Драга редакция,
Типични за българската жена са любовта и уважението й към нейните съседки. Те са се запазили и досега в отношенията между жените, които живеят на улица „Гробарска“ в малкия град Бяла Черква. Ето какво ми разказа една от тях — Радка Недялкова: …Всяка вечер след работа ние се събираме на разговор, една вечер сме у една, друга вечер у друга. Ето например днес ще бъдем у кака Tomka Стефанова. Не си ключим портите, залегнало е у всички нас доверие и уважение. И да няма никой вкъщи, влизаме си сами и се обслужваме с каквото се нуждаем. Помагаме редовно на болни самотни жени. Така беше с Розка Михайлова, на която услужвахме било с лекарства. било с хляб или мляко. ПЕТЪР ИВАНОВ
В чантата ми дни наред стоя краткото писмо… Когато нажеженият автобус ме остави на площада в Бяла Черква, бях все още възбудена и не знаех дали се радвам, че така неочаквано пресякох всекидневието си. Часовникът отброи вечните си удари — девет или десет, какво значение има. Видях изписаното на него: „По завета и със средствата на Йоаким и Христина Василеви се постави горният часовник на 5 юли 1929 година“. Родени. Починали. В такъв отрязък от време се побираме всички. А защо, залутани в хиляди неща, не го осъзнаваме и пропускаме миговете. Може би дарителите са искали да ни кажат именно това.
После си помислих дали търсейки един такъв добър миг, не утежнявах още повече моя свят. В писмото пишеше: „Не си ключим портите – залегнало е у всички нас доверие и уважение. Помагаме редовно на болни самотни жени“… Не ме очакват значи приятни преживявания. Пък и какво име на улицата – „Гробарска“. По-късно се оказа, че и жените не харесват много името й: „Сто и един четника е извел от Бяла Черква Бачо Киро – казват, имена благи – колкото щеш. А пък е хубава, хубава, с тези черници…“
Черниците са се опнали от двете страни на улицата и една жена, това е Недялка Луканова, вече ме пита кого търся. „А, Розка ли? Ето тук, тази голямата къща. Имаше мъж златен, всичко му прилягаше. Живееха си, помагаха си. Преди шест години почина и тя остана сама – деца нямат. Помня, бях седемгодишна, когато за първи път влязох тук. Беше по Лазаровден – пеехме. Свекърва й имаше петима синове, като наизлязоха да ни посрещнат – едни хубави млади хора. Тъй съм я запомнила тази къща… Но и сега Розка не е сама.“
Вярно, не си заключват вратите тук. Не надничат през шпионки и не питат суетливо кой е. На Розка Михайлова не се наложи и да звъним. Повдигнала се след дълго боледуване, тя тъкмо беше тръгнала на първия си „дълъг“ път – да занесе купа круши на децата от улицата. Тъй и останаха после тези круши между нас – сладки с дъха си, още по-сладки заради предназначението си. Над нас милостиво сребрее елхичка, астри и мушката се надпреварват в щурите си цветове и ухания. Не пита Розка Михайлова коя съм и защо съм свърнала у тях. Пътница – трябва да си почина. Разправя ми първо за мушкатата – как като си дошла от болницата, им се радвала като на живи: „На Недялка бях оставила да ми ги полива. Сега чакам дъщерята на племенницата Теодора, Ани. Те са в София, но работят в Козлодуй. И племенникът Милчо ще си дойде от Русе. Не ме оставят, всичките роднини се грижат за мен. Но са далеч. А жените от улицата са ми като сестри. Болна съм, толкова кръв изгубих. През деня винаги има комшийки при мен…“
И започва да ги изрежда. През зимата останала без нафта – Здравко, мъжът на Ружа Михайлова, на два пъти й донесъл по 180 литра от тяхната. „От тази страна са Санка и Гошо. Те пък от Павликени ми пазаруваха. Чинке Розке, портокали, чинке Розке, ябълки! И Радка Романова често притичва да ме пита от какво имам нужда. Кака Марийка, дето е 78-годишна, идва да ме види и ми изрина пъртината. Сега като се пооправих, и те се радват с мен.“
Недялка Луканова, светла, мъдра жена не я чака да изреди всичките: „Че какво ни коства да свършим нещо. Ей Люба Франгова като падна от черешата, всички се струпахме – хранихме бубите, а тя гледа много буби, и нищо не се провали. А я си спомни колко хубаво живеехме като млади. Пак тъй се събирахме. Едната донесе зарзават, другата пилето, трета направи сладкиш – надпреварвахме се. То си е традиция при нас. И новите се приобщаваха…“
Станка Неделчева е от новите – нова, нова, ще станат двайсет години, откак е на улицата. „Онзи ден се връща от сбор във Вишовград, носи бонбони на жените… Някои се чудят. Чудят се и че Недялка ми тегли пари от книжката. А аз на такива хора се чудя“ – благодушното лице на Розка сега е порозовяло.
– Остави това – пак я прекъсва Недялка. — Дай да разправим какви бяхме като млади.“
Като млади били все хубавици, тъй била известна улица „Гробарска“, повечето среднистки. Недялка завършила полукласическа гимназия в София. Като се заправило ТКЗС-mo, до една се записали – викали им „градското“ звено. Сутрин като ги събирал бригадирът, те още буклите си правели. А като свършели работа, като се нагласели – важни били, на нивата все първи, пак заедно. Веднъж по Заговезни, гледайки маскираните си съселяни, взели важно решение – за 3 март да им направят изненада. „Много напредничави бяха жените още тогава – върнала се е Недялка назад във времето. – Аз имах един костюм с българска бродерия, облякох го, а в ръцете си нося глобус и гълъбче. Поведох групата. Всички с национални костюми, със сърпове. Даже моят мъж, той е по- строг човек, беше с една крина пуканки. Хвърля с едната ръка – символизираше сеитба. Сеитба на новото. Мъжете носеха коси и табела „IV звено на градската бригада. Дадоха ни тогава първата награда и хиляда и петстотин лева. Подарихме ги за корейските деца. В звеното така се бяхме сработили, роднини не се държат тъй един за друг. Че досега…
Днес на децата децата им така се събират. Внучката на Недялка, Нели, през зимата все звъняла на баба си от София: „Бабите почнаха ли да излизат?“ Сега си дошла и по цял ден играе с децата под черниците. Вечер жените си говорят, разменят книги, модели, а внуците опъват чаршафи между две черници и почват да правят театър. Навремето и дъщерята на Недялка тъй правела. „Помниш ли, смее се Розка, като беше откачила най-хубавите ти пердета за театъра?!“
Смея се и аз с тях. И едно такова спокойствие ме обзема, и благост, и сигурност – всички онези неща, които често изгубваме в делничната си суетня. И се чудя аз ли бях, дето сутринта се ядосвах за един счупен свещник – пък бил той и най-хубавият. И разбирам колко мъдрост се крие в наивните детски думи на сина ми: „Свещникът се счупи, но калдъръмчето цъфна“.
И се моля дано да мога да занеса в моя дом тази бяла нежност, до която се докоснах при жените от белочерковска та улица с черниците.
0 Коментара