Джинджифилът е способен на много повече от това да подобрява вкуса на храната. Той е естествен агент за отслабване. Тази негова страна е открита още от древната китайска медицина.
Ако всеки ден добавяш джинджифил към храната си, той ще те предпази от гадене и стомашни проблеми, ще намали шанса за поява на артрит, сърдечни заболявания и диабет… Или поне така твърдят някои хора. Истината е, че трудно ще се предпазиш от тези състояния, ако разчиташ само на джинджифил, но той със сигурност има своите благоприятни действия върху тялото и все пак е добре да присъства в менюто ти.
Какво е джинджифил?
Това е корен, произвеждан предимно в азиатските страни, най-вече в Индия. По тази причина той е основна съставка в много традиционни кухни за приготвяне на тофу или кимчи. В 100 г има 80 кал. Цената му варира между 4 и 6 лв. за килограм.
В действителност, на теб ти стигат едва няколко грама от този корен на ден, така че е доста евтино допълнение към режима. Съдържа много витамини, но основно от групата Б, както и калций, магнезий, желязо, калий, фосфор и други минерали.
Как можеш да добавиш джинджифил в дневното си меню?
Сипи 1 ч.л. сок от джинджифил в чашата си с вода. Ако предпочиташ закуската си със сладко, настържи 50 г от корена и го изсипи в бурканчето. Или го свари с чая си и го изпий 20 мин. преди хранене. Можеш да добавиш джинджифил към спагети, пилешко, торти, бисквити, овесени ядки, салатен дресинг. Дори можеш да дъвчеш малко парче, докато седиш пред компютъра – стига да ти допада вкусът му така, защото сам по себе си той е доста особен и силен – леко лютив, но приятен.
Как да си приготвиш чай от джинджифил?
Счукай в хаванче малко парче джинджифил, а след това го свари с вода за около 2 до 5 минути. Прецеди го и консумирай с удоволствие. За по-силен ефект, добави към врящата вода и канела. В случай, че вкусът на корена не ти харесва, можеш да добавиш мента. Използвай пакетче ментов чай или нарежи 4-5 свежи листа. Освен това можеш да го овкусиш и с мед и лимон.
Можеш да направиш и комбинация от зелен чай и джинджифил.
Зеленият чай е популярен не само като един от участниците в борбата с лошия холестерол и ободряващия си ефект, заради наличието си на кофеин, но също така и със способността си да те направи по-умен, да подобри устната ти хигиена и да ти помогне да живееш по-дълго. Комбинацията му с джинджифил го прави идеален помощник за детоксикация на организма. Ето една рецепта как да се изчистиш от свободните радикали:
- Сипи две чаши вода в малка тенджерка, добави зелен чай (2 с.л. насипно или две пакетчета), кората на един лимон и неговия сок, 1 ч.л. настърган джинджифил, канела и куркума по ½ к.л. След като водата заври, остави съставките да къкрят в продължение на 5 минути. Ако вкусът ти се стори твърде силен – подслади с мед.
Куркума и джинджифил
Чаят от куркума и джинджифил е вкусна и нискокалорична напитка без кофеин. Най-значимите му свойства са, че засилва имунната ти система и се грижи за здравето на кожата ти. Как можеш да си го приготвиш у дома?
Важно е основните съставки да са свежи, т.е. ако имаш възможност да купиш корен от джинджифил и корен от куркума, а не на прах. За чая ще са ти нужни 1 чаша филтрирана вода, 1 ч.л. настърган джинджифил, 1-2 ч.л. настърган корен от куркума (или на прах), 1 ч.л. мед и лимонов сок.
Свари куркумата и джинджифила в продължение на 10-15 мин., след което прецеди и добави останалите съставки. Тъй като чаят е много силен, можеш да го пиеш само по веднъж на ден.
Сладки с джинджифил
Ако искаш нещо вкусно и полезно, което не е чай, ще ти дам и една рецепта за кокосови „облачета“ с джинджифил. Те поддържат кръвната ти захар и са подходящи за лека закуска между храненията.
Загрей фурната на 170-180 градуса. В купа разбий 3 яйчени белтъка на сняг, добави 1 ч.л. стевия, 1 ванилия и 1 ч.л. настърган джинджифил. Разбъркай ги добре, а после сипи 1 чаша счукан кокосов чипс и 1 чаша кокосови стърготини. Приготви тавичка и я покрий с хартия за печене. Сместа стига за 10-12 кокоски. Изпечи ги във фурната за около десет минути или докато хванат златен загар.
В заключение…
Макар джинджифилът да се е разпространил в Европа още през 13 век, за българския пазар той е сравнително нова подправка и тепърва започва да навлиза в кухнята ни. Днес се използва предимно за лечение на кашлица и настинка, но многобройните му полезни свойства и приятния пикантен вкус го правят както полезна, така и приятна добавка към всеки хранителен режим.
0 Коментара