Добавените захари в повечето производствени храни вероятно са една от най-проблемните и нездравословни хранителни съставки в диета на повечето хора от западния свят в момента.
Затова и за тези от нас, които се стремят да се хранят по-здравословно, както и за хората, страдащи от заболявания от рода на диабета, естествените подсладители намират все по-широко приложение като алтернатива на захарта в менюто ни.
А един от тези подсладители, който бързо набра популярност през последните години, е ксилитолът. И ако се интересуваш от здравословният начин на живот, вероятно вече си го срещал/а в различни продукти – като дъвки без захар, пасти за зъби и някои здравословни храни.
Но какво точно е ксилитолът и защо се смята за добър заместител на захарта? В тази статия ще отговорим на тези и други въпроси, свързани с него – като например какви за здравословните му ползи, но и потенциалните рискове, които може да крие!
Ето какво трябва да знаеш за ксилитола като подсладител:
Какво е ксилитол и защо е по-добър подсладител от захарта?
Ксилитолът е вид натурален захарен алкохол, който се среща естествено в малки количества в някои плодове и зеленчуци. Той се произвежда в малки количества дори и в тялото ни, като част от нормалния метаболизъм.
Като захарен алкохол, ксилитолът предлага сладост, но без да носи пълния калориен товар на обикновената захар. Всъщност, той съдържа само около 55-60% от калориите на традиционната захар.
Като чист въглехидрат, захарта съдържа приблизително 4 ккал/гр., а ксилитолът съдържа само около 2,4 ккал/гр.
Сладкият вкус на ксилитола е почти идентичен с този на захарта, което го прави лесен заместител в много рецепти и продукти. Като основната разлика е, че с ксилитола получаваш почти същата сладост, но без метаболитния хаос, който иначе съпътства рафинираните захари в храната ти.
Предимствата му обаче не свършват дотук. Ксилитолът може да се похвали с още няколко важни такива:
Какви са здравословните ползи от ксилитола?
Предимствата на диетичният ксилитол не се изчепват с това, че е по-нискокалоричен от захарта. Ето по-близък поглед върху неговите основни здравословни ползи:
1. Нисък гликемичен индекс
Едно от най-важните качества на ксилитола е неговият нисък гликемичен индекс (GI). Докато обикновената захар има GI около 60–70, ксилитолът е с GI 7.
Защо това е важно? Защото храните с нисък гликемичен индекс се усвояват и абсорбират по-бавно от организма, което предотвратява рязкото покачване на кръвната захар. Това е особено полезно за хора с диабет или тези, които искат да поддържат по-стабилни нива на кръвната захар. Освен това, за тези, които се интересуват от управление на теглото си или се стремят към отслабване – храните с по-нисък гликемичен индекс могат да помогнат потиснат желанието за сладко и преяждането, причинено от внезапни спадове на захарта и обостреният глад, който предизвикват те.
2. По-малко калории и въглехидрати от захарта
Както вече споменах, ксилитолът предлага значително предимство и за всеки, който брои калории. С около 2,4 kcal/гр. в сравнение с 4 kcal/гр. за захарта, ксилитолът ти помага да намалиш общия калориен прием от храната си, без да жертваш сладостта. Подсладителят съдържа и по-малко прости въглехидрати, което е полезно за тези, които следват нисковъглехидратна или кетогенна диета.
Вярно, че все пак той се консумира в малки количества и ако поначало не приемаш много захари – разликата в калорийният ти прием няма да е съществена, но все пак – намаляването на излишните калории и консумацията на по-малко прости въглехидрати може да допринесе за по-лесната загуба на тегло и поддържане на по-здравословна телесна композиция и в дългосрочен план.
3. Не предизвиква скокове в кръвната захар
За разлика от обикновената захар, която предизвиква бързо освобождаване на инсулин, ксилитолът има минимално влияние върху нивата на кръвната захар и инсулина при хората. Това го прави отлична алтернатива за страдащите от инсулинова резистентност или диабет тип 2, както и за тези, които искат да избегнат енергийния срив, който често следва след похапване на сладкиши и бързото усвояване на простите въглехидрати в тях.
4. Подпомага и здравето на зъбите
Една от най-известните ползи на ксилитола е неговото положително въздействие върху здравето на зъбите. За разлика от захарта, която подхранва вредните бактерии в устата, ксилитолът всъщност помага за намаляване на натрупването на плака и предотвратяване на кариесиете. Това е така, защото бактериите, които причиняват кариеси, като например Streptococcus mutans, не могат да метаболизират ксилитола по същия начин, по който метаболизират захарта. Или с друди думи – не могат да се хранят с него, да се разможават и да вредят на зъбите ти така, както биха навредили при редовна консумация на захар.
Така че редовната употреба на ксилитол доказано намалява риска от развитие на кариеси и подобрява цялостната орална хигиена. Затова ксилитол често се използва като съставка в продукти за орална хигиена – като пасти за зъби, вода за уста и дъвки без захар.
Възможни странични ефекти
Като цяло, ксилитолът обикновено се счита за безопасен за човешка консумация, но прекалената му употреба може да доведе до стомашно-чревен дискомфорт при някои хора. Ксилитолът, подобно на други захарни алкохоли, може да предизвика подуване, газове и диария, ако се консумира в големи количества. Просто защото захарните алкохоли не се абсорбират напълно в храносмилателния ни тракт и могат да останат и да ферментират в червата, което
води до тези неприятни странични ефекти.
Има и едно изследване (5), което свърза ксилитолът с по-сериозни последици, като повишен риск от сърдечен удар или инфаркт при възрастни хора, но недостатъкът тук е, че изследването е сравнително малко и разчита на наблюдения, а не на измерване на променливи като източник на информацията си. Или с други думи – не е много надеждно.
Но все пак – не е добре да прекаляваш и с ксилитола. Най-малкото, за да си спестиш подут корем.
Внимание – за хората с домашни любимци!
Въпреки, че ксилитолът е безопасен за хора, той може да бъде изключително токсичен за кучетата ни!
Дори малки количества ксилитол могат да предизвикат бързо освобождаване на инсулин при кучетата, защото техният метаболизъм погрешно го възприема като глюкоза, клетките им бързо започват да усвояват захарите от кръвния поток, а това води до хипогликемия (опасно ниски нива на кръвната захар). Симптомите на отравяне с ксилитол при кучетата включват повръщане, слабост, загуба на координация, гърчове, а в тежки случаи или при дребни породи – натравянето може да бъде фатално. Така че ако имаш домашни любимци – дръж продуктите, съдържащи ксилитол, далеч от тях.
В заключение…
За разлика от повечето диетични подсладители (сукралоза, ацесулфам К, аспартам и др.) – ксилитолът не крие сериозни здравословни рискове и даже напротив – предлага впечатляващ набор от здравосословни ползи, когато се консумира отговорно и като заместител на захарта.
С него можеш да избегнеш колебанията в кръвната захар, по-лесно да контролираш апетита си за сладко, а и да подобриш устната си хигиена и здраве.
Въпреки това, както при всеки хранителен продукт, ксилитолът трябва да се консумира умерено, за да се избегнат потенциални странични ефекти, а собствениците на домашни любимци трябва да бъдат особено внимателни, за да предпазят своите кучета от случайното му поглъщане.
0 Коментара