Теглото уви не е постоянна величина. Бързо скача нагоре, бавно слиза надолу. Влияе се дори от сезоните – чували сте за „зимните килограми“. В най-добрия случай по първа пролет всеки се е обзавел с 3-4 кг отгоре. В най-лошия… по-добре да не мислим за най-лошото. Сега е моментът да кажете СТОП на голямото наддаване.
1. Обядвайте супа
Изследователи от Пенсилванския университет уверяват, че течността в супата засища задълго.
2. Представяйте си, че сте стройни
Това е своеобразна медитация, която помага на организма да се настрои, запечатва в мозъка ви вашия идеален образ и формира спирачки, които се задействат винаги когато ви се прияде нещо излишно.
3. Водете си дневник
Записвайте си всички случаи, когато сте се предавали пред лакомията. Опитайте се да заменяте храната с друг уют в студената зимна вечер – например с топла вана или с обятията на партньора.
4. Разходете се в обедната почивка
Достатъчни са 15 минути, за да получите допълнителна порция „серотонин“ – веществото на радостта, което се произвежда от мозъка при дневна светлина. То ободрява, намалява апетита и избавя от желанието да похапнеш кифличка.
5. Заложете на храните фаворит
и ги включете в обичайното дневно меню, вместо да ги похапвате допълнително.
6. Изберете добрите въглехидрати
Без въглехидрати хората изпадат в депресия и започват да я потискат с ядене. Затова не е редно да се отказвате напълно от тях. По-добре заменете сладкишите и белия хляб с пълнозърнести изделия.
7. Изхвърлете рекламата за доставка на пица
Когато навън е студено и мрачно, опасността да си поръчате хра¬на за вкъщи се повишава. И ще напълнеете!
8. Намалете кафето
Кофеинът кара организма да трупа мазнини. По-добре се сгрявайте и ободрявайте със зелен чай.
9. Намерете работа на ръцете
Плетене, шиене, решаване на кръстословици – всичко това пречи да се протягате към тавата с домашно приготвени сладкиши.
10. Танцувайте
Запишете се дори на курс по танци. Един час „Бели денс“ изгаря 380 калории, час салса – 350 калории.
11. Набавете си белтъчини
Те подпомагат производството на серотонин. А източниците им са червено, нетлъсто месо, кокоше, пуешко, риба, яйца, си рене, орехи и зърнени изделия.
12. Облечете си новите дрехи
Често зимната неделя ни предразполага да се разположим удобно в креслото или на дивана в широки панталони и развлечен пуловер. Така обаче няма да забележите, че качвате килограми. Носете по-стегнати дрехи през почивните дни – по тях бързо ще познаете дали напълнявате.
13. Направете полезното приятно
Преориентирайте се постепенно към полезните храни – нетлъсто месо, обезмаслени млечни продукти, пълнозърнести изделия. Помнете, вкусът подлежи на превъзпитание.
14. Яжте повече „оранжево“
Специалистите по цветотерапия твърдят, че този цвят повдига настроението. От оранжевото в чинията пред вас ще почувствате прилив на сили, а апетитът ще намалее.
15. Планирайте лятото
Вместо да се предавате на зимното униване, обмисляйте пътувания и ваканции. Това отвлича от постоянната мисъл какво още бихте могли да похапнете.
16. Сгрявайте се с движение
Не включвайте допълнително печка вкъщи, по-добре постоянно се движете – така ще се стоплите по-добре и ще се избавите от излишните калории.
17. Добавете пипер
Лютата храна също изгаря мазнините, сгрява и бързо удовлетворява глада.
18. Отдайте се на любов
Не отлагайте секса за почивните дни. Страстта освобождава хормоните на щастието. А колкото по-щастливи се чувствате, толкова по-малко причини ще имате да търсите утеха в храната.
19. Спете повече
Хроничното недоспиване води до качване на килограми.
20. Пийте повече (вода!)
Жаждата често се бърка с глад. Изпивайте 6-8 чаши вода дневно.
21. Започнете да готвите
Нарязването на продуктите и шетнята из кухнята ще ви помогнат да изгорите около 120 калории за половин час.
0 Коментара