Козметиката с природни средства е начало и основа на съвременната козметика. Тръгнала от естествените продукти, минала през най-сложни химични съединения, тя отново се връща към простите природни средства, защото съвременният човек търси всевъзможни начини за „бягство от химията“. Замърсената околна среда в големите градове е причината да заговорим за нов тип кожа, за която най-добре подхожда понятието „химично обременена кожа“. За нейното физиологично почистване и възстановяване би допринесла най-много природната козметика.
Много жени твърдят, че не понасят никакви кремове. Препоръчваме им да си приготвят сами крем-маска за през нощта, който със сигурност ще понесат добре: една чаена лъжичка ланолин се смесва с две-три чаени лъжички рициново масло и една чаена лъжичка розова или обикновена вода. Разбърква се много добре. Наистина този крем не е пухкав и няма приятен аромат, но е много полезен, особено за суха и чувствителна кожа. Нанася се обилно върху лицето вечер и няколко минути се прави лек масаж. Сутрин лицето се измива с хладка вода и отново се намазва с много тънък слой. Ако кожата е много суха, може да се постави и повече крем — само след няколко минути той попива в нея. По желание рициновото масло може да бъде заменено с бадемово, прасковено или маслиново.
Друг изпитан домашен крем е: една чаена лъжичка ланолин, две лъжички свинска мас, една лъжичка растително масло и две лъжички розова или обикновена вода. За да се смесят съставките по-добре, може бъркането да стане на парна баня.
Трета рецепта: към един от горните два крема се прибавя късче пчелен восък, задължително стопен на парна баня.
Тези натурални кремове са отлично средство за подхранване при всички типове кожа, не дразнят, но са нетрайни. Трябва да се държат в хладилник и да се употребят за около един месец.
Ето и някои домашни дневни маски:
Шведска маска
Една лъжичка извара се разбърква с една лъжичка сметана и една лъжичка мед. Получената кремоподобна маса се нанася на лицето и шията. След един-два часа се измива леко с хладка вода. Тази маска почиства, изглажда и подхранва всяка кожа.
Хлорофилна маска
Три лъжички ситно накълцан магданоз се смесва с две лъжички извара. Нанася се на лицето и се покрива с изцеден горещ компрес. След 30—40 минути се измива с топла вода. Маската освежава и успокоява изморената кожа.
Лимонова маска
Изцежда се половин лимон. Сокът се отделя, а кората се пълни с един разбит жълтък. Оставя се няколко часа, за да извлече жълтъкът етеричните масла от лимоновата кора. Преди да се нанесе на лицето, прибавят се няколко капки лимонов сок. Стои 30 минути и се сваля със студена вода. Маската е подходяща за мазна, вяла и широкопореста кожа. Почиства, стяга и изглажда кожата.
Зелена маска
Две големи листа зелена салата се измиват и се накисват за 15—20 минути в плитка чинийка със зехтин, в който е размесена една лъжичка лимонов сок. Изцеждат се и се поставят плътно върху лицето. Отгоре се притискат с горещ изцеден компрес. Маската стои 30 минути. Успокоява, освежава и е подходяща за всеки вид кожа.
Маска от ленено семе
Ленено семе, ситно счукано, се смесва с горещо мляко на каша. Още топло се нанася на лицето и шията. Покрива се с горещ компрес, за да се задържи топлината по- дълго. Оставя се 20 минути, след което се измива с топла вода. Накрая лицето се плиска няколко пъти със студена вода. Тази маска отваря порите, размеква черните точки и почиства кожата. Подобрява кръвообращението и подхранва. Прилага се при мазна, замърсена, вяла кожа. Има и лечебно действие.
Белтъчна маска
Чаша много добре сварен стар боб се смачква на каша. Отделят се люспите. Прибавя се една супена лъжица растително масло и чаена лъжичка лимонов сок. Кашата се нанася топла върху лицето и стои 20 минути. Измива се с топла вода, след което лицето се плиска със студена вода. Маската изглажда, опъва и подхранва уморената и старееща кожа.
За всички тези маски важи едно правило: да не се измиват „добре и окончателно“ от лицето, т. е. да остава един лек, малко мазен филм върху кожата, който продължава своето действие по-дълго, след което се резорбира.
Материалът е подготвен за „Жената днес“ от Научна група по козметология към Медицинската академия.
0 Коментара