Няма що, поевропейчихме се. Научихме се да пътуваме във влака мълчешката, с поглед, забит в книжката (вестника, плетката) или премрежен от съсипителна дрямка. Затова искрено се радвам, когато в купето ми се случи някой да подхване сладка-сладка приказка, от която часовете и разстоянията се скъсяват.
Тъкмо това стана наскоро по линията София-Видин. Съседката ми отдясно, след като предварително се бе осведомила за произхода, семейното и професионалното ми положение, каза:
– Като сте журналист, що не дойдете да ги подредите наште управници на село, а? Правят си, каквото искат, ама бог високо, журналист – далеко…
Беше около шестдесетгодишна, с ръце, навъзлени от физическия труд, и преорано от мразове, жеги, ветрове и грижи лице.
– Разшумолиха се нещо из градищата, ама нас не ни поглеждат, че вярно, я къде далеко сме, два месеца път със самолет – пошегува се в нейна подкрепа мъжът и – тантурест, белолик, със светнали от скорошна почерпка очи.
– Какво толкова правят вашите управници? – попитах.
– Каквото си поискат – отвърна жената и нерадостно се засмя. – Не им е дошло наум да преместят реката да им тече в дворовете, не са пратили багерите и фадромите. Ама да им беше само това блаженето от държавното, живи и здрави да са. Пък те всичките си наредиха булките за чиновнички. Неуки, прости като мене, ама се издокараха с маникюри и надприказвай ги, ако можеш. Отивам веднъж. Де я Васила, ма? По работа, кае. Е нали работата й тука? Тука тя, ама й се наложило на жената да излезе по задачи. По задачи, по задачи – у тях си, значи. Чакай рекох си, да ги стресна. Тръгвам да се оплача, викам. Олеле, недей, че няма да мога да спа – смее се оная и е права да се смее, щото трябва да се жалвам баш на чича й. Та такива ми ти едни нашите… – врътна глава и сбърчи устни съседката ми, а сетне ненужно заоправя забрадката си. – Ама кога ли вярно ще се дигна до началниците на наште хаймани, в общината? Гледай сега, и то село като нашто, пет километра само от нас, а съвсем друго при тях. Ред има.
– Я кажи за магазинерките – подкачи я мъжът й.
– Какво да казвам, то същото. Уж трябва осем часа да стои, пък се вестне за два и си хване после пьтя. Тури табелка „За стока съм“, бре, да му се не види тая стока гаче ли от нея магазинът пращи, а за парче салам бягаме до съседното село.
– Ами за хляб? – отново я подсети мъжът. Изглежда, „програмата“ им беше оттренирана.
– Същото е и за хляба – подхвана тя. Фурнаджийките кога отварят, те си таят И като отворят, пак ги няма – отзад на техни хора пълнят чувалите за прасетата. После се вестнат и току кажат: хлябът свърши. Чакай бе, така ли се свършват три фурни? – викнах им веднъж. Нищо, правят се, че не чуват.
Жената вече нямаше нужда от подкана. Накипялото от години в нея бе потекло неудържимо:
– Чакай сега да ти кажа. И докторът е в тая команда. Отивам веднъж да ми пише едни илачи за кръвното, а той: „Мъж ти да дойде довечера да ми помогне малко нещо.“ Идва нашият, що да чуе? Оня го викал да му прави дюшемето. Чакай бе, дюшеме за една вечер ли се прави? – опънал се моят. А докторът се усмял: „Щом трябва, пак ела.“ Та така – цяла седмица откара тая помощ. Съди го моят, ама наум. Щото помни какво стана преди, като не отидох да прекопам на доктора царевицата. Бях дигнала кръвното, чернее ми чак пред очите – ни той идва да ме види, ни линейка дава да ме откйра до районната болница.
Вече не се сдържах и аз:
– Добре де, защо не кажете тия неща пред всички, на някое общо събрание примерно? – попитах.
– Мигар има човек в село, дето да не ги знае? — вдигна рамене тя. — Пък и синджир-марка тяхната.
– Е, доколкото разбирам, в съседното село не е такова положението.
– Съвсем друго е, ама и управниците им – съвсем други, все сред хората се врат, а не като наште.
– Значи и при вас може да стане така.
– Може, ама ако някой хване дебелата сопа и ги насмете – прихна жената.
– Добре, хайде да се договорим така – казах. – Минавам през другата седмица и вие ми разказвате същите истории, но най-подробно, с имена, дати и прочее Нататък аз си знам.
– Бива – кимва сьбеседничката ми. – Така ще ги подредя тия синковци, че цяла България да им види кирливите ризи.
– Ама чакай, чакай – неочаквано подскокна мъжът й, който напоследък беше замлъкнал. – Ти хубаво ще ги разкажеш, ама носле бял свят няма на видим.
– Мотиката от ръцете ми не могат взема. Пък ако искат, давам им я – наежи се жена му.
– Полека само. Я ела малко на въздух, че тука стана задушно. Хайде – заподканя я той нетърпеливо и тя го последва навън, макар и неохотно.
– Нищо няма да каже, щом е за официално – обади се четвъртият човек в купето, който дотогава само бе кимал с глава при разказа на жената.
– Защо да не каже? – възразих, въпреки че вече ме гризеше мрачно предчувствие.
– Мъж й се хвалеше в бюфета, че е изкупвач. И неговият хляб значи не е от малките. Знаеш ли там пък каква е яма? — поясни човекът.
Вратата се отвори рязко. Двамата ни спътници почнаха бързо-бързо да свалят багажа си.
– Да не забравя да си запиша адреса ви — надигнах се аз.
– Айде няма нужда – каза мъжът, – то във влака човек какви ли не ги дрънка.
– Но тези неща са много сериозни… — понечих да продължа навивката.
– Като са сериозни, намирай си ти и си ти описвай сам, нали затова ти плащат – нито на шега, нито съвсем троснато отвърна той.
Поне името на селото кажете – обърнах се с надежда към жената, която явно не одобряваше тази развръзка.
Тя обаче само вдигна мълчешката рамене.
– Е, хайде, довиждане. И не се сърди – протегна ръка мъжът. – Дребни риби сме ние, опитай се и нас да разбереш.
Застанах на прозореца да им махна за сбогом, а и с намерението да видя името на гарата. Видях го, но не го записах – нямаше смисъл. Моите нови познати слязоха от влака само колкото да се прехвърлят в друг вагон.
0 Коментара