Един от любимите ми литературни образи ще си остане винаги този на Виан Руше от романа „Шоколад“ на Джоан Харис. Всяка година, когато дните навън се скъсят и захладнеят, когато в късния следобед сенките започнат да се сгъстяват и да изпълват стаята, когато ме връхлети желанието за запалени свещи, пъстър шал и домашен шоколад, този роман някак неустоимо започва да ми намига от рафта, за да го взема и да се потопя в ароматния му свят отново и отново.
От познатите страници ме лъхва ароматен букет на шоколад, ванилия, загрети медни съдове и канела; първичният дъх на земя и пръст, горещо смолисто ухание на тропически лес, лютиви мексикански нотки, бълбукащо и разпенено какао, горчиво, тръпчиво, неповторимо.
Сигурно се досетихте, че обичам шоколад.
При това страстно. Но не какъв да е шоколад, а истински, чист, черен шоколад – онзи, който ацтеките са използвали в свещените си ритуали, онзи, който бавно се разтапя в устата ти и докосва всичките ти сетива.
Най-хубавото е, че истинският шоколад с високо съдържание на чисто какао (над 60%) доставя не само наслада на небцето, но и съдържа редица полезни за организма хранителни вещества.
Самото какао е известно като суперхрана още от древността. Лечебните му свойства са познати отпреди почти 3000 години. Майските и ацтекските шамани лекували всякакви болести, като го предлагали под формата на чудодейна течност, примесена с лют червен пипер. В онези далечни времена
какaовите зърна били толкова високо ценени, че служели дори за разменна монета.
Счита се, че при връщането си в Европа през 1528 г. испанският мореплавател Ернан Кортез донася със себе си няколко ценни минерала, селскостопанска продукция и сурови какаови зърна. Европа открива шоколада. Светът вече никога няма да бъде същият!
От испанския кралски двор какаото се разпространява във Франция, Холандия, Англия, Белгия и Италия. Именно европейците комбинират какаото с рафинирана тръстикова захар. Коренните жители на Америка са консумирали шоколада горчив и са добавяли лют пипер, за да го превърнат в лековита напитка. Захарта е тази, която намалява лечебната сила на шоколада, и е причина днес на шоколада да се гледа като на вредно удоволствие вместо като на целебна суперхрана. Рафинираната захар извлича минералите от тялото, предизвиква дехидратация, хипогликимия, диабет втори тип и пристрастяване.
Редовната умерена консумация на качествен черен шоколад обаче си остава изключително здравословна практика, която носи редица ползи за здравето. Може би повече от всичко какаото поддържа сърцето – в буквален, духовен и метафизичен смисъл. Ацтеките го наричали yollotl eztli, което буквално означава „кръвта на сърцето“. В митологичен смисъл какаото е символ на
възстановяването на връзката между човешкото сърце и Майката природа.
Според една южноамериканска легенда Куно, богът на бурите, разрушил село с проливен дъжд и град, тъй като бил сърдит на хората, че запалили огън в джунглата, за да разчистят земята от посеви. След бурята хората намерили само едно какаово дърво и започнали да култивират какао. Така какаото им показало как да живеят в хармония с джунглата.
Съвременната медицина на свой ред доказва, че редовната консумация на качествен шоколад регулира кръвното налягане, намалява лошия холестерол (LDL) и риска от инфаркт. Какаото подобрява концентрацията и зрението, повишава настроението и е добър източник на калций, магнезий, манган и фосфор.
Една от съставките, които съдържа какаото – фенилетиламин (ФЕА), е клас химикали,
които телата ни произвеждат, когато сме влюбени.
Това вероятно е причината за асоциативната връзка между любовта и шоколада. Освен това ФЕА увеличава концентрацията и бдителността и точно затова е стара практика хапването на шоколад по време на изпит.
Друга ценна съставка на какаото е анандамид – ендрофин, който тялото ни секретира по естествен път при физическо натоварване. В природата се среща в едно-единствено растение – какаото. Познат е като „химикал на блаженството“, тъй като се освобождава, когато се чувстваме добре.
За доброто настроение при консумацията на шоколад помага и съдържащата се в какаото есенциална аминокиселина триптофан, чието наличие в хранителния режим е критично за производството на серотонин. Серотонинът е първичен нервен транзмитер в човешкото тяло, който ни помага да изградим вътрешната си защита срещу стрес. При високи нива на серотонин се чувстваме добре, дори светът около нас да се обръща. А когато нивото на серотонин в тялото ни падне, се чувстваме потиснати и депресирани, дори да няма реална причина за това.
Какаото съдържа по-висока концентрация на антиоксиданти от която и да е храна в света.
Антиоксидантите са вещества, които ни защитават от свързани с възрастта здравословни състояния и болести. Те осигуряват защита на нашата ДНК от увреждани и свободни радикали и забавят процеса на стареене.
Всички изредени по-горе полезни свойства на шоколада обаче не се отнасят за сладкарските му разновидности като млечен, бял, крокант и различните шоколадови десерти. За да се възползвате от полезните свойства на шоколада, подбирайте качествен черен шоколад и го консумирайте умерено! А добрата новина през ноември е, че какаото, което е в основата на черния шоколад, е растение, което означава, че консумацията на такъв шоколад е позволена и през започващите коледни пости! По-долу ви предлагаме рецепта за стопляща напитка домашен шоколад, която можете да приготвите с растително мляко и да й се наслаждавате, без да нарушавате коледния пост.
Домашен топъл шоколад
Продукти: (за 1 чаша)
• 250 мл растително мляко (соево, оризово, овесено, кокосово)
• 1 с.л. сурово какао • 20 г качествен черен шоколад
• ½ ч.л. канела • ¼ чаена лъжичка кардамон
• Щипка лют червен пипер (по желание)
Приготвяне: В съд с двойно дъно загрейте млякото до точка на завиране. Добавете канелата и кардамона и разбъркайте. Изключете котлона. Добавете какаото и шоколада и бъркайте до пълното им разтваряне. Сервирайте веднага с щипка червен пипер. Вместо червен пипер можете да използвате портокалови корички, ванилия или 1-2 капки есенциално кулинарно масло с вкус на лешник или горчив бадем.
Още съвети за здравословно хранене и живот – в сайта на Маги Пашова http://www.zdravismagi.com/
0 Коментара