Да се запазят плодовете и зеленчуците за по-дълго време в такова състояние, в каквото са откъснати, значи да се отстранят причините за бързата им развала. Тия причини са излишната влага, топлината и вредното влияние на микробите.
Първото условие за сполучливото и по-продължително съхраняване на пресни плодове и зеленчуци е те да бъдат узрели, а не презрели, да са абсолютно здрави, без всякакви петна и откъснати с дръжката.
В големи количества плодовете и зеленчуците се запазват много добре в плодохранилища. В отделните домакинства за запазването им се използуват сухата и хладна изба, таванът, северна стая, в която температурата не спада под 0°, и трапове, на които се оставят отдушници за проветряване.
Отделените за зазимуване продукти трябва да се проветряват от време на време. През топли и слънчеви дни прозорците на избите и таваните и отдушниците на траповете да се отварят.
Материалите, които се използуват за съхраняване на плодовете и зеленчуците, трябва да бъдат чисти и без миризма. Най-подходящи са ситен речен пясък, пепел от дървени въглища, дървени и коркови стърготини, хартия, житни трици.
Зеле
То е устойчиво на студа, не замръзва дори при температура 6-7 градуса под нулата и лесно се запазва за дълго време. Подходящи за съхраняване са късните сортове зеле — бързовско, ликоришко бяло и др.
Изтръгват се с корена здрави, добре развити глави зеле, завързват се две по две с канап и се заканват в суха изба на прът или опънато въже с корените нагоре.
Червеното и цветното зеле се запазват по същия начин.
Картофи
Най-подходящи за съхраняване са късните сортове картофи. В малки количества се запазват насипани в щайги, плитки сандъчета или кошове, които се държат в суха и хладна изба. При по-висока температура и влажен въздух картофите покълват и стават негодни за употреба, защото съдържат отровното вещество соланин. За препоръчване е от време на време да се преглеждат, за да се изчистят кълновете и се отстранят повредените картофи.
Моркови, целина, пащарнак
се запазват в изба, като се наредят на пластове на височина 50-60 см. Между всеки пласт се насипва сух, чист пясък.
Магданозените корени се запазват най-добре, като се насадят във влажна пръст в сандъче или саксия и се държат в топла изба или в стая по възможност по-близо до прозорец.
Кромид лук
се запазва лесно и за по-продължително време, стига да не е каба, да е добре изсушен и със запазени външни люспи. Съхранява се най добре на сплитове, покачени на сухо проветриво място или насипан в щайги. При опасност от измръзване се покрива.
Чесънът се запазва като кромид лук.
Праз лук
Преди да се пристъпи към съхраняване на праза, изрязват се листата до половината, почистват се наранените листа и се поорязват коренчетата. Съхранява се в мазе, като се заравя 15-20 см в пясък или на открито, засипани с песъчлива пръст.
Ябълки
За съхраняване са годни предимно зимните ябълки. Най-добре се запазват сортовете: кандиле, айвания, тетовка, циганка, княжева зелена, белфльор и др. Увити в хартия се нареждат на етажерки, в щайги или сандъчета и се държат в суха, хладна ивба или северна стая. Между редовете се слагат дървени стърготини или слама. Преглеждат се от време на време, ва да се отстранят наранените.
Круши
Най-подходящи за запазване са зимните круши. Съхраняват се увити в хартия и наредени на един ред на етажерки или щайги. Държат се в сухо и хладно помещение. При температура по-ниска от 0» плодовете потъмняват.
Дюли
Съхраняват се както крушите. Най-подходящи за запазване са местните сортове, които са по-дребни, с твърдо месо и по-ароматични. Внимава се да са със запазен мъх.
Грозде
То е сочен плод и запазването му е по-трудно. Подходящи за запазване са сортовете болгар, хамбургски мискет, димят, резекия, които са с твърда здрава ципа.
Прилагат се два начина ва съхраняване на гроздето – със суха и със свежа чепка.
В домакинствата се прилага първият начин, тъй като при него не се изисква специално помещение, а може да се използува обикновена стая, в която температурата не спада под 0°.
Гроздовете се отрязват с дълги пръчки и се навързват на весла дълги 70-80 см., като се внимава гроздовете да не се опират един о друг. Отрязани без пръчка, гроздовете се запазват, като се наредят на етажерки или се навържат по 2 грозда на канап и се закачат на опънато въже или прът.
Гроздето се преглежда всеки 10-15 дни, за да се очистят загнилите зърна.
0 Коментара