Диетите са основа за отключването на хранителни разстройства и начало на проблемно хранене, тъй като твърде често хората скачат от диета на диета или от хапче на хапче или от недоволство към тялото си към гняв към него. Преди това от диета просто не е имало нужда – защото кой би се лишил доброволно от храна? Днес отношението ни към храната е много по-различно. И най-вече понякога я използваме като заместител на емоции, което вече е проблем, пише психотерапевтът Детелина Стаменова.
Историята на диетите започва с викториански лудости, за да стане днес индустрия за 61 милиарда, която влияе на начина на живот.
Викторианските жени (1839-1901) и стремежът им към неестествено тяло ги кара да започнат да си слагат с корсети, стягани толкова силно в кръста, че припадали – и по-добре, защото от стягане се стигало до счупване на ребрата.
През 1863 е написана и продадена в повече от 100,000 копия от двете страни на Атлантика книгата за диети на Уилям Бантинг, наричан „дядото на нисковъглехидратните диети“.
1914: Пластичните операции се появяват като предложение към войниците, засегнати от Първата световна война, но веднага се намира начин да бъдат използвани и от жените.
1925: се ражда „Цигарената диета“, направена от Lucky Strike. Рекламното послание е „Просегни се за Lucky, вместо към нещо сладко“. Изобщо през 20-те тютюневите компании започват да търсят като свои потребители жените, твърдейки, че пушенето помага за регулиране на теглото. Дори днес 40-50% от пушещите жени все още го правят заради това.
1930: Първата индустриализирана течна диета на Dr Stoll започнала да се продава в козметичните салони. Съставките били млечен шоколад, нишесте, пълнозърнесто брашно и трици. Чаена лъжичка в чаша вода и си слаб.
1934: Добри новини за любителите на грейпфрути, защото в тези години диетата да изядеш грейпфрут преди всяко хранене станала изключително популярна. След това била промотирана диетата Банана (4-6 банана дневно) и млечната (3-4) чаши прясно мляко дневно в продъжение на две седмици.
1950: Кой ще каже Зеле? Или как милиони домове започнали да се умирисват на варено зеле на супа, която е най-популярната, позната и мразена диета, но вече в категорията „стари, но златни“.
1959: Одобрен е за търговско разпространение първото лекарство за подтискане на апетита Phentermine, но няколко години по-късно е спрян от продажба, защото се оказва, че създава зависимост от приема си и други опасности.
1970: Американската асоциазия на захарните производители започва рекламна кампания за ползата от захарта, задаваща въпроса „ако от захарта се дебелее, защо толкова много деца са слаби“, но без да отговаря „защото се движат много и им е бърз метаболизма“.
1974: първият гуру на упражненията е Ричард Симънс, който издава 9 книги и продава 20 милиона видеокасети.
1976: Диета Спящата красавица? А защо не да не се седираш, т.е. да вземеш приспивателни, които да те държат в леглото няколко дни и следователно да отслабнеш, защото не ядеш? Елвис Пресли бил почитател на диетата. Горкият човек.
1982: Джейн Фонда. 17 милиона копия от легендарната й програма. Лудост! И хранителни проблеми. Големи, както призна тя.
1992: хапчета против затлъстяване отново излизат на сцената и отново са забранени заради здравословните проблеми, които правят.
1995: Ново антидиетично лекарство, Redux, влиза на сцената. Списание Time го слага на корица, 52 милиона долара отиват за маркенинг кампанията, и 85 000 лекари го предписват всяка седмица.
2002: Робърт Аткинс е наречен един от най-влиятелните хора на годината заради диетата си и докато тя става все по-популярна сърдечно-съдовите лекари се опитват да обяснят, че бързата загуба на тегло, която предлагат нисковъглехидратните диети увеличава риска от сърдечно-съдови проблеми.
2010: Диетите, богати на протеини стават все по-популярни. Червено месо и без плодове и зеленчуци.
2016: 61 милиарда отиват в индустрията около диетите – храна, добавки, всичко.
Хората, които сменят диета след диета, но без резултат, понякога са жертви на собственото си разстроено хранене, зад което се крие неразрешен емоционален проблем.
0 Коментара