Аржентинският писател Сесар Фернандес Морево разказва за историята на популярния танц и мелодия, родени в долината на Рио де ла Плата.
Тангото в Аржентина и другите латиноамерикански страни все още доказва своята жизненост и е един от убедителните примери, които портеньос (жителите на Буснос Айрес) привеждат на първо място, когато искат да утвърдят своята културна самобитност. .
Родината на тангото често е била предмет на горещи спорове в басейна на Рио де ла Плата. Къде се е появило по-рано то – в Аржентина или в Уругвай. Латиноамерикански специалисти смятат, че напълно вероятно е тангото да се е зародило в Африка, а после да е получило no-нататъшно развитие в Испания. Неговият първоначален вариант е възможно да е бил пренесен в Америка от черните роби и от андалузките преселници, чиято музика вече била изпитала върху себе си влиянието на африканските ритми.
Аржентинският специалист Ортис Одериго не свързва най-ранните африкански варианти на тангото с тези в басейна на Рио де ла Плата. Но дой привежда много сведения от XV век, които доказват връзката на латиноамериканската с андалузката музика и че андалуското танго е смесица от африканска и испанска музика.
В колониалния период вицекралят на Испания Вертис разрешил изпълнението на народни танци в театъра Ранчерия в Буенос Айрес. Любимият танц бил „фанданго“, който съдържал някои стъпки на тангото. Народният танц получил разцвет в средата на XIX век по време на управлението на диктатора Хуан Мануел де ла Роосас. Към края на века с разрастването на градовете тангото е отново характерна музика за селищата от Рио де ла Плата.
Танго портеньос се е зародило около 1880 г. в баровете на покрайнините
и в домовете със съмнителна репутация.
После тангото се обогатява с импровизирани стихове, които изпълнявали водачи на мулета и гаучо – „рицари“ на пампасите.
Аржентинската литература и тангото притежават една обща черта – носталгията. Тангото отразява страстния стремеж към изпълнения с приключения живот на гаучото или на несретника, на човека, от когото се е отвърнало щастието, или който е изоставен от любимата.
В Европа тангото се появява между Първата и Втората световна война като достига върха на своята популярност заедно с големия успех на своя изпълнител Карлос Хардел.
Личното обаяние и талант помогнали на певеца да създаде легендарния образ на аржентинския мъж – герой. Но ако трябва да бъдем честни, трябва да признаем, че очарователният популярцзатор на тангото
Хардел е бил французин.
Той се е родил в Тулуза през 1890 г., макар че живеел в Аржентина от тригодишна възраст.
Когато в наши дни тангото се изпълнява във филми или спектакли, на устните на зрителите се появява леко иронична усмивка. Но това не пречи да се долавят негови ритми в много съвременни популярни песни, например френски или… японски. В Япония тангото е толкова популярно, че оркестрите с източна педантичност изпълняват оригиналната мелодия, дошла до тях от Буенос Айрес.
Аржентинският кинорежисьор Симон Фелдман вярно характеризира тангото като мелодия на живота на Буенос Айрес. Но от време на време градът ставал безразличен, дори враждебно настроен към собствения си „глас“. Когато Фелдман прави снимките на пълнометражния си документален филм за тангото през 70-те години, той срещнал големи трудности по време на работата си, докато в Северна Америка и в Европа телевизията нетърпеливо го измъкнала изпод ръцете му.
Последните песимистични бележки – големите изпълнители на тангото живели кратко. Съществува едва ли не традиция – да загиват при нещастни случаи, като се започне от Хардел, загинал при самолетна катастрофа през 1935 г.
Понякога обаче мъртвите продължават да живеят в легендите, които засилват ореола около личността им. И досега се говори за Хардел. „С всеки ден той пее по-хубаво.“ Той има даже поклонници, които вярват или искат да вярват, че певецът още живее някъде в Латинска Америка.
0 Коментара