Преди откриването на Америка българската и изобщо европейската кухня са били доста различни. Представете си живот без домати, чушки, картофи и царевица. Без шопска салата! За мен винаги е било интересно как хората по света асимилират продукти от далечни светове и ги внедряват в собственото си кулинарно изкуство. Променяйки начина на приготовление, продуктите получават нови измерения. Но най-голямата тайна е в подправките. Дали бобът ще има азиатски, български или мексикански вкус, зависи от това какви тревички ще наръсиш в него.

Реших да взема някои основни продукти на българската кухня и да ги представя в нова светлина – мексиканска. Просто замени магданоза с кориандър, лимона с лайм и ракията с текила. И фиестата е готова!

Гуакамоле

avocado

Продукти (2 -4 порции, взависимост от апетита)

2 зрели авокадо (меки на пипане)

4-5 чери доматчета или 1 средно голям розов домат

1/2 глава червен лук, нарязан на ситно

1 скилидка накълцан чесън

1/2 чаша ситно накълцани листа на кориандър

1-2 с.л. прясно изтискан сок от лайм

1 ч.л. кимион на прах

1/2 ч.л. лют червен пипер

Морска сол на вкус

Авокадото се намачква добре с вилица до получаване на грубо пюре и веднага се полива със сока от лайм, за да остане свежо. Доматът се нарязва на кубчета. Прибавяш подправките и останалите продукти, внимателно разбъркваш всичко. Сервираш с царевичен чипс.

Ориз с боб 

red-beans-riceПродукти (за 4-5 порции):

2 ч. чаши черен или кафяв боб

2 ч. чаши бял или кафяв ориз

1/2 глава червен лук

1 скилидка накълцан чесън

1 ч. л. кимион на прах

1 ч.л. червен пипер

1 ч. л. риган на прах

1/2 ч. л. лют червен пипер

1-2 с.л. зехтин или нерафинирано слънчогледово олио

Морска сол на вкус

Бобът се накисва предварително във вода от вечерта. Слага се да се вари в нова, чиста вода. След кипване водата се сменя отново и се вари до омекване. Лукът се задушава в малко олио и вода, прибавя се заедно с подправките към боба, който трябва да е с консистенция на яхния. Ако водата е много, излей излишъка, преди да добавиш подправките. Оставяш боба да ври на бавен огън още 15-20 min за да поеме подправките.

Оризът се вари отделно с щипка сол и малко олио, без да се преварява като се внимава да не се превари.

Сервираш ориза, полят с боба.

Скариди с чесън

shripms

Продукти (за 4 порции):

20 големи скариди

3-4 скилидки чесън

Масло

Зeхтин

Морска сол

Чесънът се задушава в смес от зехтин и масло, прибавят се скаридите (по твое желание обелени или не). На не много силен огън се задушават до порозовяване – 3-4 минути. Гарнираш с листа от кориандър.

Салса „пико де гало“

Pico-de-gallo

Продукти (за 4 порции):

15 чери доматчета или 3 средно големи розови домата

1-2 люти чушки

1 зелена чушка

1/2 глава червен лук, нарязан на ситно

1 скилидка накълцан чесън

1 чаша ситно накълцани листа от кориандър

1-2 с. л. сок от лайм

1/2 ч. л. кимион на прах

Морска сол на вкус

Тайната на добрата салса е в пропорциите. Вкусът й трябва да е лют и леко сладък, затова използвайте зрели, сладки домати. Както при гуакамолето, ако използваш чери домати, ги нарязваш на четвъртини, а ако е голям домат, на кубчета. Изчистваш чушките от семки и нарязваш на кубчета, а лютите чушки на по-ситно. Изсипваш всичко в купа и прибавяш подправките. Оставя се на стайна температура за около час за да се смесят добре вкусовете. Може и веднага да се консумира.

Със скаридите сервирай и боба с ориз, или отделно купичка с царевичен чипс. Всичко върви прекрасно с текила, така както шопската салата върви с ракия.

BUEN PROVECHO!

Facebook Twitter Google+

0 Коментара