Из сьседните апартаменти лаеше куче. Долу Златев се разхождаше около колата: чакаше. Чакаше и охраняваше – докторът вече бе имал неприятности. Трябваше да изтърпи някакви си десетина-петнайсет минути, без да вика. Викането бе строго забранено. Вместо него:
– Ухапи ми ръката.
По-добре погледнете Златев да не е застанал на слънце. Светла се усмихна. Виждаше част oт прозореца с короната на раззелененото дърво и птиците, които прелитаха… Такова дърво имаше и в градината на детството й – едра ябълка петровка, и тя я населяваше е необузданата си тогава жизненост. Светът бе създаден да му се радва: жуженето на пчелите, ниските сребърни върби, смолата по обелените стебла на черешите, високата трева, която достигаше с ръце, провесила глава надолу от ниския и прав като висилка клон. Едно от досадните съседски деца я бе уловило с примитивен фотоапарат и на черно-бялата снимка тя бе като прилеп, захапал ябълка в съня си… Упойката беше местна: усещаше първите приливи на приятно отпускане и далечна еуфория. Страхът, който за миг се бе опитал да се настани в съзнанието й, се изцеждаше бавно и виновно. Напрегнатостта, този лош навик, се разбиваше в зелената корона на дървото и зашеметена падаше надолу – прилеп, захапал ябълка в съня си. Притвори очи. Жената на доктора потракваше с легенчета и инструменти, както всяка домакиня би се суетила около тенджери и прибори. Това действаше домашно и успокоително.
– Как сме?
Звучеше свойски. Всъщност бе загрижено Едно трудно прикривано безпокойство, кръжащо около специалния стол И тя бе загрижена: Златев беше сам и нямаше кой да му каже да не стои на слънце.
– Добре.
Отговори и разбра, че слюнката може да бъде гъста и лепкава като смола.
– След малко започваме.
Това беше докторът. Нисък, дебел, светли очи, които напомняха размити водни боички – цвят, който до неотдавна Светла получаваше за небето в час по рисуване. А то не се виждаше, закрито от раззелененото, разперено дърво, пораснало точно тук да пази прозореца, така както долу Златев трябваше да остане да пази къщата. Кучето отново се обади. Гласът бе злобен и тъничък. Принадлежеше на някой преносим и в джоба пинчер. А може би и на Иванката. Стана й смешно. Жената на мъжа, с когото ходим, винаги беше нещо, с което можем ла се позабавляваме. Скоро всичко щеше да мине Само една дреболия, й бе казал Златев и тя му вярваше. Виждаха се от няколко месеца и
знаеше, че за първи път с влюбена.
А той? Той беше различен. Различен от тълпата нейни връстници, които искряха от глупави шеги, спортна жизненост и самочувствие, поддържано от родителско притежание на движими и недвижими вещи. Момчетата се притесняваха, губеха самонадеяност и бързо се отдалечаваха, ако изобщо бяха имали смелост да я приближат. Застинала. Изглежда, това бе точното определение за нея, защото както откровено ненавиждаше излишните жестове и думи, така не бе и привърженичка на онези плитки игри, които оживяваха и поддържаха интереса. Начинът й на обличане също не предразполагаше. И дрехите й говореха, че е студена, неподвижна и надменна: черна блуза, черна пола, обувки и чорапи, огромни яркочервени колан и чанта. А ръкавиците – тънки, паяжовидни и също черни, не сваляше дори когато докосваше някой втвърден от спорт и стрес момчешки врат.
Със Златев често ходеха по заведения и неизменно привличаха погледите. Водеше го и в дискотеки, кьдсто връстниците й го гледаха като бяла врана, а момичетата следяха с любопитство грижите й за него: трохичка от пастата на устата, капка от кафето върху панталона. Не знаеха да я съжаляват ли, или да й завиждат Смътно долавяше
проникването на тънките инструменти.
Жената на доктора попи капчиците пот от челото й. Интересно, че можеше да отделя влага, след като устните й бяха пресъхнали. Опята се да благодари и кимна с глава, а жената се се изплаши:
– Не се движи, сега свършваме.
Златев сигурно стоеше долу на слънцето в неизменната си поза със скръстени ръце, подбрана да отива специално на елегантната му фигура. Имаше държание на човек, недоумяващ, че е задържал нечие внимание. А тя го гледаше поглъщащо, говореше му, като сама се прекъсваше от бързина и желание да каже какво ли не, и неусетно побеждаваше вроденото си отегчение от нещата. Двамата се гордееха един с друг. Той нямаше навик да се оглежда, но понякога хвърляше поглед, колкото да се увери, че притежава уникат. Светла може би не беше чак дотам топла и вълнуваща, но присъствието й караше останалите полети обилно с руж и накъдрени млади жени да изглеждат евтини и безвкусни в шарените си дрехи.
Нейното бе класическа хубост – всепризнавана, но и същевременно за ценители.
Повдигаше й се Жената я усети:
– Още малко. Свършваме.
Поднесе бяло легенче и червените й нокти приличаха на пръски кръв по стените. Вероятно беше на годините на Златев и при нея това беше отблъскващо. А у Златев Светла бе сигурна, че обича на първо място именно възрастта. Възрастта като нещо непознато, мамещо в отвъдно, което и помагаше да се чувства жена. Златев бе обвит в изтъняваща и сякаш чуплива кожа и затова й се струваше по-достоен за внимание и обич. Рехавият му залез събуждаше у нея нежност и майчински инстинкт, болезнено желание да го закриля като малко дете и да оплаква безпомощността му пред неумолимото време, което й го отнемаше все повече, все повече…
Помнеше топъл есенен ден в градината на своето детство. Той изглеждаше безкраен. Не се прибра за обяд въпреки виковете на родителите си, които ценяха топлото ядене и студенината в човешките отношения. Бе се приютила по високите клони на ябълката петровка и държеше в ръце сочния есенен ден, ухаещ на пчели. Беше чела, че лъвицата майка хваща антилопа и без да я убива, я носи на малките лъвчета, за да се научат те как се прави това.
Спомни си го, когато не след дълго слънцето достигна хоризонта и денят бавно започна да изчезва, разкървавен и разкъсван от лъвчетата на залеза. Така беше сега и със Златев. Тя наблюдаваше със свито сърце тъмните петънца по ръцете му, златото в зъбите, ситните бръчици по лицето и знаеше, че някъде наблизо го дебнеха, готови да й го отнемат, малките лъвчета на старостта, а може би и на смъртта. Това я разнежваше, извикваше у нея желание да го пази, закриля, да го приютява като дете.
– Иванката мина петдесетте, от години не живея с нея, но не мога да се разведа. Не, не заради децата, те са големи, поели са своя път. Заради нея. Не мога да й кажа: сега вече, като не ми трябваш повече, си свободна, защото съм решил да си устройвам живота отново…
Това беше заявено още в началото и застана като кръгъл предупредителен знак пред очите й. Колкото и да бе странно, именно Иванката, както той наричаше съпругата си, му осигуряваше тунел за измъкване, следователно свобода.
Бе избрал най-удобния начин да не се обвързва.
В края на краищата не можеше да се развежда заради всяка привлекателна млада жена, която се изпречваше на пътя. Ето и сега Светла чувстваше около себе си анонимност. Той не бе влюбен в Светла, без която не би могъл да живее или нещо подобно, а в момиче, което ласкаеше самолюбието му. Бе очевидно, че е свикнал на подобни приключения, а тя вярваше, че ще го накара да я забележи. Не непременно брак, но с години: три, четири, пет. Не искаше нищо от онова, което предлагаха връстниците й: панелна стряха и все по-уголемяващ се телевизионен екран като око на душата.
Проклетият малък пинчер отново лаеше, но като че ли го бяха преместили далеч, много далеч. Не искаше дете. Нямаше време и желание да се разсейва с друго освен Златев. Това, което можеше да се превърне в трагедия и да разруши живота на една жена преди десетилетия, на нея й се струваше случка без значение. Дреболия. Така беше казал Златев: дреболия. Да, една несъществена дреболия, около която по понятни причини нямаше защо да се вдига шум. Не напразно я предупредиха да не вика. Защо да вика, отдавна не я болеше и не чувстваше нищо. А този вик? Сигурно е жената на доктора. Не разбира, не си спомня да е последвала съвета и да е ухапала ръката й. Движенията на доктора стават нервни и груби. Опитва да повдигне глава, но не успява. Клепачите й също са залепнали. Чува гласа на Златев:
– Как сме?
И той като жената задава въпроса в множествено число. Сигурно му е прилошало на слънце. Или не… Може би вече наистина не можеше без нея и се беше качил. Тогава защо не бе доловила звънеца? Само от време на време онзи кучешки лай, който говореше за зла и дребна порода принадлежеше на някой пинчер или на Иванката… Като спиш с един мъж, не е възможно да не си представиш поне веднъж жена му. Златев говори: като че ли ще замине за осем дни. Чудесно! Докато се върне, тя ще се възстанови. От какво? Нали това е дреболия. Някаква дреболия. Какво? Какво казват? Вече бил заминал… на работа в Африка. Не е вярно! Всичко живо знае, че не може да понася слънце. Още преди седмица… не си спомняше такова нещо. Срамно е, че още лежи. Надига се. Но защо я носят на ръце?… Нали тя трябваше… да помогне на Златев… да си полегне със студен компрес или… С какво друго – защо не се сещам? Жалко. Не може да чуе… защо… точно… сега.. зами…на…ва… Кучето изведнъж се разлайва и заглушава гласовете наоколо. А дървото?… Защо и то… тръгва! Тръгва с клоните си напред… разбива прозореца!… Не, това не е моята ябълка петровка, нито сребърните върби… Вече не влиза никаква светлина, никакъв въздух… И всичко потъва в мрак.
Мрак, захапал ябълка в съня си.
0 Коментара