Като издигна труда в дълг и въпрос на чест за всеки гражданин, социализмът откри за мъжете и за жените въможността да се издържат от трудовите си доходи и да напреднат в живота чрез трудовите си постижения. Това се отрази и на сключването на браковете и отношенията в семейството. Материалните съображения не са вече основното, когато двама души решават да се свържат за цял живот.
Създаде се възможност за навременни женитби, тъй като издръжката на семейството не тежи вече само върху мъжа. Зестрата изгуби своето значение, защото и жената има вече свои трудови доходи.
Няма вече у нас това сляпо тичане по инженери, лекари, адвокати, чиновници като мъже, които могат да осигурят един по-охолен живот. Сега и хората на физическия труд, производствениците не само че печелят добре, но и са на почит в нашето общество.
Жената, която работи, има вече свое ново достойнство, което я кара да се чувствува равноправен член на семейството. Трудовите доходи на двамата съпрузи осигуряват издръжката на семейството и обезпечават отглеждането на децата. По-често от когато и да е било друг път
любовта и другарството остават единственият двигател за сключване на брак
Като се имат предвид дълбоките промени, настъпили в нашето общество, още по-долен и необясним изглежда моралът на някои хора, за които бракът е обикновена сделка. Такива съжителства протичат нещастно и често завършват с развод.
Съдебната практика познава най-различни случаи на бракове по-сметка.
Бракове за жителство.
Стремежът да се избяга от село или малкото градче кара някои «умници» да прескачат чрез брак ограниченията за получаване на жителство в София и в другите големи градове.
Но понеже министерското постановление изисква подобен брак да продължи три години, брачните съюзи, сключени само заради жителство, носят на двамата съпрузи тежки изживявания. Много млади момичета — работнички, студентки — стават жертва на такива съдбоносни комбинации, които разбиват живота им и ги довеждат до съда.
В съдебната практика се натъкваме и на унизителни случаи на предварително уговаряне, даже на заплащане при такива бракове. Сключват се и фиктивни женитби, при които съпрузите поддържат само официални отношения или въобще не поддържат никакви отношения. Друг път бракът е «пробен» и продължава, ако се получи «сработване».
Бракът за жителство е долнопробна сделка. При неговото сключване няма нито общност на разбиранията, нито чувства, които да свързват съпрузите.
Неизбежното решение на съда за развод по вина на този, който е търсил жителство чрез брак, трябва да се прави достояние на трудовия колектив на виновния чрез съответната профорганизация или на съкварталците чрез отечественофронтовската организация.
Брак за издръжка.
Има все още жени, които не вършат нищо друго извън домакинската си работа и очакват издръжка само от мъжа. Срещат се и отвратителни случаи млада жена да се омъжи за възрастен мъж, за да осигури живота си.
Гражданката А. Р.. на 35 години, се омъжва за 62-годишния инженер Г И. След сключването на брака съпругата отказва да образува с него едно домакинство, заявявайки: «Аз не съм се омъжила, за да гледам старик. Мен ми е нужна пенсията ти. Давай ми я и се пръждосвай, където искаш!»
Миналото познава много случаи на бракове за издръжка. Беше нещо обикновено жената да получава издръжка от съпруга срещу домакинския си труд.
Но животът се промени и достойнството на съвременната жена не й позволява да има подобен манталитет.
У нас бе създадена възможност да се получава висше образование и задочно. Равноправието на жената я заставя да уважава себе си и да се стреми сама да се издържа. Бракът за лична издръжка е брак на изостанали хора!
За съжаление има млади хора — мъже и жени, които се стремят да се издигнат, разчитайки не на личните си качества, а на връзките и възможностите, които един брак може да им създаде.
Младата лекарка Р., пратена в едно село, успява да оплете известен наш учен, който напуска семейството си, развежда се и се оженва за нея. Р. получава място в големия град, създава си връзки чрез съпруга. Сега той вече не й е нужен и тя се развежда.
Известен научен работник от София упорито е ухажван от млада жена с неговата специалност. Въпреки че има 28-годишен брачен живот, под влиянието на тази жена научният работник поисква развод с жена си, но съдът отхвърля иска му като неоснователен.
Младата жена обаче е упорита. Сега тя поисква развод. Прекратява своя брак, за да импулсира към нов процес любовника си. А в това време от тази си връзка получава повишение, апартамент, кола и вила, плащайки за всичко с тялото си.
Директорът на един културен институт поиска развод след 25-годишен брачен живот. Но въпреки услужливите показания на
мобилизирани като свидетели подчинени на директора,
съдът прозря създадената връзка с млада, служебно подчинена нему жена и отхвърли иска за развод. «Колкото се отнася до новата любов — това е закъсняла авантюра на остаряващ мъж» — писа в мотивите си Соф. окр, съд (гр.д. №1963/56 г.). Но огорчената съпруга не понесе дълбоката обида, заболя и почина. Само 4—5 дни след смъртта се сключи новият брак.
В много случаи се изтъква, че се касае за «голяма любов». Но каква любов може да има в тези бракове, които личният интерес се поставя над чувствата? При тези бракове по сметка единственият двигател е корситта, която тласка някои женя да действуват с остарелите маниери на проститутка.
Такива бракове много често са нетрайни. Между съпрузите в новото семейство се прокрадва непрестанно споменът за изоставеното семейство. Очарованието е минало, съпрузите се виждат по домашни пантофи, неумити и несресани.
«И аз разбрах колко зле съм постъпил, като заради увлечението си към ответницата аз изоставих своето семейство, своето дете. Моля ви да прекратите този брак и да ми дадете възможност да поправя грешката си“, пише в исковата си молба за развод гражданинът Д. Г.
Има и мъже, които сключват брак, за да получат издръжка от съпругата.
Модистката Н. Д. сключва брак по любов. Съпругът поисква да следва и тя насърчава неговите стремежи. Издържа го в чужбина, но понеже изпращаните от нея пари не му стигат, тя заминава при него, работи й го издържа.
Когато О. Б. получи висше образование, реши, че съпругата му вече е «неподходяща». Бракът се прекрати по негова вина (гр. д. № 1276/56 г.).
Своеобразен брак по сметка е и бракът на известни възрастни жени с млади мъже. Младите съпрузи използуват материалните възможности, общественото положение и връзките на своите съпруги, търпят капризите им, изпълняват смешната роля на «кавалери». Но това са редки случаи, които не представляват обществен интерес. На тях може да се гледа с насмешка.
По-опасни са
браковете по сметка на изпечени мошеници с млади момичета,
сключени за използуване на общественото положение и връзките на семейството на момичето.
След 18 дни брачен живот гражданката Р. Г. поиска развод. Съпругът X. У., изгонен от първата си съпруга, без дом, без работа, увлича младата студентка и тя склонява родителите си да сключи брак. Но като спекулира с връзките на своите нови роднини, X. У. извършва редица мошеничества. Прекарва до късно в гуляйджийска компания, връща се след полунощ и се държи хулигански. Едно след друго се разкриват пред младата жена мошеничествата му. Бракът бе прекратен по негова вина, но само 10 дни след развода той сключи нов брак.
Случаи като последния поставят въпроса за нуждата от обществен контрол при сключване на брак.
За да се създават здрави, социалистически семейства, трябва да се пресече пътя на онези, които гледат на женитбата като на сделка.
Критиката като метод на обществено възпитание трябва да засяга и отношението на отделния гражданин към семейството и семейните задължения.
0 Коментара