Едно, две – вдишваш. Три, четири – издишваш. Така уж човек не се изморявал. Някои пък умират за правила – да ги измислят и да ги следват. Сто и двайсет години искат да живеят.
Малина ускори крачка. Сега двамата старци сигурно са пуснали подире й погледи като хрътки. Още щом ги застигна по пътеката, лепнаха по една туристическа усмивка на обгорелите си лица и взеха да я съветват: много била запъхтяна, файда от такава екскурзия нямало. Тя да не се сърди, че й дават акъл, не се познават наистина, но те са туристи от половин век и ще й кажат – ритмичната крачка е всичко. Като природните ритми – всичко претеглено и премерено. Няма умора, има дълголетие.
Тя ги остави е една полуусмивка. Раз-два, три-четири. Глупости! Най-много да ти изскочи сърцето от усилие да го вкараш в ритъма. Ритми… Първо детството, после младостта, после припреният ритъм на любовта, монотонният ритъм на брака… А сега – аритмия. Разводът е антиритъм. С екскурзии ли да го лекуваш, раз-два ли, с какво?
Не беше се качвала в планината от ученичка. Омъжи се на осемнайсет, а детето вече е в трети клас. Него Камен всяка неделя го водеше при майка си на село, а с тях трябваше да ходи и тя. За приличие. Мъжът й, разбира се, не я караше насила, но тя не можеше да допусне да я одумват в оня род и в онова забутано село, затова винаги тръгваше с него. Едва последните месеци преди развода ги оставяше сами с детето. Преди това мърмореше, понякога натякваше за жертвата, която прави, но сега му наговори всичко накуп. Че нямаше свой живот, че си опропасти младостта, че се отказа от всичките си привички, от всичките си интереси заради него и заради детето.
Нито следване, пито приятели, пито екскурзии и ресторанти.
И ансамбъла остави, и всичко! Той отваряше уста да й припомни, че не е искрена, че тия неща ги имаше и сега, но вече не й стигаше дъх да ги грабне наведнъж, защото ако се откажеше от едно, с две нови го заместваше. Все й беше малко и все й беше празно. Казваше й го спокойно, без желание за кавга, а тя си обясняваше спокойствието му е гузността заради другата. Тогава го подхващаше отново:
– Всичко пожертвах за тебе… А ти, за някаква си… Поне да беше по-хубава от мене или по-млада…
Опитваше и така, и така. С обвинения и молби, с крясъци и унижение. Каза му даже, че вече е претръпнала, може да понесе измяната му – нека ходи при другата! Година-две – ще му мине. Само да не се развеждат. Защото детето… хората… Нека всичко остане така, тя няма да му пречи. Пожертвала е толкова, ще пожертва и гордостта си.
Тогава той стана и с най-тихия си глас, е най-тъжния си глас й каза:
– Ти можеш да пожертваш всичко, на което не държиш. Знам. При това го правиш ефектно, за да го оценят. Но да се откажеш от нещо, което ти е скъпо – на това не си способна.
Тя скри стъписването си с крясък:
– А онази способна ли е? – Камен събра вежди и я погледна студено.
– Не се сравнявай с нея! – после се овладя и хвърли през рамо: – Да, способна е. Затова…
– Ха-ха! – изсмя се Малина, за да заглуши думите му и да не чуе: „Затова я обичам.“ Смехът й горчиво заседна в гърлото.
Тая cедмица мина последното дело. Всяка неделя детето ще бъде с баща си – на село, разбира се. За пръв път Малина не искаше да остане сама. И за пръв път след толкова години тръгна към хижата. Задмина много хора. Лицето й гореше. Искаше да удави мислите си, да не вижда, да не чува. В какво сбърка, в какво?
Изпревари всички и когато пътеката се белна отпреде й, пуста и спокойна, с гора откъм града и поляни нагоре, намали ход. Есенното слънце туптеше в бузите й, жареше раменете й, нахлуваше в ушите й с птичи песни. Трябваше да се измъкне от тая дупка, да се отърси от миналото. Животът е хубав, хубав е!… Даже извика. Ето, и истерична става. Не бива да е сама. Да имаше поне с кого да поговори. Къде останаха онези старци с ритмите? Не, няма да ги чака. В хижата все ще има хора, просто да чуе човешки глас.
Беше най-старата хижа в тая планина. Малка, с две колони и масички отпред. Градът се мержелееше долу в мътното. Тя пое дълбоко въздух и пак я обхвана онова познато от младостта чувство, когато погледнеше градската сивота отвисоко. Тук е истината, хора, мислеше си. Защо са всичките ви ежби, всичките ви страсти, цялото ви препускане? Мъгла. Сякаш ви няма в нея. Струва си да живеете само заради слънцето, заради тоя простор. А когато не ги виждате или стигат до вас през тонове мътилка, не е ли смешно да приемете всичко на сериозно?
Поразходи се наоколо и хладината на склона плъзна по тялото й. Наметна отново якето и влезе вътре. Поръча си една чорба и приседна на първата маса. Не бързаше да яде. Гледаше ароматната пара, която трептеше от дъха й, и си почиваше. После дойдоха старците. Заситниха с чинии към нейната маса и когато им кимна, припряно заизваждаха от джобовете си сандвичи, варени яйца, ябълки. Малина поддържаше разговора, а от време на време несъзнателно отправяше поглед към прозорчето на шубера. Там се показваха ту жената, ту мъжът, подаваха на туристите едно-друго, приемаха празните съдове. Никаква нервност не забеляза у тях. Бяха мили с хората и спокойни като октомврийското слънце. Защо я заинтересуваха тия обикновени хижари, петнайсетина години по-стари от нея и сигурно с вече големи деца? Мъжът беше облечен в пуловер от домашна разплитана прежда с какви ли не цветове. Косата му едва белееше тук-там, а очите му пронизваха като хайдушко подсвиркване. Женицата, русолява и оправна – в което и столетие да я пуснеш, все ще свърти дом с кротките си очи.
Старците, разбрали от погледа й, че не ги слуша, поясниха уж между другото:
– Ако не са хижарите, загинали сме. Без бобец и горски чай тая пътека тревясва… Ама и те без нас са загинали!
– Защо? Какво им е? – не сдържа любопитството си Малина.
– Ами… Такова едно положение – модерно. И двамата са разведени, парени са, та не щат да подписват. Събрали се и чак от не знам къде си дошли тук. От одумки ли да се скрият, от друго ли – те си знаят. Та хижата им е всичко.
Малина изпъна тяло и стрелна с поглед прозорчето. Всеки разговор за развод я напрягаше. Значи и този е оставил жена и деца, а тая кротушка е сменила жена му! Все същата история – навсякъде. Хора планинари, мислиш си, всичко край тях трайно, уравновесено, пък и те…
Тогава ги видя отново през шубера. Бяха седнали да обядват на другия край на кухнята, един срещу друг. През малкото прозорче се виждаха само част от лицата и ръцете им. Ядяха с пръсти. Вземаха нещо от един тиган, единият отхапваше и остатъка пъхаше в устата на другия. После вторият посягаше и половината от своята хапка даваше на първия. Отчупваха и хляб и всеки слагаше залъка в своята уста. Малина постоя така втренчена. Не можеше да откъсне очи от ръцете, които се кръстосваха над масата. Представи си своя Камен да храни така другата и прихна нервно:
– Големи хора, пък се вдетиняват!
Старците я погледнаха благо. ‘
– А, не е туй, дето си мислиш. Не е закачка. Ами гъби ядат. Доньо ги бере по поляните.
– Какво като са гъби! — надигна глас Малина. — На гимназисти ли трябва да се правят! Глезотии…
– Той, Доньо, разбира от гъби, но може да се случи някой двойник – затова. Да не го изяде един от двамата, та да се отрови, а другият да остане. Пък хижа е, далече от болници. Затова делят гъбките – всеки да кусне от всякоя.
Малина грабна нещата си, сбогува се набързо и изскочи навън. След мрака на хижата слънцето прободе очите й. Поспря на полянката. Тя никога не би могла така – да хапне от отровния залък на другия, за да го последва. Може би това е, заради което Камен… И я парнаха думите му. „Не си способна да пожертваш нищо, което ти е скъпо.“
През страничния прозорец на кухнята ги видя отново – притихнали и защитени от всичко с най-силната противоотрова.
Малина възви по пътеката и внезапното й хлипане потъна в лещака.
0 Коментара