Към края на третия месец вашето бебе може да:
- Повдига и задържа за кратко главата си, а впоследствие и горната част на тялото, когато е поставено по корем.
- Поставено по гръб, прави опити да се обърне настрани.
- Държи главата си стабилно и стъпва с крака върху твърда повърхност, когато го държите в изправено положение.
- Свива длан при поставяне на малък предмет в нея.
- Различава гласа и лицето ви, вглежда се и търси контакт с вас, като отговаря на усмивката ви с усмивка, а прегръдката и ласкавите думи – с размахване на ръце и крака, с радостни звуци и гукане.
- Усеща емоциите и имитира израза на лицето ви, а при интонация на недоволство, напрежение или гняв реагира с плач.
- Намалява или спира плача си, когато го успокоявате, като усеща вашата съпричастност.
- Наблюдава ръцете и краката си, докато ги движи.
- Отличава гласа и лицето на майка си (грижещия се).
- Задържа вниманието си върху интересна играчка за около 1-2 минути.
- Насочва погледа си към предмети/играчки с ярък цвят, светещи, движещи се и др. и посяга с ръка към тях.
- Мести поглед от един обект към друг.
- Изучава околните лица и звуци.
- Помни и разпознава някои играчки и предмети.
- Вслушва се при силен звук, като търси с очи и обръща глава към източника на звука.
- Издава звуци, подобни на а, о, ъ, или гърлени звуци, когато е доволно.
- Реагира на реч, насочена към него.
- „Гука” в отговор на ласкав говор, отправен към него.
Това са част от насоките на УНИЦЕФ за пълноценна грижа през първите 1000 дни от развитието на бебето. В месеца на детето УНИЦЕФ стартира кампания за ранно детско развитие под мотото „Грижа, любов, игра за всяко дете“, която помага на настоящи и бъдещи родители с полезни съвети как да дадат най-доброто начало в живота на своето дете. В допълнение кампанията цели да набере средства за програмата на УНИЦЕФ в подкрепа на семействата с малки деца в страната. Ако променим началото на живота, променяме цялата история, гласи мотото на кампанията на световната организация за деца.
На страницата на УНИЦЕФ можете да видите насоките за развитие до края на третата годинка на детето.
Научно доказано е, че човешкият мозък се развива най-интензивно в първите 1000 дни от живота и преживяванията в ранните години определят бъдещето на детето. В този динамичен период то се нуждае от качествена здравна грижа, любов, закрила и внимание, пълноценно хранене, емоционално и интелектуално стимулиране – всичко това полага основата за неговото развитие, умения за учене и успех през целия живот.
„Ако се смеете, играете и прекарвате забавно времето си заедно, значи правите всичко правилно. Не се опитвайте да сте перфектни родители, просто бъдете достатъчно добри“, споделя проф. Франк Оберклайд, консултант на УНИЦЕФ.
От 2013 г. Детският фонд на ООН и партньори реализират пилотен проект за патронажна грижа в областите Шумен и Сливен, където обучени медицински сестри и акушерки предоставят безплатни домашни посещения на бременни жени и семейства с деца до 3 години. Патронажните сестри предоставят практически насоки за здравето, кърменето и храненето, стимулирането на развитието на децата, както и други въпроси, свързани с позитивното родителство. От началото на програмата сестрите и акушерките са подкрепили над 11 000 деца и семейства в областите Шумен и Сливен, или близо 70% от всички момичета и момчета на възраст 0-3 години в двете области.
Статистиката показва, че всяка година между 8,5% и 9,5% от бебетата в страната се раждат с ниско тегло, което е свързано с повишен риск от увреждания и проблеми в развитието. 5,4% от децата на възраст между 1 и 2 години са с изоставане в растежа. Детската смъртност в страната ни e по-висока от средната за ЕС.
В началото на седмицата H&M България стартира в магазинната си мрежа активност за повишаване на информираността и набиране на средства за развитието на патронажната грижа, подкрепена от УНИЦЕФ. До 10 юни клиентите на H&M ще имат възможността да дарят 1 лв. или друга сума по тяхно желание в подкрепа на малките деца. Събраните средства ще бъдат насочени директно към УНИЦЕФ България, за да спомогнат за изграждането на достъпна национална мрежа на услугата патронажна грижа, която да подкрепя родители и семейства с бебета и малки деца в цялата страна с практични съвети, насоки за по-добра грижа и консултиране за насърчаване на детското развитие.
0 Коментара