Един от най-популярните романи с коледна тематика от Скандинавския север – „Трима мъже за Вилма“, излезе в превод на български (изд. Книги за всички“, превод Галина Узунова). Това е най-стриймваната книга в Норвегия през последните месеци от годината – като аудио и електронна книга. Вече е превърната и в много успешен филм.
„Трима мъже за Вилма“ показва как от един жанр, пълен с клишета, какъвто е любовният роман, може да се създаде качествена литература.
Автор е забавната и остроумна Гюдрюн Скретинг, която преди 5 години беше специален гост на Софийския международен литературен фестивал за младежи по повод романите си за млади читатели „Антон и други произшествия“ и „Антон и други стадни животни“. За първата е спечелила наградата за най-добър литературен дебют в Норвегия. Освен творческо писане и литература, Гюдрюн е завършила класическо пиано в Норвежката музикална академия. Мъжът й свири на цигулка във филхармонията на Осло.
Имат 3 деца.
Тя открива литературния си талант, когато една Коледа написва на близките си закачливи, пълни с ирония, писма. Писмата имат важна роля и в романа й „Трима мъже за Вилма“.
Това е забавен и пленителен роман за любовта, която идва, когато най-малко я очакваш.
Вилма живее сама в голяма къща, която е наследила от пралеля си. Тя не харесва социалните медии, а целият ѝ живот се върти около това да избягва случаи, за да не я сполети преждевременна смърт, и
да се справя с досадните си ученици по пиано.
Но когато внезапно на прага й застават двама непознати мъже – красив пастор и неловък патолог, всичко се променя. Това са хора, които всеки ден се сблъскват с това, от което тя най-много се бои – смъртта. Те й носят вест, че баща ѝ, за когото никога нищо не е знаела, е мъртъв и ѝ е оставил пакет с писма. Неговото желание е тя да чете само по едно писмо на ден – нещо като коледен календар. Тези писма връщат Вилма назад в миналото, където са скрити много тайни.
В живота на Вилма досега не е имало много мъже, но сега трябва да се справи с цели двама – или трима, ако броим и мъртвия ѝ баща.
„Хуморът е много добро средство, защото помага да говориш за сериозни теми“ – споделя писателката. В романа си тя говори с много добронамерена ирония за самотата,
липсата на любов и разбиране,
отчуждението, страховете на съвременната жена.
„Неудържимо смешен и в същото време трогателен роман за смисъла на живота. И не на последно място, авторката знае как да докосне емоциите на читателя. Тук ви очакват както сълзи и смях, така и герои, с които няма да искате да се разделите. Ако имате време само за един коледен роман тази година, то нека е този!“ – пише влиятелната норвежка журналистка Елин Брен Бьорхай.
0 Коментара