Всички сме наясно с положителните ефекти на упражненията върху човешкото тяло – те подобряват сърдечното здраве, помагат ни да постигнем и запазим желаното тегло и могат да допринесат за удължаването на живота ни.
Освен това, с редовни тренировки можем значително да подобрим гъвкавостта и издръжливостта си, което в последствие ни помага да се справяме значително по-лесно и с ежедневните си физически задължения.
Физическата активност, обаче, може да предложи и други, също толкова полезни и приятни за нас ползи. Като например тези, свързани със сексуалния ни живот. Именно на тях ще обърнем внимание в днешната статия.
Независимо дали става въпрос за еднократна тренировка или дългосрочна тренировъчна програма, физическите упражнения могат да повлияят положително на сексуалния ни живот, като едновременно могат да подобрят и либидото, и физическото ни представяне…
През последните години, редица изследвания идентифицират специфични резултати от физическата активност, които подпомагат и някои аспекти на сексуалната функция, както при мъжете, така и при жените.
Или с по-прости думи – учените откриват все повече доказателства, че редовната физическа активност ни помага да поддържаме и по-здравословен и задоволителен сексуален живот. Ето как и защо:
Как тренировките подпомагат сексуалния ни живот? 5 възможни предимства:
1. Подобряват самооценката и самочувствието
До голяма степен сексуалното привличане и либидото зависят от това как се чувстваш в собственото си тяло и дали ти самият/самата се харесваш. Проучванията потвърждават, че образът, който виждат в огледалото, е силно свързан със сексуалното желание и удовлетворение при много хора, особено сред жените.
Ще цитирам едно от тези изследвания:
„Множественият регресионен анализ разкрива, че сексуалното удовлетворение се предсказва от високото самочувствие на тялото и ниската честота на базирани на външния вид разсейващи мисли по време на сексуална активност, дори след контролиране на статуса на сексуално функциониране“.
Което с по-прости думи значи, че колкото по-добре се чувстват дамите в тялото си, толкова по-малко се притесняват за него преди и по време на сексуалната си активност, а това води и до по-голямо удовлетворение от сексуалния живот в дългосрочен план.
При мъжете липсват достатъчно научни данни с подобни наблюдения (изглежда ние сме по-уверени в спалнята…) но все пак има единични изследвания, които стигат до подобни заключения.
Едно е ясно обаче – самочувствието и добрата самооценка за тялото ни могат и подобряват сексуалния ни живот. А един от най-ефективните начини да подобрим фигурата си и да постигнем тяло, с което се гордеем, е именно с упражнения и тренировки.
Но съвсем не е нужно да се стремиш към перфектно изглеждащо тяло на топ модел – не! Достатъчно е да постигнеш желаната здравословна форма за теб. Форма, която ти позволява да се чувстваш добре в собственото си тяло, без да изпитваш постоянно притеснение от него.
В много от историите на моите клиенти крайният резултат също е подобен. Хора с по-здравословно и стегнато, но съвсем нормално изглеждащо телосложение. Можеш да почерпиш мотивация от тях.
2. Могат да подобрят сексуалното удовлетворение
Широкообхватно изследване от 2019 г (3), включващо над 6000 мъже и жени, предоставя доказателство именно за това свойство на физическата активност.
Проучването изследвало как упражненията могат да повлияят върху самооценката от участниците в него за тяхната сексуална дисфункция (като неудовлетвореност, липса на оргазъм и трудност при възбуда при жените и еректилна дисфункция при мъжете).
Резултатите показали, че ежеседмичните сърдечно-съдови кардио упражнения могат да осигурят някои превантивни ползи в тази насока. Т.е. хората, които редовно включвали кардио тренировки в ежедневието си, се чувствали по-удовлетворени и от сексуалния си живот.
Изследването не обяснява защо този тип физическа активност подобрява сексуалната функция. Но ясно констатира резултатите от това взаимоотношение при мнозинството от изследваните 6000 човека.
3. Могат да подобрят симптомите на еректилна дисфункция при мъжете
Еректилната дисфункция (ЕД), която се наблюдава при част от мъжете, обикновено в по-напреднала възраст, често е свързана с проблеми в кръвообращението. Блокирани артерии, високо кръвно налягане и други сърдечно-съдови проблеми могат да попречат на ерекцията, тъй като изпомпването на кръвта към различни части на тялото, включително към гениталиите, е затруднено.
Това е и една от причините Американската урологична асоциация да цитира липсата на физически упражнения, подобряващи кръвообращението, като потенциална причина за ЕД при мъжете.
За щастие има насоки за справяне с този проблем:
Авторите на едно изследване от 2018 година предоставят насоки за физическата активност, нужда за подобрение на симптомите на ЕД. Те препоръчват на мъжете с това състояние 40 минути умерена до интензивна аеробна дейност поне три-четири пъти седмично.
В същото проучване се споменава, че в дългосрочен план, поддържане на около 160 минути физическа активност седмично може да доведе и до дълготраен спад и преодоляване на симптомите на ЕД при мъжете. Но само в случаите, когато ЕД е предизвикана от свързани с физическата активност проблеми – като затлъстяване, хипертония, метаболитен синдром и др.
4. Могат да подобрят сексуалната възбуда при жените
Има и някои доказателства, че дори и единична тренировка може осезаемо да подобри и сексуалното влечение и възбудата при дамите. Поне така твърдят резултати от друго изследване от 2018 г.
Предполага се, че това се дължи на положителните промени в активността на симпатиковата нервна система, както и на някои хормони. Освен това се предполага, че в дългосрочен план, редовната физическа активност подобрява сексуалното влечение и индиректно, чрез положителните промени в кръвообращението и настроението, до които водят тренировките.
5. Могат да облекчат симптомите при менопауза
Понижените нива на естроген по време на менопаузата предизвикват редица симптоми, които могат да влошат качеството на живот при жените, засягайки физическото, психическото и сексуалното им здраве. По-конкретно, менопаузата може да повлияе на сексуалността чрез промяна на биологичните системи на тялото, които участват в нормалните му сексуални реакции.
Проучване от 2020 година показа възможните предимства на някои видове упражнения (например тези за укрепване на мускулите на тазовото дъно) за облекчение на част от симптомите в различни етапи от менопаузата.
В същото време обаче липсват достатъчно данни за ефекта на кардио и силовите тренировки в тази област.
Други проучвания (8) обаче все пак съветват включването на разнообразна физическа активност в този период от живота, тъй като упражненията промотират кръвообращението, включително и при гениталиите. А по време на менопауза това може да спомогне за качеството и на сексуалния живот. Като се избегнат или поне облекчат проблеми като вагинална сухота, горещи вълни и нощно изпотяване.
В заключение…
Ако подобреното здраве и по-стегнатото тяло не са достатъчна мотивация, за да отидеш на фитнес или да потичаш в парка, може би по-добрият сексуален живот ще ти надъха допълнително… Има много начини, по които активният начин на живот и редовната физическа активност могат да ти помогнат да постигнеш и да поддържаш удовлетворяващ сексуален живот.
Но не забравяй, че упражненията сами по себе си може да не са достатъчни за лечение или превенция на редица от засегнатите в статията симптоми. Ето защо, ако забелязваш в себе си симптоми на някаква дисфункция, трябва да потърсиш и индивидуална консултация и насока от медицинско лице, за да адресираш проблема отговорно и адекватно за твоя конкретен случай!
0 Коментара