Компресите в козметиката са отлично средство при уморена, повяхнала, лошо кръвоснабдена и суха кожа, но действат превъзходно и на мазна, широкопореста кожа. Горещите компреси размекват роговия слой, почистват порите и подобряват кръвообращението. Студените компреси успокояват възбудената и възпалена кожа, освежават я и я тонизират.
И в двата случая прибавянето на билки увеличава възможностите да се почисти и стегне кожата, да се разширят кръвоносните съдове, да се премахне сърбежът. Билковата запарка се приготвя от една шепа избрани билки и 1 л вода. Билките се заливат с кипящата вода и се оставят 10 минути да се запарят. Прецеждат се. Приготвя се отделен съд със студена вода и две чисти кърпи. Едната кърпа се потапя в горещата билкова вода, като се държи за сухите краища, а се напоява само средата. Изцежда се.
Върху предварително почистеното лице се поставя толкова гореща кърпа, колкото може да се понася. Компресът остава 5-10 минути на лицето. Веднага след това втората кърпа, напоена в студената вода, се поставя на лицето за 3 до 5 минути. Процедурата с двете кърпи се повтаря три пъти.
Прави се в легнало положение, при напълно отпуснато тяло, като се диша бавно и дълбоко с корема. За да се поддържат водите при необходимата температура, в студената вода се пускат парченца лед, а горещият съд се поставя върху котлон, включен на най-слабата степен. Кърпата се поставя така, че да остане отвор на носа за дишане.
Веднага след процедурата умората е изчезнала от лицето, то е свежо и розово.
Според японските лекари особено полезни са горещите компреси при стягане и болки в разменете поради продължителна работа в седнало положение.
Горещи компреси не се правят при кожа с червени жилки, при общо зачервена кожа, при възпалена или раздразнена кожа. Не ги понася и сухата чувствителна кожа. В тези случаи са подходящи компреси с хладка билкова вода.
Кои билки най-често се прилагат в козметичната практика?
Листа от роза. Тонизират, изглаждат и успокояват всяка кожа. Прави се запарка от 2 шепи листа от рози в 1 л кипяща вода. Оставя се 10 минути настрана от огъня, после отново се загрява, без да заври. Прецежда се.
Невен. Има силно лечебно действие. Успокоява, дезинфекцира, помага да зарастват раните. Намалява мастната секреция на кожата. Прилага се при всяка кожа, но най-вече при мазната.
Жълт кантарион (Звъника). Почиства, иросветлява и освежава кожата. Лекува малки наранявания. Прилага се при мазна, ши- рокоиореста, груба и нечиста кожа.
Копър. Полезен е при суха, грапава, лющеща се кожа. Изглажда я.
Магданоз. Действа противовъзпалително, успокояващо. Подобрява кръвообращението. Полезен е при свръхраздразнена, „неспокойна“ кожа.
Мента. Прилага се при мазна, нечиста, широкопореста кожа, кояго стяга и изглажда.
Мащерка. Отваря и чисти пори че, регулира мастната секреция. Прилага се при нечиста и възпалена кожа.
Маточина. Освежава вялата, застаряваща и отпусната кожа. Препоръчва сe за компреси и при мигрена.
Лайка. Подходяща е за всяка кожа. Влияе особено благоприятно върху суха и лющеща се кожа. Избелва я, почиства, успокоява, действува противовъзпалително.
Липа. Подобрява кожната обмяна. Почиства кожата, освобождава я от токсичните продукти. Подходяща е за всяка кожа. Добра е комбинацията на липа с лайка.
0 Коментара