Тази неприятница си харесва успелите, увлечени в работа и преследване на кариера дами. Сценарият е като във филмова сага: отначало всичко е като в приказките – дамата не жали сили и време за професионална реализация. Издига се, започва да печели добре, замогва се и харчи с широки пръсти. Глези се със скъпа козметика, марковите дрешки изместват конфекцията в гардероба й. Козметични салони, фризьори и масажисти се грижат за фигурата й. Естествено, не изпитва желание да се интересува от смехотворни дреболии като вредните микроби например. И то в собствения й стомах? О, я стига! А гадинките това и чакат. При тази пълна свобода на действие, започват бързо да тровят живота на стопанката си. Бляскавият вид помътнява, настроението се скапва, борбеността пресеква, кариерата – буксува.

Война на световете

Стреснахте ли се? Правилно. Количеството микроби в човешкия организъм – добри и лоши – достига впечатляващите 2 килограма, казват учените. Полезните микроби: бифидобактерии, лактобактерии, бактероиди и чревни бацили, са приятелски настроени. Те участват в храносмилането, в изработването на холестерола и витамините, защитават от алергии, подкрепят имунната система и дори намаляват опасността от онкологични заболявания. Освен това отбиват геройски постоянните атаки на враговете: стафилококи, стрептококи и т.н., които също са се разквартирували в предостачни количества в човешкото тяло. Намаляването на числеността на добрите микроби веднага предава властта в ръцете на лошите. И ето ви я дисбактериоза.

Защо на мен, защо с лошо?

Подбудителите на вътрешния преврат, водещ до дисбактериоза, са доста и понякога се ползват с официалната ни подкрепа. Например, решавате бързо да се вталите и се подлагате на безкомпромисна диета. Тогава вероятността полезните микроби да не получават обичайната си хранителна дажба, която поддържа боеспособността им, става много голяма. Отваря се и възможност да се увеличат веществата, способни да ги убият. Помнете: киселомлечните продукти и растителната целулоза създават хранителната среда на полезната микрофлора, а консервантите я убиват. Неприятел на здравия стомах е и стресът: форсмажорните обстоятелства се отразяват зле на редовния ритъм на WC-посещенията, а вредните бактерии, както е известно, обожават запека.

Стомашно-чревните заболявания също не са за подценяване като провокатор на дисбактериозата, пък било то и безобидните уж гастритни присвивания „под лъжичката” от време на време, на които младите и красивите не обръщат внимание.

А, да – ако имате домашни животни, задължително сте в групата на риска, защото може да прихванете от своите любимци паразити, които унищожават нещастните полезни микроби.

И последно: не пийте антибиотици, освен ако не е крайно наложително. Те не подбират – наред с лошите, убиват и добрите.

По следите на врага

Най-лошото на дисбактериозата е, че действа под прикритие. В крайна сметка, тя не е самостоятелно заболяване, а проявление на други болести или неразположения, които периодично се стоварват на крехките ни рамене. А след като не е самостоятелна бойна единици, не показва и някакви специфични симптоми. Оригване, киселини, гадене, подуване на стомаха, стомашни разстройства или запек, лош дъх, алергични реакции по безобидни поводи… Познати, но и доста общи, а и не чак толкова притеснителни признаци. Но не ги подценявайте, особено ако ви тормозят групово. За начало, запишете си час при гастроентеролог. А след това ще се наложи да се уточни причината за дисбактериозата. Това означава първо да се определи какви микроби населяват стомашно-чревния тракт и в какво количество. Което пък става ясно чрез специално изследване, даже няколко.

Сега – приятната част. Най-хубавото на дисбактериозата е, че щом започнете да я лекувате, ще трябва да се позанимаете и с останалите си здравословни проблеми, чието решаване вероятно дълго сте отлагали. Защото тази диагноза не е причина, а следствие, което може да се победи само в компания с болестта (или болестите) причинител.

Наистина лечението на заболяванията на стомашно-чревния тракт не е едно от най-приятните занимания. Но мислете в перспектива – успешният резултат води до зашеметяващи промени. И първо се отразява на лицето: тенът се избистря и освежава, а пъпките, торбичките и тъмните кръгове под очите, които преди усърдно маскирахте с козметика, изчезват.

Повярвайте, лекува се

При дисбактериоза обикновено изписват цял куп препарати, които възстановяват нарушеното равновесие между полезни и вредни бактерии. Целебният арсенал включва три групи препарати:

– пробиотици, които стимулират растежа на полезните бактерии.

– живи полезни бактерии или техни спори

– препарати, съдържащи бактериофаги (вируси, които поразяват определен вид бактерии).

Задължителни са и средствата за подобряване на храносмилането – препарати, съдържащи ферменти, адсорбенти за улесняване на извеждането на токсичните вещества от организма. Терапевтичният курс обаче може да бъде определен само от специалист. Самолечението е забранено. Можете обаче да участвате активно във възстановителните процеси с няколко доказали се фиторецепти. На първо време се погрижете да подсилите имунитета. От природните имуностимулатори в този случай се препоръчва настойката от овес, която сега може да се намери навсякъде. След това прибавете и няколко билкови настойки.

Полезно

4 НАСТОЙКИ ПРИ ДИСБАКТЕРИОЗА

– жълт кантарион, аралия, вратига;

– бял равнец, невен, градински чай;

– корени от калган, пача трева, магарешки ягоди;

– корени от дъб и жълт кантарион.

Настойките се приготвят по стандартния начин: супена лъжица смес се залива с чаена чаша гореща вода. Оставя се да престои 15-20 минути и се прецежда. Пие се по една трета чаша три пъти на ден половин час преди ядене в продължение на три месеца. За да имат ефект, настойките трябва да се сменят на всеки три месеца.

Facebook Twitter Google+

0 Коментара