Таван
Боядисаните в синьо рамки на прозореца, самите стъкла са сковани от студ. Още не са се провесили висулките. Вечерта дълго, дълго вятърът виеше, мятаха се останалите от есента листа, вратите, неуплътнени добре, скърцаха.
Момиченцето, което майката и бащата си бяха взели за месец-два при тях, в големия град, на тавана, се беше сгушило в завивките… Няма, не мога да си представя по-голямо щастие от това. Малката стая, стоплена от диханието на бащата, майката и детето… Синята светлина на първия сняг, нощта…
Той заваля в едно с плахите, нежни стъпки на съня. Валя, валя… В таванската стаичка се промъкваше все повече белота. Беше толкова светло, че се сливаха мечтите и сънищата, измамата и щастиею, денят и нощта, нежността и топлото тяло на малкото момиченце, цялата белота на cвета навън…
То се събуди смаяно. Едва ли не стреснато и уплашено. Беше навалял снегът, а то не можа да го поздрави. Замаха с усилие с малките си ръчички, отметна одеялото с толкова труд, с толкова изнемога, с колкото преодоляваше натрупалия се върху душата му сън… Пристъпи на пода. Босичко.
С разпилени руси косици. С нощничка от бархетен плат, каквито купуват бабите обикновено… Майката и бащата гледаха смаяни, неразсънени още… Зад сините дървени рамки на прозореца на таванската стая светеше в белотата на утрото чист, толкова чист, едва ли не син от белота първият сняг през тази зима.
.. Детето се поклони почти до земята. На зимата, на снега, на преспите по покривите, на калпачето на комина, на цялата бяла зима. Обърнато кьм прозореца, изрече на глас:
„Сняг. От Цоньо Калчев ”
Пое си дьх. Олекна му. Знаеше стихотворението докрай: „Вали, вали, парцалко, дълбоко навали!…“
Поздрави снега, зимата. цялата смълчана и странна природа. Някъде някой друг беше го научил на това. И то беше запомнило, че първият сняг трябва да бъде поздравен… После изприпка по боядисаните с блажна кафява боя дъски на пода и се сгуши отново в креватчето. След миг-два отново щастливо заспа. А майката и бащата го целуваха така, както нито едно късче от тази земя, от тази природа не е било целувано.
Откритие
Кога откриваме майката? Koга я виждаме за първи път? Помним ли този миг? Нали първото нещо, което виждаме, когато проглеждаме, е майката. Нейната гръд, лице, коси, нежната обла извивка на раменете й, скриваща целия свят. Целият свят тогава (и винаги) е майката!… Няма по-изумително откритие отмайката! Няма по-изумително преживяване!
То е реално и нереално, фантастично и свръхестествено. Самата слуз, плът, материя, булото на тайнствеността около раждането, самото зачеване се свличат и пред очите ни се прояснява образът на една млада, натежала от нежност жена. И тя е всичко за нас… Не знам по-красиво откритие от това!
…Без да съзнаваме, ние откриваме нещо от себе си. Откриваме говора, сричките, думите, смисъла, самия живот. Той става нещо реално, видимо, топло. С дъх на кърма, смисъл! Това са денонощните ни бъдещи грижи, умора, пот, хляб, труд. Блъска се кръвта във вените, самото дишане, дъхът в гърдите, раждащите се звуци от този дъх искат да назоват майката и не могат… Докато в един миг… В неочакван миг, в неочакван час се раждат в едно, като дишане, като волност и свобода двете срички, свързани заедно:
„мама!“
Няма по-лесни, по-първични и по-непосилни звуци от тях. Те са като стенание, като стон. Те са жестоката, първична потребност да назоват един цял свят. Самото дишане, самата кръв да го назоват!
Спомняте ли си като откритие представата си за майката? Кога я осъзнахте, кога я почувствахте? Понякога един цял живот не ни стига!… Не познавам по-красиво, по-свято откритие! И е напълно достатъчно за един цял живот. А и подир това! То може да се сравни само с любимата жена като откритие. Същият хаос, същата жажда на материята да прогледа, да се самоосъществи, да проговори, проходи, да се роди има в него.
Същото бясно блъскане на кръвта в слепите ни очи, спирането на дишането, битието и небитието, замъгленото ни съзнание, изнемогата от стремление, нежност… Има такова откритие! То се нарича майка! Майка на жито и на треви, на хляб, мъка и дни. На памет и на безпаметност. Няма по-велико откритие. Непосилно! Свръхестествено! Свято!
Щастие
Пътуваха четири-пет часа, веднъж в месеца, за да бъдат при дъщеричката си една нощ и един ден. Сигурно и сега има десетки хора, които пътуват в съботите и неделите така… Обземаше буйна радост къщата. Момиченцето, проходило преди по-малко от година, отваряше врага след врата, събаряше столове, мъкнеше рокли, палта, пренасяше радостта си навсякъде.
Майката и бащата уморени заспиваха рано. Детето заставаше на прага на къщата, хвалеше се на с съседите, втурваше се в градината, дълго събираше жълти листа, пълнеше вази и бурканчета с тях. Всичко вкъщи потъваше в цветя. Утрото все не идваше. Детето се сгушваше сред майката и бащата на голямото старо легло. Въздъхваше веднъж, втори път… Те дори не го чуваха. После дърпаше носовете им, галеше ги по бузите, с пръстчета бъркаше в затворените им от изнемога очи. Както бъркаше в очите на куклите и мечетата си. След изнурителната седмица и дългия път лицата им не се помръдваха, само усетили болка, неволно се извръщаха и завиваха през глава. Тогава детето усети, че с радостта си ще ги събуди, а ако разберат, че не се нуждае от нещо, че му трябва и нещо друго. Не просто ласките и нежността им. Правеше всичко, което е по силите му, за да бъде с тях, за да не се разминава с тях нито в сънищата си, нито наяве…
Внезапно стресната, майката се събуди. Лампата светеше… „Какво има, миличко?“ Детето усети безпомощност, пълна безпомощност от това, че е отнело от съня на някого: „Искам вода!“ Майката се надигна със сетни сили. залитна за миг. Донесе чаша студена, студена вода. Чешмата беше на двора. Детето отпи бавно, безкрайно щастливо, само едничка глътка. Майката се почуди какво да прави с останалата вода в чашата, отпи от нея… Детето въздъхна от дън душа: „В това е щастието! Да пием двете от една чаша вода!…“
Събудил се бе и бащата. Момиченцето с нежни ръце му подаде чашата. Нежно, но упорито, почти насила го накара да пие. И добави подир това: „Трите!“… И това „трите“ беше едновременно в мъжки, женски и среден род. Като че ли целият свят, живи и мъртви, деца и родители пиха сега от една чаша вода. „В това е щастието – да пием трите от една чаша вода!“ Майка, баща и деца…
0 Коментара