Можем да си представим организма като бойно поле, на което воюват две групировки. Едните са постъпващите от околната среда токсични вещества и канцерогенни съединения. В другата група са витамините. Организмът не е, разбира се, само пасивен терен — всъщност тази борба се води чрез него, но тук за простота ще говорим за взаимодействието между витамини, токсични вещества и канцерогенни като за директно осъществяващ се процес.
Витамин А
изпълнява в организма редица важни функции, но тук ще се спрем само на една от тях — той поддържа нормалното развитие на епителните (покривните) клетки. Това са клетките, които изграждат кожата и лигавиците. При липса на витамин А се нарушава развитието на епителните клетки, те се променят, което се проявява с ороговяване иа кожата, конюнктивите на очите, лигавиците на дихателните и пикочните пътища и храносмилателния канал. В така изменените лигавици възпалителните процеси са почти редовно явление, но по-лошото е, че изродените епителни клетки са склонни към злокачествено развитие. Тази склонност може да се превърне в реална заплаха, ако се прибави и действието на някое канцерогенно вещество.
Потвържденията на връзката между витамин А в храната и злокачествените тумори дават резултатите от епидемиологични проучвалия в някои страни: в райони, където храната е подчертано бедна на витамин А, ракът на дихателните пътища се среща по-често.
Витамини от групата В
В нея влизат повече от 10 биологично активни вещества, които по химическата си природа са твърде различни едно от друго. Основният признак, който ги поставя в една обща витаминна група, е участието на всичките в ензимните системи на организма.
В опити върху животни е установено, че при липса на едни или други витамини от тази група (В2, В12, холин, пантотенова киселина) по-често се развиват тумори, предизвикани експериментално чрез въвеждане на канцерогенните вещества афлатоксин, нитрозамин, диметилхидрацин, 3,4 — бензпирен. И обратно —- повишените дози на тези витамини в храната ограничават развитието на туморите. Установено е също, че витамини от групата В намаляват токсичното действие на солите на тежките метали (олово, кадмий, арсен, селен) и на други органични и неорганични съединения (тетрахлорметан, хидрацин, етиленгликол, етилов алкохол, серовъглерод, цианиди, съдинения на бора и др.).
Спиртните напитки са вещества, които променят витамннното равновесие на организма. При алкохолиците съществува „възел“ от няколко неблагоприятни моменти. Както се казва, едно зло не идва само. Системната употреба на алкохол повишава нуждата от витамини. Черният дроб например, който пръв се изпречва на пътя на отровата и има задачата да я обезвреди, се нуждае от допълнителни количества витамини, особено от групата В — за ензимните системи, които трябва да извършват това обезвреждане. Но тъкмо у алкохолиците вносът на витамините е силно ограничен. Алкохолните напитки съдържат малко (бирата) или никак (спиртните концентрати) витамини, а същевременно са богати на енергия. С един грам чист етилов алкохол се внася 1,7 пъти повече енергия, отколкото с един грам въглехидрати или белтъци. А като доставят енергия на организма, напитките изместват от хранителната дажба други продукти, които заедно със същата енергия биха внесли и витамини. (Затова се казва, че алкохолът е носител на „празни калории“). Към това се прибавя още едно неблагоприятно обстоятелство: у алкохолиците по правило е увредена лигавицата на стомашно-чревния канал, поради което е затруднено усвояването дори и на тези количества витамини, които те са приели с храната. Токсичното действие на алкохола върху черния дроб, нервната система и други органи и системи се засилва от това, че организмът е лишаван системно от необходимите му витамини. Според някои изследователи в страните с осигурени икономически условия за рационално хранене алкохолизмът е главният фактор за боледуване поради недостиг на витамини.
Витамин С (аскорбинова киселина)
С участието си в окислително-възстановителните процеси на организма аскорбиновата киселина осигурява правилната обмяна на въглехидратите и белтъците, нормалната еластичност и пропускливост на кръвоносните съдове, формирането на съединителната и костната тъкан, поддържането на съпротивителните сили на организма срещу инфекции, обмяната на холестерина и пр. Недостигът на витамин С в организма е една от причините да зачестят простудните и инфекциозните заболявания през зимно-пролетния сезон.
Много проучвания доказват, че витамин С намалява токсичното и канцерогенното действие на химическите вещества. Особено много са доказателствата по отношение на тежките метали (кадмий, хром, олово, живак), нитритите, някои приспивателни и обезболяващи лекарства (например – барбиталови съединения, антипирин), някои канцерогени (3,4— бензпирен). Аскорбиновата киселина пречи да се образуват канцерогенно действащите нитрозамини в червата.
У пушачите нивото на витамин С в кръвта и тъканите и силно понижено – това са категорични данни от множество изследвания. У хора, които пушат над 20 цигари дневно, концентрацията на аскорбиновата киселина в кръвта е средно с около 40 на сто по-ниска, отколкото при непушачите. Следователно към всички други вредни действия на тютюнопушенето се прибавят рисковете и последиците, които носи недостигът на витамин С.
И така витамините са мощно средство за обезвреждане на токсичните и канцерогенни вещества. От друга страна, тези вещества намаляват количеството на витамините в кръвта и тъканите. И едното, и другото обстоятелство изискват увеличено снабдяване на организма с витамини. Така се е стигнало до идеята някои хронични отравяния и ракови заболявания да се лекуват с големи дози витамини. В ход са например опити за лечение на някои форми на епителиоми (вид рак) с големи количества витамин А, макар че все още тази идея, колкото и да е примамлива, не е довела до практически резултати. Главната трудност произтича от това, че някои от витамините (в случая А и С), когато се въведат в организма в много високи дози, сами оказват токсично действие. Понастоящем се правят опити да се синтезират лекарства с наподобяваща природния витамин А формула, които да имат повишено противораково действие, а същевременно да не са вредни за организма в големи дози.
Трябва да се знае, че витамините могат да действуват токсично само чрез лекарствените им препарати, но не и чрез хранителните продукти, обичайни за нашата страна. Затова лечението и профилактиката с витаминни препарати трябва да се извършват под контрола на лекаря. А храненето си трябва да построяваме така, че да бъде максимално наситено с природни витамини от всички групи и видове.
0 Коментара