Жулиета, така моите млади съседи кръстиха бебето си, въпреки разногласията за името между двете сродени фамилии. То беше пухкаво, мъничко същество, което се нуждае от много грижи. И както е „редно“ в наше време, отглеждането му трябваше да бъде поверено на една от… бабите. От това възникна конфликтът в семейството на Светозар и Камелия Гочеви.
— Майка ми е лекарка и по-добре ще се грижи за детето — настояваше той.
— Искаш докажеш, че моята майка е проста — наежи се тя, готова да защищава „семейната чест“ на родителите си.
— А баща ми е професор. В моето семейство Жулиета ще получи по-добро възпитание.
Като че ли сложи съчки в огъня…
— Щом толкова са ти мили „професорите“, иди си при тях!— избухна Камелия и в следващия миг съжали. Но късно! След няколко дни Светозар посети една юридическа консултация. И думата „развод“ в продължение на месеци се развяваше като бойно знаме в новия им апартамент, попадайки в ръцете ту на единия, ту на другия…
А сега — малко история. Запознаха се на бригада в едно ТКЗС. Тя следваше Агрономическия факултет, той завършваше ВМЕИ. Родителите на Светозар му готвеха „блестящо“ бъдеще. Професорът по текстилна техника държеше синът му да защити кандидатска дисертация в неговата катедра, да получи звание и да тръгне нагоре по стълбицата на общественото издигане. „Програмираното“ изкачване трябваше да завърши може би с това, че семейство Гочеви да бъди сродено с виден представител на художествената интелигенция или известен политически деец. Друг ход на „събитията“ не се предвиждаше.
Често говорим за еснафство в духовната сфера.
И то си има своите непоклатими „атрибути“ Това не са само скъпите вещи, книгите, които се покриват с прах по рафтовете на огромните библиотеки, пианото, чийто капак стои винаги затворен. Поставяйки се в центъра на вселената, съвременният еснаф се пристрастява до такава степен към проблема за собствената си кариера, че в нейното осъществяване са длъжни да участвуват и децата му. Те учат солфеж, ходят на балет, посещават курсове по чужди езици и нито за миг не „отстъпват“ своето „превъзходство“ над другите, чуждите деца.
За осъществяването на всичко това бащите и майките влизат в
близки контакти с учителите, правят им подаръци,
превръщат абитуриентските балове в пищни карнавали, които често им струват по няколко заплати — тоалетите на чедата им са вносни, модни, непременно единствени и неповторими. А конкурсните изпити за влизане във вузовете? Не децата — самите родители определят специалността; те подават документите им, търсят учители да ги подготвят, издирват близки и познати, за да „помагат“ на синовете и дъщерите. В деня на изпита стоически изчакват петте часа край учебното заведение.
Ако можеше, дори биха влезли самите те да освободят чадата си от приемни изпит — това особено голямо затруднение. След обявяването на резултатите „битката“ продължава. Мобилизират се всички „връзки“, за да се превземат вратите на висшето учебно заведение… После — „топло местенце“, „доходна длъжност“, „сполучливо реализиран брак“, разбира се, „по любов“, но до толкова, доколкото да не изостават от модата на века. В същност любовта за тях е изгоден съюз между двете сърца. Ако родът, с който стават сватове, стои на по-ниско обществено или образователно стъпало — това се смята за назадничавост в настъпателното движение на еснафа.
Така се случи и със Светозар. Неговата посредственост не отчайваше родителите му до завършване на висшето му образование и назначаването му в научен институт. Но независимо от разбиранията на „възрастните“, професорският син и дъщерята на управител на магазин — Камелия, сключиха брак… Това срина „надеждите“ на Светозаровото семейство и накърни „честолюбието“ на сватовете.
Въпреки просторните апартаменти и на двете фамилии, младите се принудиха да живеят на „свободен наем“, все пак разчитайки, че сърцата на родителите им не са от камък. И не се излъгаха единствена и галена дъщеря, Камелия първа направи „пробив“. Майка й, продавачка в “Плод и зеленчук“, тайно я посещаваше на лекции и мушваше в чантичката й по някоя солидна банкнота (виждате ли, ние сме по-щедри, пък и с парите разполагаме както си искаме), подпомагаше я с вносни тоалети от „Тексим“. По невидими пътища тези „срещи“ станаха известни и на професоршата.
По-горни от нас ли са те! — мислеше със злоба тази наглед благородна дама с побелели коси.
И последва главният удар — по „бащина линия“ на Светозар подариха спалня, поръчана специално.
И родителите на Камелия ощастливиха младите с по-малко вкус, но с повече вложени средства. Един ден те пренесоха в единствената им стаичка най-скъпата гарнитура за хол.
Професоршата направи вноска за кола, търговката — вноска за апартамент и, за да не измъчва дъщеря си, започна да готви в къщи и за младото семейство — връщайки се от лекции, Камелия пренасяше канчетата с храна до квартирата си.
В съзнанието на младите съпрузи постепенно узря разбирането да превърнат разпрата между двата рода в прекрасно „доходно“ средство.
Защо да помиряват непримиримите.
„Тайните“ дарения на едната страна нарочно ставаха „явни“ за другата. Камелия престана да се измъчва с различните латински названия на растенията — и без това нямаше намерение да се „пържи“ по блоковете на ТКЗС-тата. Само за една диплома не си струваше трудът… Светозар не се яви на обявения специално за него конкурс за научен сътрудник. И инженерите не са останали без хляб! Нека си поживеят двамата, докато още са млади…
Трагично приеха тези факти и „Монтеките“, и „Капулетите“, както на шега младите наричаха родителите си. Но затова пък скоро ги ощастливиха с „наследство“. Името Жулиета носеше в себе си и романтичния смисъл на тяхната отстояла на „бурите“ любов, и сатиричното жило спрямо враждуващите, чиито свади се бяха превърнали в истински бизнес за поколенията им.
Постепенно смисълът на живота на Светозар и Камелия се измести — от първоначалните им мечти и планове за професията и за живота не остана почти нищо. Зад тази граница те навлязоха дълбоко във водите на суетата и глезенето и се превърнаха в едни малки хищници — какво да си купят, как да се обзаведат, да имат още и още… Книги, култура, обществен живот — за тях просто „нямаха време“.
… Като послеслов на историята можем да кажем, че кошчето на пухкавата Жулиета ще се пренася ту в професорския апартамент, край Докторската градина, ту в просторната двуетажна къща на спирка „Бъкстон“ на бабата по майчина линия. Заедно с враждата, която ще разгорят в кръвта й двата рода, внучката ще получи и „материален израз“ на себичната им любов. В спестовната книжка на бебето дядото, управител на магазин, ще осребри чувствата cи на първо време с една хилядарка. Няма да остане назад и професорското семейство.
Тази история може да бъде измислена, случката може да е прочетена отнякъде, а конфликтът и враждата между двата рода може изобщо да не съществува.
Но почти повсеместно явление стана у нас да бързаме да дадем на децата си всичко наготово, да ги претрупаме с удобства, да отнемем всяка възможност на дъщерите и синовете си за евентуално затруднение, предвиждайки го още в ранното им детство и стараейки се да го предотвратим.
Започнахме със законното искане — децата ни да живеят по- добре от нас. Това произтича от нашите повишени материални възможности.
Но не изгубихме ли мярката? Няма ли опасност един естествен човешки стремеж да се превърне в сериозен педагогически и социален проблем!
0 Коментара