Романът „Наследницата на империята” от Дженифър Лам е вълнуващо историческо пътешествие, свързано с една от най-големите тайни на ХХ век – има ли останал жив наследник на царската фамилия Романови.
Има написани редица книги и научни трудове за оцелялата велика херцогиня Анастасия. Но интересът на авторката Дженифър Лам е насочен към съдбата на императрица Александра Романова. „Според мен сме привлечени от съчетанието на любов и трагедия, което Николай II и Александра Фьодоровна символизират. Семейството е било много сплотено, обичали са се дълбоко, светът, в който са живели, е приличал на приказка – поне на повърхността. И после всичко се срива по най-ужасяващия начин.
Мисля, че легендата за Анастасия и другите членове на фамилията, които се твърди, че са оцелели, се е появила, за да отговори на нашата вътрешна необходимост и желание – ние искаме да е имало оцелели. Не можем да повярваме, че този свят ще свърши напълно. Наистина искаме някой да се е спасил от този ад, може би не невредим, но поне жив”, споделя Лам.
Американската авторка има магистърска степен по история от Оукланд Юнивърсити. Любопитството й към историята на Русия се превръща в страст за цял живот. Романът й „Наследницата на империята”, посветен на неизвестната дъщеря на Романови, е изпълнен с политически интриги, семейни тайни, любов и лоялност.
Главната й героиня, докторантката от малък американски университет – Вероника Херера, е заинтригувана от личността и живота на императрица Александра Романова. В процеса на проучване Вероника с изумление установява, че все пак има вероятност да е останал жив член на царското семейство… .
0 Коментара