обяснява Йеатман, хирургичен онколог и професор в Университета на Южна Флорида и Института за ракови заболявания към болницата „Тампа Дженерал“.
Според експертите диетата в западните държави често е с високо съдържание на омега-6 мастни киселини, което се дължи на широко достъпните масла от семена, често използвани за пържене на бързи закуски и производство на свръхпреработени храни, които днес съставляват около 70% от диетата в САЩ. Линоловата омега-6 мастна киселина, която се съдържа в царевичното, фъстъченото, соевото, шафрановото и слънчогледовото масло, е най-разпространената в хранителните продукти в Америка.
В организма на много хора има значителен дисбаланс между омега-6 и омега-3 – проучване от ноември 2015 г. установи, че нивата на линолова киселина са се увеличили със 136% в мастната тъкан на американците през последния половин век.
„Не обвинявайте омега-6, те не са виновни – проблемът е в липсата на омега-3 мастни киселини“, предупреждава Харис, който е и президент и основател на Института с нестопанска цел за изследване на мастните киселини в Сиукс Фолс, Южна Дакота.
Какво представляват незаменимите мастни киселини?
Както омега-3, така и омега-6 полиненаситените мастни киселини са от съществено значение за човешкото здраве. Въпреки това организмът ни не може да ги произвежда сам и трябва да си ги набави от храните, които приемаме.
Омега-3 – които се съдържат в големи количества в мазните риби като сьомгата, както и в лененото семе и семената от чиа, пекан, орехи и кедрови ядки – поддържат клетките на тялото, осигуряват енергия, поддържат имунната защита и намаляват възпаленията, когато са в оптимални количества (както повечето неща, прекаленото количество омега-3 може да бъде вредно).
Омега-6 също са необходими за поддържане на добро здраве. Тези молекули стимулират растежа на косата и кожата, регулират обмяната на веществата, укрепват здравето на костите и в някои случаи дори могат да имат противовъзпалително действие.
Въпреки това омега-6 могат да бъдат превърнати в молекули като простагландини, които сигнализират за началото на възпаление – не е лошо, когато тялото ви се опитва бързо да отблъсне нашественик или тумор, но е опустошително, ако се остави да тлее дълго време.
0 Коментара