С моя съпруг Виторио си измислихме игра – на изтъркани фрази. Разбира се, само за нас двамата. Започнахме така. Той ми възрази за нещо:
– Виж какво, това, което искаш, е напълно безполезно. Има неща, които може да разбере само една майка.
Кой знае защо веднага кипнах:
– Изтъркан израз!
– Защо да е изтъркан?
– Ами първо си помисли за тая глупачка, майка ти, а после кажи може ли тя изобщо да разбере нещо.
– Но аз нямах предвид моята майка.
– Няма значение. Щом като не си уверен, че можеш да кажеш нещо свое, оригинално, по-добре не говори.
– Значи да мълча?
– А, не. Само се постарай да кажеш нещо по-обикновено, дори незначително.
– Например?
– Например: днес е четвъртък, небето е синьо, времето е хладно, сега е пет часът.
– Разбирам. Но уверена ли си, че самата ти никога не произнасяш тези банални фрази?
– Съвсем не съм уверена. Освен това, моля те, непременно ме поправяй всеки път, когато употребя някой изтъркан израз.
Тъй започна нашата игра. Отначало на Виторио никак не му вървеше. Отчасти и заради това, че и двамата служим в едно министерство и че аз имам предимство пред него с моите три години във филологическия факултет. Изтърканите фрази се лепяха върху езика му, както се лепят мухите върху лавиците на дюкянчетата за тютюн в провинциалните градчета. Да, аз просто не успявах да ги уловя:
– Стоп! Внимание: рекламен лозунг! Престани: това е чиновнически израз. Ах, а пък това е готова формула от политическия жаргон!
В края на краищата Виторио, за когото беседите с мен се превърнаха в истинско бягане с препятствия, послуша моя съвет и започна още по-често да си служи с обикновени, служебни изрази. По този начин неговите разговори с мен се превърнаха в определен набор от нищо неозначаващи думи: „Днес е четвъртък. Небето е синьо. Хладно е. Сега е пет часът.“ Беше ми доста скучно, но не можех да го упрекна, тъй като сама го бях заставила да сведе своя речник до серия от лишени от всякакъв смисъл прости граматични конструкции. Това npoдължи известно време, а после разбрах, че Виторио, който преди бе успявал с помощта на изтърканите фрази да изразява своята любов към мен, сега с тези неутрални изречения ставаше все по-хладен и отчужден. Толкова хладен, че веднъж не успях да овладея отравящото ме чувство на ревност и му казах:
– Разбирам, че в сърцето ти има друга жена.
– Сега кой от нас употребява изтъркани фрази?
– Може и да е изтъркана, но е истинска.
– Като истините, за които пеят в песните на Сан Ремо, нали?
– Виторио, предупреждавам те: моята любов може да се превърне и в омраза.
– Банално!
– Виторио, отговори ми: способен ли си да изпитваш любов към друг човек, или твоето сърце е парче лед?
– Явно, прочела си доста комикси!
– Виторио, престани да се шегуваш: за мен това е въпрос на живот и смърт.
– Ах, колко си била романтична!
– Виторио, признай, че подсъзнателно ме ненавиждаш.
– Сантиментално момиче, което се увлича от психоанализа на Фройд.
– Виторио, не ме довеждай до отчаяние!
– Но това е вече мелодрама.
– Да знаеш: мога да направя някоя неразумна стъпка…
– А, това пък звучи като най- пошла вестникарска хроника!
Да, той ми отмъщаваше. От този ден аз започнах да губя позиции и ми беше доста трудно да възстановя предишното си положение. Да, след като няколко месеца безжалостно прочиствах езика на Виторио от щампите, изведнъж открих, че и самата аз не мога да мина без тях. Единствената разлика между нас беше в това, че неговите изтъркани фрази бяха свързани с обществения живот, политиката и културата, а моите – изцяло с личния живот или както обикновено казват – „сърдечните дела“. Наистина, започнех ли да говоря за любовта си, нареждах само глупави и безвкусни фрази, но все пак те ми харесваха, защото тъкмо в тях откривах себе си, бях дори убедена, че са искрени, сърдечни, истински.
Напълно отчаяна, една вечер реших да предизвикам съдбата. Виторио трябваше да избира: или аз… или жената, която без съмнение ме беше изтласкала от неговото сърце… Имам ключ от ателието му и една вечер тихо се промъкнах там, влязох в хола и се спотаих. На улицата вече беше тъмно, но аз не включих осветлението. Помислих, че като пристигне, той ще ме вземе за призрак; да, именно за призрак, в който вече се бях превърнала. При тази мисъл се разревах – от жал към себе си и от гняв, защото се сетих, че и този път няма да успея да избегна езика на комиксите. После си казах, че ако начините, по които се изразява любовта, могат да бъдат условни, то самите постъпки в никакъв случай не бива да бъдат такива, нали те са плод на нашите най-искрени и дълбоки чувства. Думите – тях могат лесно да ги произнасят всички, но малцина са способни на истински действия и освен това всеки действа по своему. Но как да постъпя аз? Плачейки неудържимо в сгъстилия се мрак на стаята, си казах, че единственият изход, съответстващ на положението, в което сега се намирам, е самоубийството.
Да, само като свърша със себе си, бих могла да докажа на Виторио, а и преди всичко на самата себе си, че
моята любов, макар и да я изразявах само с банални фрази, е била истинска и искрена.
А може би ще съумея да го убедя само като направя опит за самоубийство, без да умирам? Не, трябва да се опитам да сложа край на живота си честно, без всякакви уговорки. Така че, ако се наложи, да ми промият стомаха, да счупя крак или да лежа ранена от куршум поне четиридесет дни…
Отдавна се бях подготвила за тази решителна стъпка. В чантата си носех пистолет и цяла опаковка сънотворни таблетки. Най-напред, както си седях на стола, извадих малкия, но тежък револвер и опрях дулото към ребрата, малко под сърцето. Веднага си представих как ще изглеждам: легнала в креслото с обляна в кръв блуза, с още димящ пистолет в ръката. Но нещо ме накара да се усъмня: ами ако ми изтече кръвта? Виторио обикновено закъснява. Кое ми гарантира, че на това място, където съм го опряла сега, няма някой жизненоважен орган? Прибрах пистолета обратно в чантата и извадих хапчетата. Налях си чаша вода от гарафата на масичката до мен, отворих опаковката… но веднага се замислих… Каква ли може да бъде смъртоносната доза? Колко трябва да взема, за да заспя? С една дума – хапчетата последваха пистолета. В този миг дочух шума на отварящата се врата.
Беше Виторио. Погледна към хола, от отворената врата върху мен попадна лъч светлина и той веднага ме забеляза. Възкликна удивен:
– Това ти ли си? Какво правиш в тъмното?
Отвърнах му със задгробен глас, с какъвто навярно би трябвало да говори само един призрак:
– Виторио, това не може да продължава повече!
– Изтъркан израз!
– Виторио, разбери, не мога да живея вече така!
– Общи приказки!
– Сбогом, Виторио, и нека моята смърт да тежи на съвестта ти!
Станах от мястото си и се отправих към банята. Заключих, запалих лампата. Прозорецът беше отворен, апартаментът се намираше на третия етаж, ей сега щях да се хвърля долу. Знаех, че ако скоча, ще падна върху лехата с цветята пред блока и ще си счупя краката. В училище бях състезателка по лека атлетика и разбирах от скокове. Хлипайки, с лице, обляно в сълзи, се приближих до прозореца, наведох се да преценя височината. Но в същата минута, когато вече се готвех да направя своя фатален скок, изведнъж забелязах, че върху мраморния перваз лежи някакъв фотокомикс. Той без съмнение беше оставен там от колегата на Виторио, който поглъщаше тази „литература“ в огромни количества. Но и моят съпруг ми бе признал за малко срамната си страст към тези издания. На корицата имаше снимка: красива млада жена, тъмнокоса, грижливо фризирана, прекрачила перваза на нисък френски прозорец, а от устата й излизаше „облаче“ с надпис: „Сбогом. Понякога си спомняй за мен.“ Зад нея, пред прага на стаята, се показваше млад мъж. Неговото облаче гласеше: „Боже мой, Джилда, какво правиш? Ти си полудя ли!“ И това продължи само миг, но от онези мигове, през които, както се казва, пред очите на човек преминава целият му живот.
Тогава слязох от перваза и без да обръщам внимание на ударите, с които обсипа вратата на банята Виторио, отидох до огледалото и се погледнах. Значи, помислих си аз, даже и най-дълбоко почувстваната и изстрадана наша постъпка в крайна сметка се оказва само една пародия: защото и най- | искреното желание – да умреш, в днешно време е лишено от непосредственост. Забавих се още малко и накрая отворих на Виторио, който нахлу толкова развълнуван, че едва не ме свали на пода.
Тогава му казах:
– Играта свърши!
– Каква игра?
– Играта на изтъркани фрази. От днес ще разговаряме нормално, както можем. И ще постъпваме така, нормално.
Той ме погледна, без да скрива огромното си изумление. Прегърнах го и заключих:
– Ние с тебе сме двама нещастници, израснали в света на илюстрованите списания, комиксите, телевизията, радиото, киното и булевардните романи. Да си признаем това и веднъж завинаги да се успокоим и да не се притесняваме повече.
0 Коментара