Освобождението от османско иго завари България без нито една акушерка и лекар-акушер. В своя доклад до княз Дондуков-Корсаков губернаторът на София Алабин подчертава, че в града няма нито една болница, нито един лекар, нито един аптекар.
Със специално решение на общинската управа на 13 октомври 1879 г. в София се назначава първата „градска баба“. Къде са раждали българските майки може да се види от данните в статистическите регистри след 1880 г.: „по пътя за лозето“ или „на гости у кума“.
По-старите жители на столицата пазят спомена за жълтата сграда, разположена между улиците „Струга“, „Цар Самуил“, „Клокотница“ и площад „Банишора“. Тя е открита на 19 ноември 1903 г. Повече от седем десетилетия в нея се помещаваше първата у нас акушерска болница „Майчин дом“. В неговите зали, под неговия покрив за първи път видяха белия свят повече от 80 кил. български граждани.
Първи стъпки
Повече от 20 години са нужни на българската буржоазия, за да открие обществена болница за акушеро-гинекологнчна помощ.
В първата сграда, която имала формата на буква „П“, са разкрити 42 легла: 20 родилни и 22 гинекологични. Съвременниците й описват по следния начин обстановката: „Родилната стая е с едно обикновено легло, мраморна масичка и дървена маса, на която са поставени везни за измерване на новородените. Малка цинкова вана под 2 крана за гореща и студена вода допълват описаната обстановка. В болничните стаж леглата са железни, с метална мрежа, сламеник и върху него вълнен дюшек.“
Необходимата за тоалета на болните вода в началото се стерилизира на примуси, а по-късно се прави специален казан. Бельото се пере в едно корито и едва no-късно се изгражда пералня с… 3 корита.
Пари няма. Те са нужни за воденето на три войни, коя от коя по-безсмислени.
Руската акушерска школа
Най-характерният момент в развитието иа „Майчин дом“ е, че архитектурно и функционално тя е строена по образец, взет от прогресивните традиции иа руското акушерство. Според някои данни проектът на клиниката е на руски архитект. А по-нататъшното развитие на болницата илюстрира здравите връзки между българската, руската и съветската медицина.
Първият лекар — управител на „Майчин дом“, е д-р Димитър Стаматов. Роден в Шумен, завършил гимназия в Русе, той следва медицина в Киев. Закърмен в духа на здравите хуманистични принципи на руската акушерска школа, той поема ръководството на първата акушерска болница в новоосвободената страна и въвежда фанатичен ред и чистота.
През 1907 г. управител на болницата става патриархът на българското акушерство, бъдещият народен лекар д-р Методи Славчев. Роден във Велико Търново в многобройно семейство, той завършва Московския медицински институт като стипендиант със званието „врач с отличием“.
След Първата световна война в София се слагат основите на първия в страната медицински факултет. „Майчин дом“ е база на Катедрата по акушерство и гинекология. Неин първи ръководител е видният руски професор Г. Е. Рейн, възпитаник на Петербургската военномедицинска академия и професор в Киевския медицински факултет.
Героизмът на пионерите
Дори за неспециалиста не е грудно да си представи героизма, е който по онова време са работили тружениците на „Майчин дом“. Болничният персонал се състои от трима лекари, две акушерки, още толкова сестри и десетина други служители.
„Едно от най-трудните задължения на лекаря-ординатор съставляваше безспорно безотлъчното 24-часово дежурство — пише за това време д-р М. Славчев. — То прави ординаторската служба в „Майчин дом“ една от иай-мъчннте, тъй като при трима ординатори трябва да се дежури всеки трети ден.“
Двете акушерки трябва да дежурят през ден в родилната зала, понякога по цяла нощ. Лекарят-управител е безмилостен и към себе си — всяка приета жена се преглежда от него и едва тогава постъпва в съответното отделение.
Представа за жените, преминали през клиниката, дава отчетът за 1909 г. Според него са били приети „2444 българки, 189 еврейки, 28 немцойки, 20 циганки, 7 сръбкини и 5 румънки.“ Професионалната структура на жените е типична за епохата: 2858 са домакини, 45 учителки, 26 шивачки и 16 слугини. Тук раждат жени от София, Пловдив, Кюстендил, Враца, Велико Търново, Русе, Стара Загора.
“Майчин дом“ — Алма Матер за българските акушер-гинеколози
Още в първите години от съществуването на болницата работещите в нея въвеждат новостите в диагностиката и лечението. Днес някои от техните нововъведения изглеждат смешни и дори жалки, но не трябва да се забравя колко трънлив е пътят на новото.
Почти анекдотнчио звучи мотивировката за използуването на гумените ръкавици за преглед: „Въведоха се каучукови пръсти при изследване на всички амбулаторни, с което се предпазиха ноктите иа господа докторите от замърсяване.“
Тук се извършват първите операции: налагането иа акушерски щипци, екстрахирането на плода. За да се извърши цезарово сечение, е трябвало да се иска разрешението на градоначалника.
Повече от 10 хиляди български лекари са се обучили в „Майчин дом“ и са овладели принципите на майчиното здравеопазване. Възпитаници на клиниката полагат основите на акушеро-гинекологични отделения и болници в София, Пловдив, Варна, Плевен, в почти всички окръжни градове.
От 1907 г. до 1944 г. клиниката е единствена в страната база за обучението иа акушерки.
Днес жителките на София и жените от страната, които се нуждаят от високоспециализирани грижи, имат на разположение един истински дворец на здравето — Научноизследователския институт по акушерство и гинекология при Медицинската академия. В него годишно се раждат повече от 6500 деца. Над 130 хил. нуждаещи се от цялата страна получават консултатинвна помощ, а 22 хил. жени — специализирани болнични грижи.
От 5 години „Майчин дом“ не е вече болница. Но историческата сграда, една от малкото останали от онова вълнуващо време, трябва да бъде съхранена за поколенията, и може би да се превърне в музей на българската медицина.
0 Коментара