Тази майка искаше съвет как да се откаже от дъщеря си. Момичето бе на 23 години и тъкмо бе сключило третия си брак. „Не за нея, за детето — тя от мъж ма мъж, а детето — от баща на баща“…
Влакът потракваше и сякаш тактуваше на мислите ми: за едно само поколение какво разстояние се отвори между майка и дъщеря! Е, и преди е имало щерки да изхвръкнат от броеницата на достолепната женска нравственост: моминство, мъж, деца, дом, довеки — ала колко са били те! Сега ние вкупом — за добро ли, за зло ли — обърнахме гръб на заварения разум, мнозина от нас се опънаха на историческата инерция, по която се редеше женският живот… Представях си майката с нейното вкоравено чувство за порядъчност — и тая Рени:
със скоропостижните й бракове, с чергарството на чеиза й по мъже и квартири
Рени направо ме срази. Момиче като последна въздишка на модата, бивша гимнастичка, манекенка, готов модел за миска – и не пуши, не пие, къщовница и домоседка, при първия си мъж отишла девица! А майката с „вкоравения“ морал нямаше и петдесет. Хубав апартамент в центъра, бащата работи на влиятелно място, „ние сме хора с авторитет„, както е написала в писмото. Блага, разтуптяна реч, жално-непроумяваща. „Сега си мисля, сигурно имам вина — ала от голяма майчина любов е.“ Искрено се е измъчила, личи си. Само когато един-два пъти спусна гънката между веждите и, както разказваше, буреносно потъмни лице, ми се мярна за миг другата майка. Онази, на която Рени не е посмяла да съобщи, че отново напуска втория си мъж, та отишла при баща си. „Добре, върви кажи на майка си.“ „Не искам на мама!“
(Да, спомня си майката, защото аз й зашлевих два-три шамара, когато упорствуваше да се разведе. Нямаш ли срам, рекох й, та и нас срамиш. Веднъж сватба — хиляди изгоряха, втори път сватба — пак хиляди: докога?…)
Първият брак на Рени бил абитуриентски — месец-два преди бала. Много скитала по състезания, весела, лъчезарна — ала приятел си нямала. „Айде, Рени!“, подхвърляла майката, но дъщерята се мръщела. Моля те, нали ги виждам — гледат да се понатиснат и толкова. Не ми трябва приятел — аз ще се женя… Коя майка няма да се зарадва на толкова сериозен поглед върху живота! Пък и нали тя именно я ковяла:
„Първият, дето ще легнеш с него, да е съпругът!“
И целият там домашен катехизис: мъжете гледат да излъжат момичето и да изчезнат, само бракът е сигурна работа, ти гледай кой женитба ще предложи…
Е, намерил се „предложител“. Вярно, едва от 20 дни се познавали, но Рени сияела. По-големичък от нея, изглеждал сериозен човек. В деня след сватбата рано дошли гостите: айде, честито, свато — дали сте ни честно момиче…
(Сигурно съм погледнала с недоумение, та майката взе да се кълне: истина ви казвам, то може и да се провери — ето, ще питате този и този…)
Първият брак на Рени остава загадка за родителите. Какво стана, що стана — след половин година невестата се прибрала. То преживелите го знаят: развод в къщи — пожар в къщи. Все плачели нощем — и майката, и дъщерята – но май за различни неща. Дъщерята за нещо свое си, което не казвала, а майката — напротив, гласно виела.
Ох, вече си разведена — кой ще те вземе такава!
Ох, свърши се… И току пускала гънката между веждите. Вече не си човек като другите. Да внимаваш!
И Рени гледала да не е като другите. Не излизала с приятели, не въртяла ухажори, не закъснявала по дискотеки. Докато онова фатално такси не спряло в краката й. Обзалагам се, че точно мене чакате — показал се шофьорът. Не, тя чакала автобуса. Автобусът не идвал, затова пък за половин час таксито спряло още два пъти. Нищо особено – докарал я. Симо до дома й. На следващия ден я чакал пред фабриката. На по-следващия — също. Чувай, нямаш работа с мен — предупредила го. — Аз съм разведена. Момичета колкото искаш… И звъннал шамарът. (Първият). Мене не ме интересува разведена ли си, мома ли си. Аз те харесвам и те искам.
Странно как никой тогава не обърнал внимание на тоя шамар. Може да са го взели за мъжка постъпка. Рени, мама, ти каза ли му? — тревожела се майката. Казах му, ама той не приема — даже ме удари… Тъй започнала със Симо. Рени, мама, не бързай: млада си, поживей — взела сега да бие отбой майката. Какъв живот бе, мамо — всеки те тегли към кревата. По-добре да си омъжена.
Изглежда, майката вътрешно се е съгласила с това — поне с по-консервативната си, възпитана от традицията половина: жена сама да не ходи. От кал да е, съпруг да е.
Мъж щом предлага женитба, чест ни прави…
Така изглежда, щом много не възразила, нито се сепнала от постъпката на бащата на Симо: абе, с какви хора се събираме! А бащата на Симо един ден се представил пред нея за друг, уж приятел на истинския баща: оня, видите ли, разтревожен, че синът му тръгнал по разведена, та аз да видя кое как е. Тъй дегизиран, бъдещият й сват узнал от нея (а може и от другите, които сочеше и на мен за свидетели) подробности около първия брак, около момичето, имота и т.н. И сигурно ги приел за смекчаващи вината обстоятелства, щом на тръгване рекъл: ще кажа на приятеля си да не се опъва — то момичето излезе добро…
После на сватбата ще се разтапят в усмивки: наздраве, свато… Не, не се замислила: шамарът, проучването — то си е право на мъжа…
Безпокойствата около забременяването, дългите месеци на легло за задържане… Първо я набил, задето се родило момиче. Взел все по-често да отпуска ръка.
Рени отначало лъжела за синините
(живеели отделно), сетне взела да си казва. А какво е казвала майка й? „Мълчи, вече си развеждана, дете имаш, ще траеш…“ Така – три години. Докато на една морска почивка, като отишъл да я види, я подозрял в изневяра — и я пребил. Пред хората, по улицата. Като животно. Три дни не можела да се вдигне, а щом се вдигнала, го напуснала.
(„Яде един хубав бой и пак й прости, но тя не му прости и пак развод„ — каза майката. Значи хубав може да бъд е боят, майко? И какъв само мъжки жест – не стига, че я набил, ами даже й простил!)
Този път в къщи се прибрала една друга Рени. Отчуждена, зла. Този път между двете земята взела да се разцепва. Защото Симо махнал великодушно с ръка — хайде, ще я прибера! — и майката застанала на негова страна. Заради детето. Заради „какво ще кажат хората“. Заради мъжкото право. Заради страха от бъдещето, клеймосано с два развода.
Така, между сълзи и плесници, посред насилени опити за сдобряване и новопокълнала гордост, дъщерята записала втория си развод.
(„Но не се свърши всичко дотук, пак се жени след месец-два за същия като нея…“)
Този същият бил вече веднъж вдовец и веднъж разведен. Това окончателно довършило майката. Досега ако и да не се много месела, сега открила фронт: Рени трябва да се върне при мъжа си! При бащата нa детето си!… Атакувала с всички средства. През сълзи и аргументи на разума: какво имаш с тоя, къща ли си градила, кола ли си купувала, дете ли имаш от него!… През
клевети, закани и отлъчване
(„Ние не я искаме, не я търсим.“). През тайно съзаклятничество с бившия зет, въпреки че той наново и открито посягал на дъщеря й… Надали можем да си представим всички форми на тая майчина решимост да вкара щерката в „правата вяра“ — а, изглежда, и в Рени не били посечени съвсем „правоверните“ скрупули — но веднъж тя все пак отстъпила и се върнала при Симо. За седем дни. След което категорично заявила на баща си: „Не мога.„ „Добре, иди кажи на майка си.“ „Не искам на мама!“
„Пиша ви за съвет или по-точно как да й отнемем детето със съдействието на мъжа й и как да се откажем от нея…“
Не, майката ни веднъж не се е опитала да вникне в причините за това развитие на нещата. Тя гледала видимостите — те, тъкмо те я удовлетворявали или тревожели, не съдържанието на събитията. И най-вече във видимостите тя се намесвала, тях главно искала да пререди. Тях някога неосъзнато, но методично по силата на една наследена догма, фетишизирала пред дъщерята. И колкото повече нещата се усложнявали, толкова по-ослепявала тя за всичко друго, освен за догмата. Тя не се интересувала как живее Рени с оня или пък как ще живее, ако се върне при мъжа си. Тя боравела с понятията. Брак. Развод. Баща на детето.
(Съсредоточена върху проблемите на собственото си кръстопътно женско поколение, сякаш за пръв път проглеждам за драмата на нашите майки. Те,
привързани много по-здраво към вековечния домашен корен,
от който ние отлитаме: къде ли отиваме, какво да ни кажат, как да ни опазят от болка и срам? Ами ако тяхната болка и техният срам вече не са наши, а нашите пък са просто непонятни за тях? А сърцата им хлопат нощем с окъснелите ни стъпки, примират от страх по ветровитите ни женски пътища — и от безсилие да ни заслонят…)
Рени — да чукаме на дърво — живее добре с третия си мъж. Даже дъщеря й го нарича „татко“, а на баща си вика Симо. Ходят често при детето му oт предишния брак, готвят се да приберат и него в дома си. Периодът на изолация е свършил, майка и дъщеря отново се виждат. Майката въздъхва, лошото е минало. Но сърцето й не се лъже — сърцето й безпогрешно отбелязва, че близостта между нея и дъщерята май завинаги си е отишла.
На тръгване тя посегна да ме дари. Да, тъкмо да ме дари скоро празнували с мъжа си 30- годишнина от сватбата, облекли я пак като булка… Аз ако знаете колко съм изтърпяла, въздъхва издъно. Аз колко съм се мъчила от свекърва — как ме е гонила, обиждала, а мъжът ми все по нея… Изпъдят ме пак, а баща ми рече: „Какво? Дъщерята на Георги Митрев разведена? Никога!“ И още: „Жената, лошо-добро, около къщи да се върти“. И аз си глътна сълзите, пък се върна…
Трийсетгодишнина от сватбата! Ние с Рени ще стигнем ли до нея? Ами ако майка й е имала право?
0 Коментара