Бульонът от телешки, овнешки или свински кости става по-вкусен, ако преди варене костите се запекат в тавичка (без мазнина) до леко зачервяване.
Костният бульон се соли едва когато е напълно готов. Подхождат му едро нзрязани и леко запечени кромид и морков. Не му подхождат: дафинов лист, магданоз, копър, пипер.
Как се вари костен или месен бульон?
Загрява се бързо до кипене. Обира се пяната, намалява се силата на огъня. Вари се в открит съд при едва забележимо кипене.
Бульонът от говеждо, овнешко или свинско месо подхожда за супа със зеленчук цли ориз. От овнешки бульон става вкусна картофена супа.
Бульонът от кокошка или пуйка се използува за супа с ориз, дребни макаронени изделия или домашна юфка.
Бульонът от гъска или патица е чудесна основа за крем-супа от грах
Пилешки или кокоши бульон не се подправя с дафинов лист,
Когато добавяме продуктите за супата в кипящия бульон усилваме нагряването, за да заври отново по-бързо. След това намаляваме огъня. Ако супата ври силно, заедно с парите отлитат и ароматните вещества, а зеленчуците се разваряват.
Супи от макаронени изделия се поднасят веднага, когато са готови, за да не се сгъстят.
В супа от домашна юфка не бива да се прекалява с морковите, става сладникава.
Зеленчуковата супа,
след като е готова, се оставя похлупена на печката за 10-15 минути.
Ако слагаме в зеленчуковата супа зелена илц червена пиперка, по-добре е да я нарежем на много ситно.
Чорбата от риба изисква малко повече сол в сравнение с месната или пилешката.
За да стане супата с ориз или макаронени изделия прозрачна, необходимо е оризът да се сложи в гореща вода за 2-3 минути, а макароните (фидето) за 1 минута. Изцеждат се от водата, слагат се в бульона и се варят, докато омекнат.
Когато застройваме супата с яйце, отделяме малко количество течност да изстине, размесваме я с разбитото яйце и я връщаме в отстранената от плочата тенджера на тънка струя, като бъркаме непрекъснато.
0 Коментара