Създава се ново семейство. Знаем какво означават тези думи. Освен любов и нежност – лична и обществена отговорност, дълъг и стръмен път, който предлага радости, но и много горчилки. Как да ознаменуваме началото на този нов живот? Можем да твърдим, че първата стъпка вече е направена. Миналата година Оперативното бюро на Държавния съвет прие сценарий за обреда „Венчаване“ (резултат на творческо съдружие между поети, писатели, композитори, режисьори) и и той започна па се прилага най-напред в столицата, а постепенно и на много места в страната.
Пресътворена и очистена от битовизви и други увлечения, традицията ще допринася за духовното общуване и съпричастие на хората, за усъвършенстване на социалистическия бит и култура.
… Венчавката е завършила, но у дома или в ресторанта сватбата продължава. Tуk канони почти няма, всичко е въпрос на вътрешно чувство за празника. За него ни е думата сега. Да направим така, че и сватбеният ден да е изпълнен с красота, с култура и с чувство за мярка, без еснафска показност, безвкусица и разпуснатост.
През последните години етнографи, фолклористи, изкуствоведи и поети в творческо съдружие извършиха доста работа за създаването на нов сватбен ритуал, в който да намери отражение най-доброто от народните традиции. Но с официалния граждански обред не се изчерпва цялата многообразна празничност на съвременната сватба. Установената още от Иван Хаджийски традиционна склонност на българина към масови семейни тържества, към
тежки празнични трапези и големи обредни веселия
стига до днешното „вдигане“ на големи сватби, на които се разточителствува без всякаква мярка с пари и материални ценности, с храни, спиртни напитки, с музика от всевъзможен произход и вид. По този начин често празничните веселия стават арена на поведение и прояви, които нямат нищо общо нито с българските народни традиции и българската душевност, нито със социалистическата ни обредност.
Анализът на данните от едно социологическо проучване на тема: „Празнично-обредната дейност по местоживеене в София“ (1984 г,), както и на фактите, с които разполагаме, говорят за значителната обрeмененост на сватбата с някои отживели елементи или с други – нови по своя произход, но чужди на духа на социалистическата обредност. Кой от нас не е бил свидетел на сватбено тържество, чиeто начало се ознаменува с внушителни колони от леки автомобили, украсени с кърпи, панделки, знаменца, кошнички и кукли, с грамадни венчални халки, гълъби и др., изработени от стиропор, съпътствувани от рев на клаксони и невъобразим шум.
Но това, което настройва критично общественото мнение, е грубото меркантилизиране на традициите, свързани с даравянето по време на сватбеното празненство.
Какви са фактите?
Данните за общата стойност на подаръците (предметни или парични), които анкетираните младоженци са получили от своите родители, показват, че 38,67 на сто от тях са на стойност до 800 лева, 24,06 на сто — над 1750 лв., около 6 на сто са от 4000 до 10 000 лева. Дали са големи или малки тези суми може да се прецени най-добре, ако се вземе под
внимание обстоятелството, че в тях не се включва стойността на поднесените големи подаръци. Обикновено те се обявяват на всеослушание на сватбеното угощение.
Достатъчно е да посочим, че около 26 на сто от младоженците получават допълнително от своите родители вноски за апартаменти, вноски за автомобили. За дарове за кумовете и другите гости са изразходвани до 2000 лв. в 44,33 на сто от случаите, от 2000 до 4000 — 25,70 на сто и над 4000 лева – 6 на сто.
Материално благополучие манифестират и гостите на сватбените тържества с въведените „нови“ ритуали: заплащат се танцът на младоженката и поздравяването на младоженците, младоженката се
„декорира с нанизи от едри банкноти, известно е „киченото хоро“
и. т.н. Според проучването до 1000 лв. са получили 44,82 на сто от анкетираните младоженци. от 1000 до 2000 лв. – 17,41 на сто, и от 2000 до 10 000 лв, – 19,81 на сто. А не са малко случаите, когато сумите достигат 20 или 30 хиляди лева.
Ако към посочените дотук форми и механизми на необосновано от социално-икономическа и нравствена гледна точка изразходване на пари добавим и разходите за услугите на съществуващата неофициална категория „сватбени“ фризьори, музиканти, фотографи, ще установим, че този най-радостен празник в живота на младото семейство се превръща в място за активен „паричен трансфер“. И може да е грубо, но е вярно, че първите си брачни мигове младоженците посвещават на преброяването на получените пари. Това нерядко е причина за първите сериозни конфликти в младото семейство, а има случаи, когато
броенето завършва и с разтрогване на току-що сключения брак.
Почти две трети от анкетираните младоженци на въпроса „Какво ви се понрави на сватбения празник?“ отговарят: „полезните подаръци, които получихме“, „подарените пари, които ще използуваме най-рационално за създаване на домашен уют“, или пък „подарените пари, с които ще можем да удовлетворим наша мечта“. А тази мечта в много отговори е: „пътуване във Франция“, „да си купя лека кола“, „лека кола вносна“, „Лада“, „екскурзия по Европа“ и така нататък.
Ресторантският ритуал за посрещане на младоженците също компрометира сватбеното празненство. Създаден по инициатива и със силите на ресторантската управа, той е твърде разпространен и разнообразен – в столицата съпътствува всяка втора сватба, а в провинциалните градове се среща още по-често.
Ето един пример от живата практика. Гостите влизат в залата, а младоженците и кумовете остават последни. На входа се постила бяла покривка, по която те преминават. Посреща ги келнер или някой друг от ресторанта с две чаши и бутилка шампанско. Поздравява ги с „Добре дошли“, отваря пред тях бутилката, налива им, те отпиват от виното, след което хвърлят чашите, а той им пожелава
„колкото парченца, толкова момченца“.
Ястията на кума се поднасят от двама сервитьори, които се качват върху масата и играят ръченица, после карат кумовете да правят същото, докато им поднесат ястията.
В други случаи кумът е длъжен да откупи ястието си от келнерката, като дава пари, докато тя остане удовлетворена…
По стара традиция на празничната трапеза българинът обича да общува сред веселото и жизнерадостно обкръжение на най-близките си роднини, приятели, другари и познати без каквито и да било излишни условности. И това е напълно естествено. Каква друга потребност може да бъде по-присъща на човека от тази, да се повесели от сърце и душа на сватбата на своето дете? За съжаление и тук наблюденията и данните свидетелствуват за своеобразна потребителска тенденция в съвременната българска сватба. Акцентира се преди всичко върху яденето и пиенето, а не върху националната естетически осмислена символика, литературно-музикална част и др., които не само създават празнично настроение, но и възпитават.
Не можем да се съгласим, че е нормално и широко разпространеното високомерно отношение към народната песен. Според някои проучвания дори в селската сватба нейният дял в сравнение с естрадната музика е едва една трета. Проблемът за репертоара е бил винаги основен в организирането на празничната обредност, но това, което безпокои, е, че в повечето случаи той няма национален облик, не е български. Преобладаващата част от репертоара на оркестрите, които свирят на сватби, е посредствен, с принизен естетически вкус. Оркестрите не познават обредните моменти на традиционната българска сватба, а следователно и съответните музикални стилове и форми, песни и танцови мелодии. За съжаление тези обредни моменти не се познават или пък не се ценят достатъчно и сред значителна част от населението.
Все още не е даден задоволителен отговор и на друг въпрос. Не е ли съвременният трудов човек предимно консуматор, зрител, обект на въздействие, а не творец на празника, негово главно действуващо лице? В заведенията за обществено хранене музиката и песните се определят предимно от личното желание и вкуса на управителя. Правилото е в сила до момента, в който настроението на посетителите или на участниците в сватбеното угощение не достигне определена критична точка и те не започнат да поръчват изпълненията. Но дори и тогава на гостите и посетителите е определена само ролята на пасивни консуматори, тъй като няма условия за тяхното естествено поведение, за участието им под една или друга форма в забавната програма. А това е в противоречие с вековните традиции на българина. Същността на празника се е заключавала в това, че хората са получавали естетическа наслада и радост от своето лично участие, от собственото си творчество.
0 Коментара